جشنواره‌ای برای خلاقیت و پاکی

جشنواره ملی «یاریگران زندگی» برگزیدگان خود را شناخت

اختتامیه مجازی جشنواره ملی «یاریگران زندگی» 17 فروردین 1400 با معرفی و تقدیر اثر برگزیده مجموعه پوستر «بشنو و باورنکن» در دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اصفهان برگزار شد. در ابتدای این مراسم آنلاین، سردار اسکندر مؤمنی، دبیرکل شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر با اشاره به فعالیت‌های انجام‌شده در راستای برگزاری این جشنواره، گفت: «این جشنواره محصول فعالیت بیش از یک سال واحدهای فرهنگ‌ساز کشور است. در 4 دهه گذشته ستاد اقدامات خوب مقابله‌ای داشته و در سال 99 رکورد تاریخ کشف موادمخدر در ایران و جهان را شکست و موردتقدیر سازمان ملل قرار گرفت، درحالی‌که تولید این محصول نسبت به 50 سال پیش بیشتر شده است.»

پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدرافزود: «تمرکز بر مقابله با قاچاق و استعمال مواد مخدر این باور را ایجاد کرد که حاکمیت و دولت باید تلاش کنند تا اصلا موادی نباشد که بخواهد مصرف شود. این نظر کاملا درست و منطبق بر باور مردم است، به تعبیری شرط لازم است، اما کافی نیست». سردار مؤمنی ادامه داد: «البته نه اینکه گمان شود بر روی مسئله کاهش تقاضا کار نمی‌شد، اما اولویت ما بر مقابله بوده و هست. همه تلاش ما این است که موادمخدر وارد نشود و در این رابطه اقدامات قضایی و انتظامی لازم نیز انجام شده است.»

دست در دست یاریگران زندگی

او  افزود: «البته این دو موضوع مکمل هم است. در سال 98 در حضور رئیس‌جمهوری «طرح یاریگران» به تصویب رسید و مقام معظم رهبری آن را «جهاد» نامیدند. بنابراین همه ما تا اینجا مبنی بر اینکه کار فرهنگی در اولویت باشد، متفق‌القولیم اما اینکه باید چه محصولی ایجاد شود، چالش ما بود.» دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: «بخش مهم‌تر اینجا بود که با توجه به شرایط امروز که رقبای زیادی در فضای مجازی فعالیت دارند و همه در معرض بمباران تولید محتوا هستند، چه می‌شود کرد.»
او ادامه داد: «در یک مسیر می‌توانستیم سراغ تولیدکنندگان محتوا و آثار هنری برویم که جای خود دارد ؛ اما به این نتیجه رسیدیم تا جشنواره‌ای مردمی برگزارشده و جوایزی اهدا شود. این تصمیم با همکاری همه دستگاه‌های فرهنگی کشور ازجمله سازمان فرهنگی شهرداری شکل گرفت.» مؤمنی افزود: «امروز بانک بسیار بزرگی برای اولویت جدیدمان داریم. در این جشنواره هنرمندان برجسته حتی مردمان نقاط دور کشور و همه افراد جامعه، آنچه فکر می‌کردند مؤثر است را تولید کردند. خوشبختانه حجم آثار دریافت‌شده زیاد بود و داوری‌ها با کمک وزارت ارشاد انجام شد. محصولات اولویت‌بندی شدند و بانک خوبی از محصولات فرهنگی در جهت کاهش تقاضا به وجود آمد.»
او ادامه داد: «البته بحث درمان سر جای خودش قرار دارد. در کنار درمان‌های سنتی، رویکردهای نوین را نیز دنبال می‌کنیم، همچنین در دو هفته آینده دو داروی مؤثر را رونمایی خواهیم کرد. در زمینه کاهش وابستگی و درمان، شاخص ما این است که 80 درصد درمان‌شوندگان نباید برگردند، اما این رویه برعکس است و 80 درصد درمان‌شدگان برمی‌گردند، به همین خاطر این دست از فعالیت‌ها باید مستتر باشد».

فرهنگ‌سازی برای نجات جان جامعه

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان نیز در این جلسه با گفتن این موضوع که «باید به‌اتفاق همه کنشگران به این اجماع برسیم که مسئله اصلی چیست؟»، ادامه داد: «در این صورت همه مسائل به‌صورت زنجیروار حل خواهد شد. خواهشم این است که اولویت با مرجعیت هر سازمانی که هست، کار را پیش ببرد.» محمد عیدی همچنین از اعلام آمادگی سازمان فرهنگی برای هر نوع همکاری در این زمینه خبر داد و افزود: «اولویت ما هرچه باشد باید اهتماممان را بر یک ایده بگذاریم و اجماع کنیم و بگوییم با محوریت موضوع اعتیاد، می‌توانیم کاری پیش ببریم.»رئیس سازمان فرهنگی‌اجتماعی شهرداری اصفهان با اشاره به ظرفیت‌های موجود در راستای فرهنگ‌سازی برای پیشگیری و مبارزه با اعتیاد، گفت: «از ظرفیت کلاس شهر برای مقوله مبارزه با موادمخدر می‌توان استفاده کرد. ما همچنین در شبکه شاد در حال تولید برنامه هستیم که خوشبختانه مخاطب فراوانی هم دارد و 70 هزار دانش‌آموز از کلاس اول تا ششم در آن عضو هستند.»
او ادامه داد: «ما باید بتوانیم توانمان را بر یک مسئله خاص متمرکز کنیم. آن‌قدری که ما به آسیب‌ها می‌پردازیم، در دنیا به بحث آسیب نمی‌پردازند. اولویت ما هرچه باشد باید اهتماممان را بر یک ایده بگذاریم و اجماع کنیم و بگوییم با محوریت موضوع اعتیاد می‌توانیم کاری پیش ببریم، ولی متأسفانه کارهایمان خیلی مناسبتی شده و موازی‌کاری‌ها زیاد است و کسی نمی‌آید تقسیم وظایف کند تا کار سازمان‌ها نسبت به هم خنثی نشود.»
عیدی با اشاره به اینکه محتمل است پدیده اعتیاد برای هر فردی در جامعه حادث شود، افزود: «این موضوعی است که مشمول همه ما می‌شود، بنابراین آمادگی همکاری در این زمینه را داریم. ما نباید به‌صورت جزیره‌ای عمل کنیم. هر اقدامی که در حوزه بهزیستی فرهنگی انجام می‌شود شاخص‌هایی در دنیا دارد؛ به همین خاطر است که آن‌ها بر سر اهداف خود به اجماع می‌رسند.»
او با ذکر مثالی دراین‌باره ادامه داد: «به‌عنوان‌مثال در مورد شاخص نشاط اجتماعی، دولتی‌ها و غیردولتی‌ها می‌گویند اگر ما این هم‌افزایی دوجانبه را ایجاد کنیم، احتمال دارد پیشرفت کنیم. این مسئله نشان از نوعی توازن و هماهنگی بین‌بخشی برای رسیدن به یک هدف مشخص دارد، به همین خاطر است که نیازمند اولویت‌بندی و تمرکز بر این اولویت‌ها هستیم.»
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان افزود: «غربی‌ها می‌گویند نمی‌شود پایمان روی بخاری و سرمان درون فریزر باشد و بخواهیم میانگین این وضعیت را بگیریم. باید از اطلاعاتی که هم‌اکنون در اختیار داریم به نحو احسن استفاده کنیم. هم اکنون ما اطلس آمایش شهر را داریم و می‌دانیم که هر محله به چه نیاز دارد. همچنین اطلس ظرفیت‌های محلی، اطلس زنان، اطلس سلامت روانی و... را آماده کرده‌ایم. اگر این‌ها را هم‌رسانی کنیم و کنار هم بنشینیم، آمادگی پیشرفت را خواهیم داشت.» عیدی در پایان سخنانش با اشاره به نقش شاخص‌های معنوی گفت: «ما نباید شاخص‌های معنوی را ازنظر دور داشته باشیم. باید علمای ما هم با ما پیش بیایند و حوزه خارج فقه نیز باید در این زمینه پیش بیاید.»

آموزش زندگی به دست‌های تازه

مریم ژاله، رئیس اداره مشاوره و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی آموزش‌وپرورش استان نیز با اشاره به موضوع مطروحه مبنی بر ایجاد کارگروهی کوچک برای پیگیری اولویت‌های مربوط به فعالیت‌های فرهنگی درزمینه پیشگیری و مبارزه با موادمخدر گفت: «ایجاد کارگروه و اولویت‌بندی خوب است، اما وقتی سایر ارگان‌ها زحمتی می‌کشند و پک‌هایی آموزشی تهیه می‌کنند، مدیران ما آن‌گونه که باید ترغیب نمی‌شوند، به همین خاطر نیاز به همیاری دارد.» او ادامه داد: «با توجه به رویکرد متولیان دستگاه‌ها باید سطح سرفصل‌های آموزشی را بالا برد و از آن‌ها به بهترین وجه ممکن استفاده کرد. این‌گونه است که به‌خوبی پیشرفت خواهیم کرد. البته جاهایی کمبود نیروی انسانی داریم ولی موضوعی که باید بر روی آن متمرکز شد این است که با توجه به تعدد برنامه‌ها باید مواظب بود تا انگیزه‌ها از دست نرود.»

گام آخر

در پایان این مراسم دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر از رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان تقدیر  کرد. گفتنی است اختتامیه مجازی جشنواره ملی «یاریگران زندگی» به‌صورت آنلاین و به‌طور هم‌زمان در استان‌های مختلف برگزار و از طریق یوتیوب و سایر شبکه‌های اجتماعی به نمایش درآمد. در این جشنواره از مجموعه پوستر «بشنو و باور نکن» از سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان به‌عنوان اثر برگزیده تقدیر به عمل آمد. این جشنواره با هدف آشناسازی هنرمندان و کسانی که تولیدکننده هنر هستند با گفتمان یاریگران زندگی و تولید فعالیت فرهنگی و هنری با رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد به‌صورت مجازی از سال گذشته آغاز شد که از مجموع ده هزار اثر ارسالی ۵۰۰ اثر در بخش‌های مختلف داوری شدند و درنهایت به ۳۱ اثر جوایزی اهدا شد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.