1400 سرنوشت

چه اتفاق‌های خوبی در انتظار ورزش اصفهان است؟

1400 سال سرنوشت‌سازی برای ورزش اصفهان است، سالی که چه با اتفاق‌های خوب و چه رخدادهای ناخوشایند برای همیشه در تاریخ ورزش این دیار ثبت خواهد شد. اوضاع کرونایی باعث شد تا سال 99 شرایط ویژه‌ای بر ورزش دنیا حاکم باشد که ورزش ایران و اصفهان نیز مستثنا از این موضوع نبود و با تبعات این ویروس مرموز درگیر بود. در سالی که گذشت، در مقاطعی تابلوی «تعطیل است» بر سر در ورزش نصف‌جهان نصب شد و شاید اگر برگزاری تعدادی از لیگ‌های حرفه‌ای نبود، کرکره ورزش به‌طور کامل پایین کشیده می‌شد. اینک همچنان سایه کرونا بر سر ورزش ایران سنگینی می‌کند، اما حرکت کشورهای دنیا به سمت عادی شدن و تصمیم نهادهای بین‌المللی ورزش برای برگزاری رویدادهای جهانی و آسیایی، تأثیرش را بر ورزش ایران و کشور نیز خواهد گذاشت و چاره‌ای به‌جز حرکت در این مسیر باقی نمی‌ماند.

یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰

اولین شماره صفحه ورزش اصفهان زیبا در سال جدید، بهانه‌ای است برای مروری بر مهم‌ترین رخدادهای ورزشی که در انتظار ورزش اصفهان زیباست، البته با ذکر این توضیح که موفقیت و مدال‌آوری ورزشکاران اصفهانی در رویدادهای بین‌المللی، نتیجه‌گیری تیم‌های اصفهانی در لیگ‌های حرفه‌ای و افزایش سرانه فضاهای ورزشی، اتفاقات مهمی است که در سال 1400 نیز انتظار تحقق آن‌ها را داریم، اما در این گزارش رخدادهای سرنوشت‌ساز مدنظر هستند.

قهرمانی سپاهان و رتبه تک‌رقمی ذوب‌آهن

شروع رسمی رقابت‌های ورزشی در سال جدید با لیگ برتر فوتبال خواهد بود و احتمالا تکلیف قهرمان، تا تیرماه امسال مشخص خواهد شد. تیم فوتبال سپاهان که محرم نویدکیا را به‌عنوان سرمربی روی نیمکت دارد، سال 99 را با توجه به تفاضل گل بهتر با صدرنشینی به پایان برد و یکی از سه ضلع مثلث قهرمانی لیگ بیستم محسوب می‌شود. قهرمانی سپاهان بهترین اتفاق ممکن در انتظار فوتبال اصفهان است و البته زردهای نصف جهان نیز مسیری که تا بدین جا طی کرده‌اند، برای رسیدن به این هدف بوده اما نتیجه عملکرد آن‌ها در سال 99 در سال 1400 به ثمر خواهد نشست. از آخرین قهرمانی سپاهان در لیگ برتر، پنج فصل سپری می‌شود و آن‌ها در این مدت دو رکورد هت‌تریک قهرمانی و پنج جام قهرمانی را به حریف سرخ‌پوش تهرانی واگذار کرده‌اند و بی‌صبرانه در انتظار رسیدن به جام هستند. تیم سپاهان امروز در چارچوب هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال به دیدار تیم سایپا می‌رود و روند نتیجه‌گیری این تیم از دیدار امروز آغاز خواهد شد. برای تیم ذوب‌آهن شرایط متفاوت‌تر از سپاهان بوده و ریل‌گذاری این تیم در سال 99 کمکی به نتیجه‌گیری‌اش در سال 1400 نخواهد کرد، زیرا ذوب‌آهن از ابتدای لیگ جاری تاکنون یکی از سه تیم قعرنشین بوده است.
گاندوهای اصفهانی که در آغاز نیم‌فصل دوم، دست به تغییراتی روی نیمکت مربیگری تیمشان زدند، مجتبی حسینی را روی نیمکت نشانده‌اند و با توجه به تجربه این مربی و امیدواری که نسبت به عملکرد او وجود دارد، رتبه تک‌رقمی، بهترین اتفاقی است که می‌توان از این تیم انتظار داشت، اما کسب سهمیه آسیایی یک بلندپروازی دور از دسترس است.

کسب حداکثری سهمیه المپیک و مدال المپیکی

ازآنجایی‌که میدان بزرگ المپیک، معیاری برای سنجش ورزش کشورها و در مقیاسی پایین‌تر ورزش استان‌ها به شمار می‌آید، تعداد المپین‌ها و نفراتی که در رشته‌های مختلف موفق به کسب سهمیه شرکت در این رویداد شده‌اند، از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به تأخیر یک‌ساله المپیک توکیو و موکول شدن این رقابت‌ها به تابستان امسال، تکلیف کسب سهمیه‌های باقی‌مانده نیز به سال 1400 کشیده شده است. درحال حاضر هیچ‌کدام از ورزشکاران اصفهانی موفق به کسب سهمیه المپیک نشده‌اند که برخی به‌طور کامل از چرخه کسب سهمیه کنار رفته‌اند و برخی این فرصت را دارند تا از میدان‌ها باقی‌مانده، جواز حضور در کاروان ورزشی ایران در توکیو 2021 را به دست بیاورند. در دوره گذشته المپیک، ورزشکاران اصفهانی در چهار رشته انفرادی و یک رشته تیمی حضور داشتند و انتظار می‌رود دست‌کم همین تعداد نیز برای المپیک پیش رو سهمیه کسب کنند. سال 1400 این پتانسیل ویژه را دارد که با کسب مدال المپیکی برای همیشه در حافظه تاریخی مردمان این دیار ثبت شود.
در حال حاضر سهـــــــراب مـــــــرادی یکی از شانس‌های ویژه کسب مدال برای کاروان ورزشی ایران است و تکرار مدال طلای او شیرین‌ترین اتفاقی است که می‌توانیم برای 1400 متصور باشیم، البته هنوز سهمیه مرادی هم قطعی نشده است.

کسب حداکثری سهمیه پارالمپیک و مدال پارالمپیکی

اولین و آخرین مدال ورزشکاران اصفهانی در پارالمپیک به آتن 2004 برمی‌گردد و هفده سال پس‌ازآن اتفاق ویژه، ورزش استان می‌تواند تجربه مدال‌آوری در این رقابت‌ها را تکرار کند. در حال حاضــــــر یک سهمیه پارالمپیکی اصفهان قطعی شده اما می‌توان امیدوار بود تعداد سهمیه‌ها بیشتر شده و ورزشکاران هم استانی نیز سهم بیشتری از مدال‌آوری در این رویداد را به خود اختصاص دهند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.