برگ‌ریزان قیمت در راه است؟

همسایگان زاینده‌رود چراغ اول ریزش قیمت ملک در اصفهان را روشن کردند

بازار مسکـن اصفـهـان یک قانون نانوشته دارد: «قیمت ملک در محله‌های هم‌جوار با زاینده‌رود با قیمت ملک در بازار تهران همبستگی دارد و سایر محله‌های اصفهان نیز دنباله‌رو همسایگان زاینده‌رود هستند.» در نتیجه اگر ملک در تهران گران شود، خیلی سریع اثر آن در بازار مسکن محله‌های هم‌جوار با زاینده‌رود دیده می‌شود و چند هفته بعد نوبت به سایر محله‌های شهر می‌رسد. گزارش‌های مختلفی از کاهش شدید قیمت ملک در شهر تهران دررسانه‌ها منتشر شده و حالا گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد قیمت آپارتمان در محله‌های همسایه با زاینده‌رود کاهش شدیدی یافته‌است تا شاید این مسئله تا چند هفته دیگر آغازگر کولاک ریزش قیمت ملک در بازار مسکن اصفهان شود.

یکشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۹

فــروشــنـدگـــان امــلاک خــوش‌جــــا در خیابان‌های نزدیک به زاینده‌رود قیمت پیشنهادی خود را تا هر مترمربع 15 میلیون تومان کاهش داده‌اند، برای مثال انبوه‌سازی در خیابان آبشار دو ماه قبل آپارتمان‌های نوسازش را هر مترمربع 65 میلیون تومان می‌فروخت؛ ولی امروز بین 50 تا 55 میلیون تومان نیز فروشنده‌است.

چراغ اول روشن شد

گـزارش‌هـای مـیـدانـی نـشـان مـی‌دهـد فروشنده‌ها در مناطق هم‌جوار با زاینده‌رود چراغ اول کاهش شدید قیمت‌ها را روشن کردند. در این بخش از شهر قیمت‌های پیشنهادی نسبت به سه ماه قبل برای هر مترمربع بین 3 تا 15 میلیون تومان کاهش یافته‌است. برای مثال فروشنده‌ای در محله مشتاق، آپارتمان 200 مترمربعی خود را با قیمت 11 میلیارد تومان برای فروش آگهی کرده بود؛ ولی امروز 10 میلیارد تومان نیز فروشنده است.کاهش قیمت پیشنهادی به قیمت کلی ملک بستگی‌دارد و آپارتمان‌های بالاتر از 20 میلیارد تومان سنگین‌ترین ریزش را در طول ماه‌های گذشته داشته‌اند. فاضلی یکی از فعالان بازار مسکن منطقه هتل‌پل در این‌باره می‌گوید: «سوپرلاکچری‌ها در ریزش قیمت ملک پیش‌قدم بوده‌اند. بیشترین افت قیمت‌ها مربوط به سنگین‌ترین قیمت‌ها بوده است، به قولی هرچه بامش بیش برفش بیشتر.» بررسی آگهی‌های فروش نشان می‌دهد آپارتمان‌هایی با قیمت بین 10 تا 15 میلیارد تومان تا یک میلیارد تومان، آپارتمان‌های 15 تا 20 میلیارد تومانی بین یک میلیارد تا یک میلیارد و 500 میلیون تومان و آپارتمان‌های بالاتر از 20 میلیارد تومان بیش از یک میلیارد و 500 میلیون تومان ریزش قیمت داشته‌اند. البته این ریزش فقط به رقم درج‌شده در آگهی‌های فروش مربوط است.

فروشنده‌ها تخفیف بیشتری می‌دهند

مهدوی، فـعـال بـازار مـسکـن منـطقـه میرزاطاهر، مدعی است علاوه بر کاهش قیمت‌ها در آگهی‌های فروش، مالکان در هنگام عقد قرارداد به خریداران دست به نقد تخفیف خوبی می‌دهند: «شما فقط پای معامله بنشین، فروشنده به هر شکلی راه می‌آید.» در نتیجه قیمت‌های درج‌شده در آگهی‌های فروش اگرچه کاهش چشم‌گیری داشته‌است؛ ولی فروشنده‌ها همچنان روی قیمت‌های پیشنهادی تخفیف می‌دهند. گفت‌وگوی تلفنی با چند فروشنده ملک در محله‌های هم‌جوار با زاینده‌رود نیز نشان می‌دهد آن‌ها پای معامله هم تخفیف می‌دهند. فروشنده خانم یک آپارتمان 18 میلیارد تومانی در محله شیخ‌صدوق درباره قیمت درج‌شده در آگهی می‌گوید: «قیمت را نوشتیم مقطوع ولی حالا شما بیایید، ملک را بپسندید اگر پول نقد باشد با هم سر قیمت کنار می‌آییم.» سه ماه قبل خریدار فروشنده را دعوت می‌کرد تا پای معامله بیاید و برسر قیمت توافق کنند، فروشنده‌ها روی قیمت اصرار داشتند و راضی به ارائه تخفیف نمی‌شدند. تعداد زیادی از فروشنده‌ها اصلا تمایلی به فروش نداشتند! آن‌ها ملک را آگهی می‌کردند؛ ولی هر روز قیمت را بالا می‌بردند و می‌ترسیدند اگر امروز بفروشند نسبت به فردا قیمت‌ها افزایش پیدا کند، در نتیجه خریداران به هزار ترفند آن‌ها را پای معامله می‌کشاندند، چند میلیون بالاتر پیشنهاد می‌دادند تا معامله عقد شود، حالا این فروشندگان هستند که به دنبال خریدار می‌دوند.

ریزش قیمت‌ها چه زمانی اصفهان را در بر می‌گیرد؟

ریزش قیمت‌ها در مناطق لوکس شهر آغاز شده‌است و انتظار می‌رود تا کمتر از چند هفته دیگر فروشنده‌ها در محله‌های دیگر شهر نیز قیمت پیشنهادی را کاهش دهند. در طول این چند سال قیمت‌ها ابتدا در محله‌های لوکس شهر افزایش می‌یافت و چند روز بعد این موج به سایر مناطق می‌رسید. رسول‌نژاد، مشاور املاک منطقه ولیعصر، در این‌باره می‌گوید: «فروشنده‌ها حسابی وحشت‌کرده‌اند، آن‌ها اخبار تهران و بالاشهر اصفهان را زیر نظر دارند و می‌دانند اگر آنجا قیمت برنگردد، قیمت ملک آن‌ها ریزش سنگینی می‌کند.» فعالان بازار مسکن درخصوص میزان ریزش قیمت‌ها در مناطق مختلف شهر اصفهان نظرات یکسانی ندارند؛ ولی احتمال می‌رود وقتی قیمت هر مترمربع آپارتمان در محله‌های لوکس شهر بین 5 تا 15 میلیون تومان کمتر شود در محله‌هایی که قیمت هرمترمربع آپارتمان 15 میلیون تومان است، شاید 5 میلیون تومان هم ریزش نکند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.