استقبال بالاتر از حد انتظار از واکسیناسیون در اصفهان

برای قضاوت هنوز زود است

محموله واکسن دوم روسی نیز به ایران رسید و اگرچه انتظار می‌رفت، این روزها تب و تاب واکسیناسیون در کشور داغ باشد، اما خبرهایی که از گوشه و کنار به دست می‌رسد، حاکی از آن است که بسیاری از کادر درمان، از تزریق واکسن روسی «اسپوتنیک وی» به دلیل ترس و واهمه و همچنین عدم تایید نهایی از سوی سازمان جهانی بهداشت و اظهارات قاطعانه «مینو محرز» و انتقادات سازمان نظام پزشکی به وزارت بهداشت به دلیل واردات عجولانه این واکسن به کشور خودداری کرده‌اند و زیر بار تزریق آن نمی‌روند. این موضوع در اصفهان نیز دیده شده و کادر درمان این استان هم از قاعده این بازی مستثنی نبوده‌اند؛ هر چند به گفته رضا فدایی، مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان، استقبال از واکسیناسیون در این استان روی هم رفته خوب و بالاتر از حد تصور بوده است. 

چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹

ازچند و چون واکسیناسیون در بیمارستان‌های اصفهان بگویید.

واکسیناسیون در استان اصفهان همزمان با کل کشور با تزریق واکسن به کارکنان  بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌ها آغاز شد و تا شنبه گذشته حدود 200 نفر واکسن دریافت کردند. البته واکسن دریافتی از نوع اول به شمار می‌آید و همه افرادی که اقدام به تزریق واکسن کرده‌اند، دوباره و پس از گذشت 21 روز دیگر باید دوز دوم واکسن را هم تزریق کنند. روی هم رفته حدود 730 نفر واکسن در اختیار دارند که به نظر می‌رسد، برای کارکنان آی سی یوها کافی باشد. با ارسال و توزیع محموله‌های بعدی، مسلما کار توسعه خواهد یافت. 

در همه بیمارستان‌ها آیا واکسن توزیع شده است یا صرفا بیمارستان‌هایی که ریفرال بوده‌اند یا بخش‌هایی خود را به کرونا اختصاص داده‌اند؟

بله، بیمارستان‌هایی که دارای بخش مراقبت‌های ویژه مختص بیماران مبتلا به کووید 19 هستند یا بیماران کرونایی در آن‌ها بستری می‌شوند، در اولویت قرار دارند. تزریق واکسن در اصفهان از بیمارستان عیسی‌بن مریم شروع شد و تاکنون واکسن در 10 بیمارستان به کارکنان آی سی یو تزریق شده شده و قرار است به زودی همه بیمارستان‌هایی که دارای آی سی یو کوویدی هستند هم پوشش داده شوند. 

در شهرستان هم آیا تزریق واکسن انجام شده است؟

بله، در شهرستان‌هایی مثل فلاورجان، مبارکه و... چون آن هم دارای بخش مراقبت‌های ویژه مختص بیماران مبتلا به کووید 19 بوده‌اند. 

آن‌هایی که واکسن تزریق کرده‌اند، آیا به صورت داوطلبانه اقدام به این کار کرده‌اند؟

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان این امکان را فراهم کرده است تا تمامی افرادی که در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها در حال فعالیت هستند، با رضایت خود و نه از روی اجبار بتوانند واکسن تزریق کنند. تنها شرط برای تزریق واکسن، همانطور که اشاره کردم، کار در آی سی یو است. هیچ اجباری هم برای تزریق واکسن در کار نبوده است. 

ظاهرا خیلی از افراد از تزریق واکسن امتناع کرده‌اند. استقبال کارکنان و کادر درمان در اصفهان چه میزان بوده است؟ 

اکنون برای قضاوت و صحبت کردن در این رابطه خیلی زود است؛ چرا که باید پس از عملیات واکسیناسیون تعداد کسانی که واجد شرایط بوده‌اند و افرادی که اقدام به تزریق واکسن کرده‌اند و آن‌هایی که حاضر به تزریق نشده‌اند، همه محاسبه شوند. به همین دلیل اکنون نمی‌توان آمار دقیقی در این باره بیان کرد. اما به طور کلی، می‌توان گفت، استقبال روی هم رفته خوب و بالاتر از  سطح تصور بوده است.

اگر قرار باشد، واکسن عوارضی ایجاد بکند، چند روز باید بگذرد که این عوارض خودشان را نشان دهند؟

زمانی که واکسن وارد بدن افراد می‌شود (هر واکسنی) عکس‌العمل‌هایی را نشان می‌دهد و شروع به ساختن آنتی بادی می‌کند تا بتواند با ویروس واقعی مواجه شود. این موضوع باعث ایجاد واکنش‌هایی در بدن می‌شود؛ مثل تب، درد محل تزریق، احساس کسالتی شبیه سرماخوردگی و... که مورد انتظار است. این واکنش‌ها قطعا ثبت و گزارش خواهند شد. 

از بین کادر درمانی که در آی سی یو مشغول به کار هستند، چه کسانی امکان دریافت واکسن را ندارند؟

زنان باردار یا شیرده که در دستورالعمل‌های وزارت بهداشت به آن اشاره شده است. همچنین افراد زیر 18 سال که البته این افراد شامل کادر درمان نمی‌شوند. اگر کسانی در گذشته سابقه آلرژی‌های شدید هم داشته‌اند‌، نباید واکسن تزریق کنند. اما آن‌هایی که دارای بیماری خاص هستند زیر نظر پزشک خود می‌توانند واکسن تزریق کنند. 
 

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.