در نوروز چطور سفر برویم؟

راهکارهای رئیس جامعه هتلداران ایران و معاون گردشگری کشور برای سفر ایمن

مسئولان این روزها، یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ! آن‌ها که خط و ربط‌های بیشتری به گردشگری دارند، مردم را به سفر تشویق می‌کنند و آن‌ها که بیشتر به سلامت جسمانی خط و ربط دارند، مردم را از سفر نهی می‌کنند؛ اما به هر حال برنده، مردمی خواهند بود که برنامه‌ریزی شده و با رعایت پروتکل‌ها سفر می‌روند؛ آن‌ها، هم خدا را خواهند داشت و هم خرما را!

چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹

بالاخره می‌شود سفر رفت یا هنوز باید در هجران سفر بمانیم؟! پاسخ این است که محدودیت‌های سفر دیگر مثل قبل نیست؛ فقط باید ملاحظاتی را در نظر گرفت؛ محدودیت‌های تردد برای نوروز هم وجود دارند، اما مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری مجوزدار درهایشان را به روی گردشگران می‌گشایند. پس نکته مهم این است که باید از همین امروز برای سفرهای نوروزی برنامه‌ریزی کنید چون سفر دقیقه نود حداقل در این نوروز با حضور مهمان ناخوانده‌ای به نام کرونا، امکان‌پذیر و به‌صرفه نیست.
معاون گردشگری وبیناری با مسئولان 31 استان برگزار و درباره سفرهای نوروزی گفت‌و‌گو کرده‌اند. آن‌طور که ایسنا روایت می‌کند، ولی تیموری با بیان این‌که طبق آخرین مصوبات و تصمیم‌گیری‌های صورت‌گرفته در کمیته‌های مختلف ستاد ملی کرونا محدودیت‌هایی برای تردد بین شهرها در ایام تعطیلات نوروزی تصویب شده است، گفت: به دلیل ناپایدار بودن شرایط کشور به واسطه شیوع کرونا، سفرهای نوروزی همچون سال گذشته با محدودیت‌هایی مواجه است؛ اما در این میان وزارت گردشگری با تشریح و تبیین برنامه‌ها و تمهیدات به‌عمل‌آمده و با معرفی دو راهکار سبز برای سفرهای ایمن، اعضای ستاد را برای انجام سفرها در قالب تورهای مسافرتی و نیز با رزرو مراکز اقامتی شامل هتل‌ها، مهمان‌پذیرها و بوم‌گردی‌های دارای مجوز از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی متقاعد کرد.
به روایت تیموری، ایجاد امکان سفر هم‌وطنان در قالب تورهای مسافرتی کنترل‌شده و نیز بهره‌مندی از تأسیسات گردشگری دارای مجوز رسمی از وزارت گردشگری در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰، بسته حمایتی دیگری برای فعالان گردشگری کشور محسوب می‌شود. در حالی که پیش از این، بخش گردشگری در گروه دوم و سوم قرار داشت، اما اکنون به واسطه پیگیری‌ها و تلاش‌های صورت‌گرفته در راستای حمایت از فعالان گردشگری، این حوزه در گروه اول یعنی در کنار مراکز دارای فعالیت ضروری قرار گرفته است. بنابراین در هر صورت مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری دارای مجوز کشور باز خواهند بود و مجاز به ارائه خدمات در ایام نوروز هستند. بنابراین ضمن تشدید نظارت‌ها و بازرسی‌ها نیاز است از فعالیت مراکز اقامتی و به طور کل تأسیسات گردشگری بدون مجوز جلوگیری شود و اجازه ندهند خطای یک مرکز سبب تخریب فرصت پیش‌آمده برای تمام فعالان این حوزه شود.
معاون گردشگری همچنین خطاب به مدیران ادارات کل استانی تأکید کرد: فرصت فراهم‌شده مبنی بر ممنوعیت نصب چادر در پارک‌ها و نیز اسکان در مراکز متفرقه از جمله سالن‌های ورزشی، کمپ‌ها، مدارس و غیره بهترین فرصت برای افزایش ضریب اشغال مراکز اقامتی سراسر کشور به شمار می‌آید و نقش ادارات کل استان در ایجاد زمینه بهره‌مندی بخش خصوصی از این امکان با اطلاع‌رسانی و حمایت همه‌جانبه بسیار پررنگ است.
تیموری با بیان این‌که یکی از اهداف مدیریت سفر در نوروز ۱۴۰۰ ممانعت از شکل‌گیری سفرهای انبوه و بی‌برنامه است، اظهار کرد: سفر مطمئن و ایمن در ایام نوروز پیش رو در انتظار هم‌وطنان است. ما در وزارت گردشگری برای این‌که امکان سفر با تور و بهره‌مندی از مراکز اقامتی مجاز را فراهم آوریم، بسیار تلاش کرده‌ایم. بنابراین انتظار داریم بخش خصوصی حوزه گردشگری با رعایت کامل پروتکل‌ها دغدغه‌های موجود را برطرف کند. در برنامه‌ریزی و تدوین سرفصل‌های آموزشی جدید توسط دفتر آموزش و مطالعات گردشگری، دوره آموزشی رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای تمام تأسیسات گردشگری کشور اعم از دفاتر خدمات مسافرتی، هتل‌ها، مهمان‌پذیر، بوم‌گردی و نیز راهنمایان در نظر گرفته شده است.
از سوی دیگر، رئیس جامعه هتلداران ایران هم درباره رزروهای نوروزی هتل در سال ۱۴۰۰ به مهر گفته: هتل‌های کشور از هم اکنون رزروهای نوروزی خود را آغاز کرده‌اند. این رزروها بدون هیچ محدودیتی در همه شهرهای ایران انجام می‌شود.
به روایت جمشید حمزه‌زاده، ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌های بین شهری با خودروی شخصی را اعلام کرده است، اما سفرهای ریلی و هوایی همچنان انجام می‌شود. اکنون همه هتل‌ها در همه شهرهای کشور فعال هستند مگر آنکه مدیر هتلی بخواهد فعلا فعالیت نکند مانند برخی از هتل‌های شهر مشهد که مالک تصمیم گرفته فعلا مهمان نپذیرد اما ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نکرده تعطیل شود. در واقع ستاد ملی مقابله با کرونا هتل‌های هیچ شهری را تعطیل نکرده است.
حمزه‌زاده درباره پذیرش بیماران کرونایی در هتل‌ها که قرار بود در هماهنگی با وزارت بهداشت انجام شود هم اعلام کرده که با وزارت بهداشت جلساتی در این باره برگزار و قرار شده فهرست هتل‌هایی که اعلام آمادگی کرده‌اند بیماران کرونایی را بپذیرند، به آنها ارائه شود. این کار انجام شد؛ اما بعد از انجام مدتی آن‌ها اعلام نیاز نکردند و هیچ هتلی میزبان بیماران کرونایی نبود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.