100 راهکار برای احیای صنایع‌دستی اصفهان

رونمایی از سندی که قرار است مرهم زخم‌های کرونا باشد

کرونا دقیقا چه بلاهایی سر صنایع‌دستی اصفهان آورده و حالا چه باید کرد که مرهمی بر زخم‌هایش باشد؟! برای پاسخ به این دو سؤال مهم، به ابتکار سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، پژوهشی انجام شده که منتج به انتشار سندی بوده با عنوان «راهکارهای خروج از رکود بازار صنایع‌دستی». این سند هم در جلسه‌ای با حضور معاون استاندار، معاون فرهنگی شهردار اصفهان،‌ نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان و جمعی از مدیران شهرداری و فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری از سند و پژوهشی با عنوان «بررسی راهکارهای خروج از رکود بازار صنایع دستی در بحران کرونا» رونمایی شده است. برای دانستن وجوه مختلف مسئله و پژوهش مورد نظر گزارش پیش ‌ رو را  بخوانید.

یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

 صنایع دستی در اصفهان نسبت به اکثر استان‌های کشور، موضوع مهم‌تری است که نشانه‌اش هم دو عنوان مهم بین‌المللی این شهر در حوزه صنایع دستی است و خب هر تغییر و تصمیمی در حوزه صنایع دستی بر اصفهان اثر بیشتری دارد؛ چرا که افراد و فعالان بیشتری را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 رفع موانع صنایع‌دستی در گرو هم‌افزایی همه نهادهای استان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان پس از این برنامه با بیان اینکه به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان از یک کار پژوهشی زیبا رونمایی شد، اظهار کرد: «در این پژوهش ابعاد مختلف تأثیر کرونا بر حوزه صنایع دستی مورد مطالعه قرار گرفته است که در نشستی که به همین منظور برگزار شد، راهکارهایی در حضور فعالان این صنعت، بخش خصوصی، مدیران شهرداری و... ارائه و قرار شد تقسیم‌بندی و برنامه اقدام این مجموعه تهیه شود تا با تقسیم کاری که صورت می‌گیرد، همه مجموعه‌ها به صورت هماهنگ به سمت افزایش فروش صنایع دستی بروند تا صنایع دستی از رکود خارج شود.» سید حسن قاضی‌عسگر تصریح کرد: «در این جلسات هماهنگی‌هایی بین بخش‌های مختلف مرتبط با حوزه صنایع دستی به وجود می‌آید و نقش هر بخش تعریف شده و همگی هم‌راستا در جهت ارتقای صنایع‌دستی استان و کشور پیش خواهند رفت. امیدوارم نهادهای تصمیم‌گیر بتوانند به سرعت موانع و مسائل توسعه صنایع‌دستی را مرتفع کنند تا این صنعت از رکود خارج شود.»

ارائه صد راهکار و ایده برای احیا و توسعه صنایع‌دستی اصفهان

رئیس سازمان فرهنگی‌اجتماعی و ورزشی شهرداری نیز در این نشست اظهار کرد: «طی جلساتی که برگزار شد، حوزه‌های صنایع دستی و صنایع خلاق که در ایام کرونا مورد تهدید و آسیب قرار گرفتند بررسی شد تا راهکارهای برون‌رفت از مشکلات این حوزه‌ها مورد مطالعه قرار بگیرد.» محمد عیدی نجف‌آبادی بر لزوم ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از رکود صنایع خلاق، تأکید کرد و افزود: «هویت فرهنگی اصفهان بر دوش فعالان صنایع‌دستی و صنایع خلاق بوده است؛ به همین منظور لازم است این فعالان مورد توجه قرار بگیرند.»
او ادامه داد: «تمام همت ما این بوده تا سندی روی میز قرار بگیرد که کاربردی بوده و بتوانیم بر مبنای آن اقداماتی در سطح شهر،‌ استان یا حتی کشور برای حوزه صنایع دستی و صنایع خلاق و گردشگری انجام دهیم.» معاون فرهنگی شهردار اصفهان درباره پژوهش انجام‌شده در این خصوص گفت: «دفتر کمیسیون ملی یونسکو ایران در استان اصفهان با همکاری سازمان فرهنگی‌اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در راستای رسالت خود در عرصه فرهنگ و هنر استان، ‌پژوهشی را در این مسئله آغاز کردند که نتیجه اولیه آن به چاپ رسیده است.»
او تأکید کرد: «این پژوهش مبتنی بر بررسی مسئله رکود بازار صنایع‌دستی از چند منظر جامعه‌شناختی، ‌بازاریابی، مدیریت استراتژیک، تحلیل سوآت و تجارب دیگر کشورهاست که هر منظر به اجمال آمده است. بیش از صد راهکار و ایده برای احیا و توسعه صنایع‌دستی اصفهان در این پژوهش ذکر شده که کاربردی‌ترین آن‌ها با عنوان ایده‌های کاربردی و زودبازده ارائه شده است.»

 بر مسیر ظرفیت‌های فوق العاده شهر حرکت کنیم

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این نشست، فضای حاکم بر ارکان شهرداری و مدیریت شهری را فضایی مبتنی بر حرکت به سمت واقعیات و ظرفیت‌های شهر اصفهان ذکر کرد و گفت: «امروز نزدیک به ده‌هزار میلیارد تومان بودجه برای اداره شهر اصفهان نیاز است که بخشی از این بودجه توسط منابع عوارض ساختمانی از شهروندان تأمین می‌شود.» نصیر ملت تصریح کرد: «شهر برای جبران خدمات و کسری سرانه خدماتی مورد نیاز خود نیاز به منابع مالی دارد که برای تأمین این منابع مالی نیاز به بارگذاری‌های جدید در شهر دارد تا بتواند درآمد کسب کند. این نوع درآمد تا جایی که شهر ظرفیت داشته باشد، می‌تواند ادامه پیدا کند و از یک جایی به بعد شهر تمام می‌شود و متأسفانه این موضوعی است که در همه شهرهای ایران وجود دارد.»
او با بیان اینکه بیش از 70 درصد بارگذاری مازاد بر ظرفیت شهرهای ایران وجود دارد، تصریح کرد: این بارگذاری‌های مازاد موجب فرار طبقه خلاق از این شهرها به خارج از کشور برای کسب شرایط بهتر شده است. او ادامه داد: شهر اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امروز ما شاهد تهی‌ شدن شهر از طبقه خلاق شده‌ایم. شهری هم که از این طبقه خالی شود نمی‌تواند به آینده‌ای روشن امیدوار باشد؛ بنابراین باید هر چه سریع‌تر این مسیر اصلاح شده و به سوی مسیری مبتنی بر ظرفیت‌های فوق‌العاده شهر پیش برود.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: «در حال حاضر تلاش مدیریت شهری این است که تمرکز خود را بر مسیر توسعه بر مبنای ظرفیت‌های شهر بگذارد و شاهد این مدعا تصویب چند طرح از جمله طرح اصفهان 2020 با نگاه استفاده از ظرفیت‌های شهر، طرح توسعه و تقویت صنایع خلاق،‌ توجه جدی و احیای ظرفیت‌های فرهنگی ملموس و ناملموس و ... بوده تا این طرح‌ها راهی برای نجات استان باشد.»
او اضافه کرد: «جشنواره ونیز نزدیک به چهارمیلیون بازدید‌کننده دارد که این گردشگران حداقل بین دو تا پنج‌هزار یورو در این شهر هزینه می‌کنند و در نتیجه هشت‌میلیارد یورو در این شهر فارغ از خریدهایی که انجام می‌شود، توسط بازدیدکنندگان هزینه می‌شود که معادل 240 هزار میلیارد تومان صرفا حضور گردشگران برای این شهر عایدی دارد.»
ملت گفت: «این در حالی است که بودجه شهر اصفهان برای سال 1400 تنها نزدیک به ده‌هزار میلیارد تومان است که به هیچ عنوان با ظرفیت‌هایی که گردشگری برای شهری مانند ونیز ایجاد می‌کند قابل مقایسه نیست؛ بنابراین این موضوع نشان می‌دهد ما تا چه میزان می‌توانیم از ظرفیت‌های گردشگری خود استفاده کنیم.» به روایت او هم‌اکنون توجه مدیریت شهری به این سمت‌و‌سو حرکت کرده تا از این ظرفیت استفاده شود و خوشحالیم که بخش‌های مختلف شهر نیز در این راستا فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند.
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: «در صورتی‌که صنایع دستی اصفهان حمایت شود اقتصاد اصفهان نجات می‌یابد. اگر حوزه صنایع دستی موفق باشد و زنده بماند، مقدمه‌ای برای توسعه شهر در همه ابعاد فراهم می‌شود؛ بنابراین باید کمک کرد تا مطالعات و پژوهش‌هایی که انجام می‌شود مورد حمایت قرار بگیرد.» گفتنی است اصفهان اردیبهشت 1400 میزبان اولین جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی ایران از سوی شهرداری اصفهان و وزارت میراث فرهنگی است و رونمایی از این سند در آستانه برگزاری این جشنواره، از این منظر اقدامی ویژه و حائز اهمیت است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.