دلال‌ها برای رشد مجدد قیمت‌ها سینه سپر کردند

انتشار آماری از افزایش معاملات بازار مسکن در طول دی‌ماه نسبت به آذرماه با واکنش‌های زیادی مواجه شد. از نیمه آبان‌ماه با ریزش نرخ ارز از کانال بالاتر از 32 هزار تومان به کمتر از 25 هزار تومان قیمت‌ها در بازار‌های طلا، ارز، خودرو و مسکن نیز ریزشی شد و هم‌زمان با این اتفاق معاملات کاهش چشمگیری پیدا کرد تا هلال رکود در آسمان تیره بازار‌های مختلف به‌خصوص مسکن رؤیت شود، ولی حالا رئیس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید: «دی‌ماه امسال ۴۴۲۷ فقره خرید و فروش ملک در شهر تهران انجام شد که نسبت به ماه قبل مقداری افزایش یافته است.»

شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

اگر‌چه همین آمار نشان می‌دهد معاملات در طول دی‌ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 68 درصد کاهش یافته‌ است، ولی کمتر کسی افزایش معاملات در طول دی‌ماه را پیش‌بینی می‌کرد. حالا گمانه‌‌زنی‌ها در مورد چرایی افزایش معاملات در طول دی‌ماه بالا گرفته و برخی معتقدند این به معنای شروع یک دور نوسانی جدید در بازار مسکن است. دلال‌ها طی روز‌های گذشته با انتشار گسترده این آمار در فضای مجازی در تلاشند با فضاسازی بار دیگر بازار مسکن را بر سر زبان‌‌ها بیندازند. برخی از کارشناسان عقیده دارند این آمار بیانگر شروع دور جدید نوسانی در بازار مسکن نیست. ایرج رهبر، نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان نیز در این‌باره گفت: «تأثیرات سیاسی ممکن است در مقاطعی کوتاه به شکل روانی بر بازار مسکن تأثیر بگذارد اما پایدار نخواهد بود.» فرزاد پرکم، فعال و کارشناس بازار مسکن اصفهان نیز با تأیید نظر رهبر، معتقد است «شاید حجم معاملات در بهمن از دی‌ماه نیز بیشتر باشد، اما حجم معاملات مانند یک نمودار است، در روند ریزشی هم نیاز به اصلاح دارد، بالاخره یک سری افراد متقاضی واقعی بودند و می‌خواستند خرید کنند. آن‌ها پس از سه ماه ریزش قیمت‌ها در دی خرید خود را انجام داده‌اند.»
در طرف مقابل دلال‌ها از انتشار این آمار جشن گرفته‌اند و در تلاشند تا مجددا تقاضا را در بازار افزایش دهند. بازار مسکن بر خلاف سایر بازار‌های کشور از نیمه دوم آبان‌ماه ریزش قیمت سنگینی نداشت. مسئولان در بهترین حالت ممکن از ریزش قیمت پنج تا 20 درصدی قیمت‌ها خبر می‌دهند. حالا دلال‌ها با نمایش همین مسئله در تلاشند تا تقاضا در بازار مسکن را تحریک کنند. اگر‌چه انتشار این آمار آغازگر یک جنجال میان دلال‌ها بود، ولی آن‌ها تلاش کردند تا فقط بخش افزایش تعداد معاملات را در شبکه‌های اجتماعی پر‌رنگ کنند؛ ولی سایر بخش‌های آن دیده نشد. آمار منتشرشده‌ نشان می‌دهد، در شهریور‌ و مهر معاملات بازار مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب 119 و 126 درصد افزایش پیدا کرد. آبان‌ماه نیز تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا آمار معاملات افزایشی بود، ولی با انتخاب بایدن ورق برگشت تا تعداد معاملات آبان99 نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها 67 درصد افزایش پیدا کند. رکود حاکم بر بازار باعث شد تا آذر و دی‌ ماه معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 32 و 30 درصد کاهش پیدا کند.
آیا تقاضا برای مسکن افزایش یافته ‌است؟ گفت‌وگو با مشاوران املاک سطح شهر اصفهان نشان می‌دهد تقاضا برای مسکن نسبت به ماه‌های گذشته تغییر چندانی نداشته ‌است. حامد کاظمی، فعال بازار مسکن منطقه آل‌محمد درباره افزایش معاملات در طول دی‌ماه گفت: «افزایش معاملات؟ حتما شوخی می‌کنید. ما فقط می‌بینیم دلال‌ با دلال معامله می‌کند. شاید معاملات دلالی افزایش یافته‌ است؛ وگرنه تقاضایی در بازار وجود ندارد.» گفت‌وگو با مشاوران املاک متعددی نشان می‌دهد تقاضایی در بازار وجود ندارد، البته خرید‌های شب عید بازار مسکن اصفهان در حال انجام است و شاید همین آمار را کمی تکان داده‌ است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.