همیشه در صحنه‌ایم

محمدحسینی از اقدامات اداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری می‌گوید

مجموعه پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان، یکی از اداره‌های فعال و گمنام شهرداری است که اقدامات بسیاری انجام داده است. نیروهای خدمتگزار این مجموعه در اغلب برنامه‌های شهری حضور دارند؛ اما گاهی اقدامات آن‌ها رسانه‌ای نشده است. حسن محمدحسینی، مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان، با حضور در دفتر اصفهان‌زیبا از وظایف و اقدامات این مجموعه سخن گفت.

شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹

به گفته او، نیروهای اداره کل پیشگیری و رفع تخلفات شهری زیر نظر شهرداری اصفهان اقداماتی را در زمینه‌های مختلف انجام می‌دهند و وظیفه برخورد با افراد متخلف را در سطح شهر بر عهده دارند. این اداره علاوه بر نظارت بر انجام صحیح مفاد پروانه از شروع تا پایان و موضوع‌هایی مانند تخلفات ساختمانی، ساختمان‌های رها شده و مخروبه،  مشاغل مزاحم، دیوارنویسی‌ها، متکدیان، دست‌فروشان، سد معبر و مشکلاتی ازاین‌دست مقابله می‌کند؛ این اداره در دوران شیوع ویروس کرونا نیز اقدامات فراوانی را انجام داده است.محمدحسینی اظهار کرد: باید به قوانین احترام گذاشته و در چهارچوب این قوانین پا به میدان بگذاریم، مواقعی که به چالش کشیده می‌شویم باید با یک راهکار مناسب از چالش خارج شویم. مدیران شهری باید آموزش‌های لازم را دریافت کنند تا شاهد اتفاقات خوبی در شهر باشیم. برای کارکنان این مجموعه در سه سال اخیر کلاس‌های آموزشی تخصصی و عمومی مختلفی برگزار و برای شناخت بیشتر خصوصیات اخلاقی از آن‌ها آزمون شخصیت MMPI2 اخذ شد تا با این کار متوجه خصوصیات اخلاقی آن‌ها شویم. سعی کردیم بر اساس خصوصیات اخلاقی، تقسیم‌بندی و مسئولیت به آن‌ها محول کنیم. این درجه‌بندی باعث می‌شود که شاهد اشتباهات کمتری از سوی نیروها باشیم.
مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان گفت: همه اجزای مدیریت شهری برای بهبود وضعیت شهر تلاش می‌کنند و باید اقدامات آن‌ها دیده شود، پیشگیری از تخلفات از لحاظ موضوع انضباطی از جایگاه بالایی برخوردار بوده و این موضوع برای ما یک اصل است. کارکنان اداره رفع تخلفات با لباس متحدالشکل و فرم مخصوص با آرم و علائم شناخته‌شده و کد چهار رقمی که روی لباس آن‌ها نوشته شده شناخته می‌شوند؛ آن‌ها در ساعت‌های اداری و هنگام شیفت حق استفاده ازتلفن همراه (به جهت سرگرمی) را ندارند.

پیشگیری از تخلفات محور اصلی این مجموعه است

محمدحسینی تصریح کرد: پیشگیری، محور اصلی این مجموعه است. با پیشگیری‌ها بسیاری از هزینه‌های مادی و معنوی کاهش پیدا می‌کند. در همین راستا برنامه‌ریزی‌های مدونی انجام شده است. اگر با فرد متخلف برخوردهای لازم انجام نشود، ممکن است این شخص باز هم اشتباهات خود را تکرار کند که این موضوع مدیران و مسئولان را هم زیر سؤال می‌برد. اگر حمایت‌های لازم از سوی شهرداری انجام نمی‌شد، اکنون ادعایی نداشتیم و به جایگاه کنونی نمی‌رسیدیم. کارکردن در این مجموعه و برخورد با متخلفان بسیار سخت است. او تصریح کرد: نیروهای این مجموعه باید در مواقع حساس زودتر از همه اقدام کنند. در کنار انجام کلاس‌های آموزشی متعدد یک دوره آموزش تخصصی حقوقی نیز برای کارکنان فضای سبز و پسماند برگزار شد که تمام این فعالیت‌ها برای انجام‌وظیفه و خدمت‌رسانی هرچه بهتر به شهروندان و دفاع از حقوق شهروندی افراد است.

 باید اقدامات شهرداری را به مردم، اطلاع‌رسانی کنیم

مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان بیان کرد: رسانه‌های شهرداری برای آگاه‌سازی یک ظرفیت هستند که می‌توانند عملکرد شهرداری را به نمایش بگذارند و فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی کـنـنـد. اطلاع‌رسانی‌های لازم از طریق رسانه‌ها باعث می‌شود شهروندان از اقدامات انجام‌شده مطلع شوند. محمدحسینی با اشاره به اینکه حل مشکلات اجتماعی تنها بر دوش شهرداری نیست و دیگر ارگان‌ها نیز در این رابطه نقش دارند، افزود: شهروندان با قوانین راهنمایی‌ورانندگی بیشتر از قوانین شهرداری آشنا هستند و در بسیاری از موارد ما شاهد هستیم که مردم پس از انجام یک تخلف اذعان می‌دارند که آگاهی نداشتند؛ بنابراین باید آگاهی‌سازی‌های لازم در این راستا انجام شود. باید به حقوق شهروندی احترام گذاشته شود و شهروندان نیز تابع قانون باشند. او ادامه داد: گاهی اوقات مردم از افراد متخلف حمایت می‌کنند که این موضوع برای شهرداری آزاردهنده است. همه اقدامات این مجموعه برای آرامش مردم انجام می‌شود. محمدحسینی گفت: گاهی به دلیل مسائل متعدد شغلی، مشکلات روحی و خانوادگی برای نیروهای ما به وجود می‌آید که تلاش می‌کنیم با کمک‌هایی که از سوی شهرداری انجام می‌شود، به نیروها انگیزه دهیم تا بتوانیم آن‌ها را در این شغل نگه‌داریم. حدود 500 نیرو در این مجموعه فعالیت دارند که اغلب از تحصیلات بالاتر از دیپلم برخوردار هستند. او خاطرنشان کرد: نیروهای این مجموعه در امتحانات ضمن خدمت شرکت می‌کنند و ارتقای شغلی می‌گیرند و گاهی به شهرهای دیگر مهاجرت می‌کنند. در این مجموعه با میانگین سنی 31سال، جوان‌ترین نیروهای شهرداری فعالیت می‌کنند و تنها 3درصد نیروهای این مجموعه بالای 50سال دارند. جوان بودن نیروها فرصت و تهدید است و شهرداری می‌تواند از این فرصت‌ها به‌خوبی استفاده کرده و با تهدیدها مقابله کند.
محمدحسینی با اشاره به اینکه نیروهای این مجموعه باید همیشه در صحنه باشند، افزود: آن‌ها باید در آلودگی هوا، کرونا و مشکلات دیگر کار خود را ادامه دهند و با مشکلات مبارزه کنند. نیروهای این مجموعه در ایام نوروز هم مجبور به گشت‌زنی هستند و تمام این موضوع‌ها، این شغل را سخت و دشوار کرده و باعث فرسودگی نیروها شده است. او بیان کرد: شهروندان باید متوجه اقدامات انجام‌شده نیروهای خدمات شهری در شهر باشند و من از رسانه‌ها تقاضا می‌کنم که با اطلاع‌رسانی کامل در زمینه فعالیت‌های شهری شهروندان را آگاه کنند.

تمرکز ویژه روی ساختمان‌های نیمه‌ساز

مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان گفت: در این دوره مــدیــریــت شــهــری روی ســامـان‌دهــــی 800ساختمان نیمه‌ساز و رها شده در سطح شهر تمرکز ویژه‌ای شد و در حال حاضر حدود 300 ساختمان تعیین‌تکلیف شد و به ثمر نشست. باید از این مجموعه حمایت بیشتری شود تا مردم نیز با وظایف آن آشنا شوند. همه اقدامات انجام‌شده در این مجموعه در راستای رضایت مردم انجام می‌شود. محمدحسینی ادامه داد: نباید اشتباهی از سوی نیروهای ما انجام شود؛ زیرا وجود یک اشتباه ممکن است مشکلاتی برای سیستم ایجاد کند و باعث معضلاتی در آینده شود. مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان گفت: کمک‌کردن به افراد متکدی بر سر چهارراه‌ها اشتباه است. افرادی که قصد دارند به دیگران کمک کنند باید به خیریه‌ها کمک کنند. شهرداری به تنهایی نمی‌تواند با متکدیان برخورد کند، بلکه شهروندان نیز باید به ما کمک کنند تا این مشکل را حل کنیم. در کلان‌شهر اصفهان مهاجران زیادی وجود دارند و برخی از متکدیان، بومی شهر نیستند؛ اما ما باید با آن‌ها به‌گونه‌ای رفتار کنیم که برای شهرداری مشکلاتی ایجاد نکنند. این موضوع برای ما تهدید بزرگی است. محمدحسینی اضافه کرد: طرحی برای جمع‌آوری کارتن‌خواب‌ها ارائه و 59 کارتن‌خواب از محله‌های اطراف جمع‌آوری شد که این موضوع‌ها برای ما چالش‌هایی ایجاد کرده است. در این دوره تلاش کرده‌ایم نگاه انسان‌محوری را تقویت کنیم؛ چراکه فعالیت شهرداری تنها به ثمر رساندن پروژه‌های عمرانی نیست، بلکه سعی دارد با نگاهی انسان‌محور وضعیت شهر را بهبود بخشد. او افزود: برنامه‌ای پنج‌ساله با هدف‌های معین تدوین کرده‌ایم و راهکارهایی برای برون‌رفت از مشکلات در دستور کار قرار داده‌ایم.
مـدیـرکـل پـیشگـیـری و رفـع تخـلـفـات شهری شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: کم‌کاری شهرداری، دلیل بسیاری از تخلف‌هایی که در سطح شهر صورت می‌گیرد نیست، بلکه با زیاد شدن بیکاری و ناهنجاری اجتماعی این تخلفات صورت می‌گیرد. بسیاری از خیریه‌ها برخی زنان آسیب‌دیده و متکدی را پذیرش نمی‌کنند؛ زیرا برخی از آن‌ها شناسنامه ندارند؛ اما ما تلاش کرده‌ایم تا حد امکان این مشکلات را سامان‌دهی کنیم تا وضعیت کنونی بهتر شود. شهرداری باید پس از مقابله با متکدیان، آن‌ها را به مرکزی هدایت کند و دستگاه‌های دیگر نیز متولی این امر هستند؛ اما در حال حاضر کم‌کاری دیگر دستگاه‌ها بر دوش شهرداری است. محمدحسینی با بیان اینکه بسیاری از نیروهای ما در مقابله با متکدیان به کرونا مبتلا شدند، گفت: شهرداری تنها متولی مقابله با متکدیان نیست، بلکه در حال انجام اقداماتی برای بهبود وضعیت کنونی است؛ اقداماتی که گاهی دیگر ارگان‌ها از انجام آن شانه خالی می‌کنند.

سامان‌دهی افراد کارتن‌خواب با همکاری سایر نهادها

مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شـهــرداری اصـفـهــان افزود: تـعـدادی کارتن‌خواب و معتاد در مناطق مختلف شهر اصفهان وجود دارند که از شرایط خوبی برخوردار نیستند و باید سامان‌دهی شوند. گاهی اوقات هیچ سرپناهی برای آن‌ها وجود ندارد و این موضوع باعث می‌شود شهرداری وارد عمل شود؛ هر چند این وظیفه دیگر نهادها و ارگان‌ها هم هست. اعتباراتی در دوره‌های قبلی شهرداری به این موضوع اختصاص داده شده بود؛ اما اقدامی در این زمینه انجام نشده است. محمدحسینی خاطرنشان کرد: خیریه‌ای در میدان استقلال احداث کردیم و افراد کارتن‌خواب را به این مکان انتقال دادیم، درصددیم در آینده با همکاری نهادهای دیگر به این‌گونه افراد حرفه‌ای بیاموزیم. او ادامه داد: با سرد شدن هوا طرحی برای کارتن‌خواب‌ها ارائه کردیم و نزدیک به 100 کارتن‌خواب را به گرم‌خانه انتقال دادیم؛ شهرداری نگاهی انسانی به این موضوع دارد. اقداماتی که در این زمینه انجام شد در دوره‌های گذشته انجام نشده است و شهرداری در این عرصه همیشه مظلوم واقع شد. او گفت: بسیاری از متکدیان شهر تکراری هستند و بارها توسط شهرداری جمع‌آوری شده‌اند. دکتر کوروش محمدی به‌عنوان یکی از اعضای دلسوز شورای اسلامی شهر اصفهان همیشه در این زمینه حمایتگر بوده‌اند؛ اما بسیاری از مسئولان چون اصفهانی نیستند برای رفع مشکلات این شهر دلسوزی نمی‌کنند؛ زیرا به اصفهان وابستگی ندارند. مسئولان باید مشکلات را با کمک یکدیگر حل کنند. برای حل آسیب‌های اجتماعی نیز دیگر نهادها باید به شهرداری کمک کنند تا شاهد اتفاق‌های خوبی در شهر باشیم. محمدحسینی با اشاره به اینکه برخی از متکدیان خلاف‌کار هستند و برای یاد گرفتن حرفه تمایلی ندارند، تأکید کرد: تکدیگری جرم است و وظیفه مجموعه ما مقابله با این جرم است؛ زیرا متکدیان با گدایی‌کردن درآمدزایی می‌کنند و شش ماه تا دو سال حبس برای این کار در نظر گرفته شده است. او در ادامه از خلاف‌سازی‌های شهری سخن گفت و تصریح کرد: افزایش زمین باعث می‌شود مردم به سمت خلاف‌سازی بروند و همین موضوع باعث بروز مشکلات و درگیری‌ها شده است. مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه مدیریت در شهر باید براساس فرایندها و اجرای نظم و انضباط باشد، گفت: در این دوره اقدامات خوبی در شهرداری انجام شد؛ اما بازگو نشد و اکنون شاهد شایسته‌سالاری و انضباط عملی در شهر هستیم. محمدحسینی افزود: اگر مسئولی، پستی را تقبل می‌کند باید شهامت پذیرش اشتباهات خود را داشته باشد. ما ظرفیت‌های خود را افزایش داده‌ایم تا بتوانیم در برابر مشکلات بایستیم. او درباره سامان‌دهی بخش بی‌دفاع شهری تصریح کرد: در سال 96 با تدوین طرحی توانستیم از این بخش‌ها دفاع کنیم. در حال حاضر تکلیف 300 ساختمان رهاشده و مخروبه مشخص شده است. در خانه‌های رهاشده اتفاق‌های خوبی رخ نمی‌دهد. طرحی در شورا تصویب شد که صاحبان این‌گونه املاک باید عوارض بیشتری پرداخت کنند یا از این مکان‌ها به‌عنوان فضای شهری استفاده کنند.

شهر، موجودی زنده است

مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه خودروهای فرسوده نباید در خیابان‌های شهر رها شوند، اظهار کرد: اگر صاحب خودرو پس از ابلاغ برای جمع‌آوری خودرو اقدام نکرد، شهرداری آن را به پارکینگ منتقل می‌کند. محمدحسینی با بیان اینکه شهر مانند یک موجود زنده است و کسی نمی‌تواند برای راحتی خود بخشی از آن را در اختیار بگیرد، خاطرنشان کرد: زمین‌های رهاشده و مشاغل مزاحم برای شهروندان آزاردهنده است، اگر شغلی برای شهروندان مزاحمت ایجاد کند با صاحبان مشاغل مزاحم برخورد می‌کنیم و درصورت تکرار آن درِ مغازه یا محل کار پلمب می‌شود. برای برخورد با افرادی که برای تبلیغ مشاغل خود به دیوار منازل و مغازه‌ها برچسب می‌چسبانند، راهکاری در نظر گرفتیم و توانستیم خط تلفن آن‌ها را مسدود کنیم. شرط آزادکردن خط تلفن آن‌ها، پاک‌سازی درِ خانه‌هاست. همچنین دیوارنویسی‌ها نیز به بخش قضایی ارجاع داده می‌شود تا نیروهای مجموعه ما آن‌ها را معدوم کنند. او درباره اقدامات کرونایی در این مجموعه گفت: در زمان شیوع کرونا برای پیشگیری از این بیماری، معابر و ساختمان‌ها را ضدعفونی کردیم. به شهروندان اعلام کردیم در پارک‌ها ماسک بزنند و فاصله عمومی را رعایت کنند. نزدیک به 60 نفر از نیروهای این مجموعه به کرونا مبتلا شدند و یکی از این نیروها جان خود را از دست داد. مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان گـفـت: 498نـیـرو در این مـجـمـوعـه مـشـغـول به فعالیت هستند و بودجه این مجموعه در حدود 50 میلیارد تومان است. محمدحسینی تصریح کرد: اداره کل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان در ایام نوروز 99 اقداماتی مانند جمع‌آوری 79 چادر مسافرتی در مکان‌های غیرمجاز، جمع‌آوری 55 متکدی و 71 دست‌فروش در سطح شهر، 31 تذکر به بازاریابان اسکان غیرمجاز و... را انجام داده است. او اضافه کرد: برای ایام نوروز این مجموعه جهت رسیدگی به تخلفات شهری گروه‌های مختلفی تشکیل داده است که گشت‌زنی نامحسوس انجام می‌دهند و به‌صورت 24 ساعته در محل‌های پیش‌بینی حضور فیزیکی دارند. در ایام نوروز دستورهای قضایی نیز برای فعالیت غیرمسئولانه افراد کلید به دست، جلوگیری از ورود حیوانات، برخورد با خودروهای شخصی مسافربر، جلوگیری از عرضه قلیان در اماکن عمومی و پارک‌ها، جلوگیری از ورود موتورسیکلت و روشن نکردن آتش در فضای سبز و برخورد با متکدیان و معتادان اخذ شد. مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری اصفهان اضافه کرد: مسدودکردن ورودی اماکن تفریحی، نصب پلاکارد آموزشی درخصوص بیماری کرونا، توزیع اقلام بهداشتی، نصب بنر و پوسترهای آموزشی بهداشتی، رفع معضلات ترافیکی و امنیت شهری، برقراری نظم و انضباط شهری و همکاری در مسدودکردن ورودی آرامستان باغ رضوان از دیگر اقدامات این مجموعه است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.