سیگنال‌های اقتصادی در گفت‌وگوهای شبانه کلاب‌هاوس

سیر تحولات در عرصه ارتباطات آن‌قدر سرعت و شتاب گرفته که متولیان امر را هم دچار مشکل کرده است. این روزها از ظهور تا فراگیری یک شبکه اجتماعی فقط به اندازه یک تعطیلات نوروزی زمان لازم است؛ در نتیجه در زمانی که برخی از مسئولان در تعطیلات به سر می‌برند یک رسانه جدید متولد می‌شود!

یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

 تا همین چند سال پیش، صداوسیما، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها منبع اصلی مردم برای پیگیری آخرین اخبار بود و مسئولان در برابر هر اپلیکیشن یا بستر اطلاع رسانی در فضای مجازی به شدت گارد می‌گرفتند. به یاد داریم که هشت سال پیش وایبر چه تحولی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد. آن زمان موضع مشخصی درباره شبکه‌های اجتماعی وجود نداشت در نتیجه بعد از چند ماه نهادهای تصمیم‌گیر سعی کردند با کند کردن این شبکه مجازی، مردم را دوباره به دنیای سنتی سوق بدهند؛ کما این که عطش گفت‌وگو و دریافت اطلاعات باعث شد مردم به فکر شبکه جایگزینی باشند.
با افزایش محبوبیت تلگرام و توئیتر، هر دو فیلتر شد و گزینه فیلتر کردن اینستاگرام هم همیشه روی میز بوده است. پروژه پیام رسان‌های داخلی شکست خورد؛ اما همچنان مسئولان به رسانه‌های جدید روی خوش نشان نمی‌دهند. این مسئله به این خاطر است که منابع اطلاع رسانی سنتی، از اولویت مردم خارج شده و اکنون «اولین» منبع برای اطلاع از خبرها، همین شبکه‌های اجتماعی است. کما اینکه توئیتر با وجود فیلتر بودن، پایگاه اصلی بسیاری از مسئولان برای اظهارنظر یا اطلاع‌رسانی است. این مسئله فقط مربوط به ایران نیست، چه آن که ترامپ نیز برای ارتباط با مردم، به شبکه فاکس نیوز اکتفا نکرد و توئیت‌کردن را اولویت اصلی خود قرار داد.
اکنون کلاب‌هاوس با سرعت خیره‌کننده‌ای در حال پیشروی است. آن‌قدر سرعت فراگیری آن زیاد بوده است که مسئولان فرصت نکردند درباره ماهیت آن به اتفاق نظر برسند.
نشست‌های مطبوعاتی مسئولان این روزها از جنبه رسمی خارج شده است و پرسش و پاسخ‌های کلاب‌هاوسی، زوایای دیگری از مسائل را روشن می‌کند. گفت‌وگوی علی‌اکبر صالحی درباره یکی از استراتژیک‌ترین مسائل ایران در این شبکه، گواه این مدعاست. حتی در یکی از همین اتاق‌های گفت‌وگو پی می‌برید که رئیس کل بانک مرکزی موافق تأیید لوایح FATF است؛ همین قدر شفاف و همین قدر صریح. شاید اگر عبدالناصر همتی قصد داشت این جمله را در یک نشست خبری عنوان کند، برخی خبرگزاری‌ها و حتی رسانه ملی به این بخش از صحبت‌های او اشاره‌ای نمی‌کردند. از سوی دیگر اکنون مسئولان (به خصوص تصمیم‌گیران حوزه اقتصادی) دیگر با خبرنگاران سروکار ندارند، شخصی که از آن‌ها سؤال می‌پرسد استاد دانشگاه، فعال باتجربه اقتصادی، صنعتگر، نظریه‌پردازان و کسانی هستند که با آمار و ارقام فرمالیته، قانع نمی‌شوند و بیشتر دنبال راهکارها، حقایق پشت پرده و چشم‌اندازهای روشن هستند. اگر قرار بر گفت‌وگو و مذاکرات جدیدی بین ایران و دیگر کشورها باشد، این بار مردم صداوسیما و خبرگزاری‌ها را فقط به خاطر تأیید خبرهایی که پیش از این در شبکه‌های مجازی دریافت کرده‌اند، دنبال می‌کنند.
اکنون یک گفت‌وگوی شبانه در کلاب‌هاوس باعث می‌شود، سپیده‌دم روز بعد، تحلیل‌ها و سیگنال‌های متعددی درباره نرخ دلار و آینده تحولات سیاسی و اقتصادی ایران مطرح شود. از سوی دیگر خبرگزاری‌ها نه تنها خبر جدیدی ندارند، بلکه به «بازنشر» گفت‌وگوهای مطرح‌شده در این شبکه‌های اجتماعی می‌پردازند. سیر این تحولات نشان می‌دهد کم‌کم باید منتظر واکنش مسئولان نسبت به پدیده کلاب هاوس باشیم، تا آن زمان از صحبت‌های صریح و حقایق پشت پرده لذت ببرید.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.