فرصت‌های کلاب‌هاوس برای توراپراتورها

فعالان گردشگری دست به دامان اپلیکیشن نوظهور می شوند!

«تنها صداست که می‌ماند!» حالا فعالان دنیای مجازی ارزش این گفته را بیشتر از قبل می‌دانند؛ چراکه اپلیکیشن کلاب‌هاوس این روزها چنان سروصدایی به‌پا کرده که همه دربه‌در دنبال نصب اپلیکیشن اصلی یا نسخه فرعی اندرویدی آن هستند. اهالی سفر و فعالان صنعت گردشگری هم از این قاعده مستثنا نیستند. سایت معتبر تورپرنر (tourpreneur.com) که به‌طور تخصصی در حوزه توراپراتورهای کارآفرین به انتشار مطلب می‌پردازد، به‌تازگی راهنمایی منتشر کرده با عنوان «پنج درسی که از کلاب‌هـــاوس مــی‌آمــوزیـــم بـــــرای توراپراتورها». ترجمه بخش‌هایی از این مطلب را در متن پیش رو می‌خوانید.

یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

کلاب‌هاوس (Clubhouse) عزیزکرده جدید اهالی تکنولوژی (darling of the tech industry) است. اما آیا کاربردی هم برای اهالی سفر دارد؟! جمعی از توراپراتورها دورهم جمع شدند و برای این سؤال پاسخ‌هایی پیداکرده‌اند. کلاب‌هاوس یک شبکه اجتماعی بر مبنای صداست که به ناگاه از فوریه 2021 (بهمن‌ماه سال 1399) بعدازاینکه ایلان ماسک (Elon Musk) و مارک زاکربرگ (Mark Zuckerburg) در آن گفت‌وگویی باهم داشتند، حسابی رونق گرفت. بعدازآن بود که اپلیکیشن کلاب‌هاوس طی فقط 2 هفته، 5 میلیون بار دانلود شد؛ آن‌هم در شرایطی که افراد فقط با دعوت‌نامه می‌توانستند عضو این شبکه اجتماعی شوند و روی سیستم‌عامل اندروید هم نصب نمی‌شد.
کریستین واتز (Christian Watts)، کارآفرین آمریکایی صنعت گردشگری و یکی از مصاحبه‌شوندگان پادکست تورپرنر، ساعات زیادی را در کلاب‌هاوس می‌گذراند. نیکی پادیلا (Nikki Padilla Rivera) مدرس بین‌المللی راهنمایان گردشگری از نیویورک اما معتقد است که این هم یک شبکه اجتماعی مثل قبلی‌هاست با همان آدم‌های سابق. میچ باخ (Mitch Bach) پایه‌گذار مدرسه گردشگری و نویسنده و کارآفرین این حوزه معتقد است که کلاب‌هاوس راه‌ها را برای همه هموار کرده است. مثلا اینکه در این ابزار برای راهنمایان تور امکان گفت‌وگو با کارآفرینان و تورگردانان حوزه فراهم است، درحالی‌که مثلا این امکان کمتر در وبینارها و کنفرانس‌ها این‌قدر سهل پیدا می‌شود. مرزهای کاری و رسمی کنار زده‌شده و اینجا جایی است که می‌توان بیشتر از لینکداین (LinkedIn) و اپلیکیشن‌های حرفه‌ای مشابه، تعامل داشت.
به روایت نیکی پادیلا، این اپ، فضایی به راهنمایان گردشگری می‌دهد تا بتوانند دیدگاه‌ها و تجاربشان را باهم به اشتراک بگذارند. توراپراتورها هم فضای مشابهی دارند، اما چون معمولا راهنمایان گردشگری در این صنعت کمتر دیده می‌شوند، کلاب‌هاوس فرصت غنیمتی برای آن‌ها محسوب می‌شود.
روایت کریستین هم جالب است. او عادت دارد ساکت و آرام در روم‌های کلاب‌هاوس بگردد و به گفت‌وگوها گوش بدهد. معمولا صحبت نمی‌کند، ولی اگر در این گشت‌وگذارها از گفت‌وگویی خوشش بیاید حتما در روم می‌ماند و گوش می‌دهد. به نظر این کارشناس می‌توان گفت کلاب‌هاوس خیلی کمتر از اپلیکیشن‌هایی مانند لینکداین اسپم‌زده است و خیلی بیشتر جذاب! هر طرفی آدم‌ها دارند باهم گفت‌وگو می‌کنند. گاهی خیلی تخصصی و گاهی خیلی عامیانه و درباره مسائل متنوع روزمره.
نیکی معتقد است که فعلا نمی‌شود تخمین زد که آینده کلاب‌هاوس به چه سمتی می‌رود اما به‌هرحال پیداکردن آدم مناسب برای گفت‌وگو در موضوع موردعلاقه سخت است.
 از سوی دیگر، میچ باخ کلاب هاوس را فضای بسیار مناسبی می‌داند و معتقد است که تا هنوز خیلی شلوغ نشده می‌توانید جاپایتان را محکم کنید و کاراکترتان را آن‌طورکه می‌خواهید با قواعد مدنظر خودتان بسازید؛ به عبارتی فضای خوبی برای یکه‌تازی است و البته به‌زودی رقابت‌ها شدیدتر
می‌شود. در همین گزارش، نقل‌قولی هم از نویسنده وال‌استریت ژورنال آورده شده با این مضمون که کلاب‌هاوس فعلا در نظر همه جذاب است، اما به‌زودی سراشیبی سقوط را طی می‌کند و به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند به محبوبیت اپلیکیشنی مانند توییتر برسد. اما صرف‌نظر از اینکه کلاب‌هاوس محبوب‌تر خواهد شد یا سقوط خواهد کرد، باید به این سؤال پاسخ دهیم که چطور می‌شود محتواهای ارزشمند را در کلاب‌هاوس پیدا کرد؟! برای پاسخ به این سؤال هم فعالان معتقدند بهترین راه پیدا کردن محورها و موضوعات موردعلاقه، گشت‌وگذار در روم‌های پرطرفدارتر و ارزیابی کاربران است. در یک کلام هنوز باید به کلاب‌هاوس فرصت داد و برای ارزیابی‌اش فعالیت کرد. کارشناسان معتقدند اگر این اپلیکیشن بتواند مشکلات فنی‌اش را زودتر رفع کند و دسترسی بیشتری برای کاربرانش فراهم کند، از نردبان ترقی به‌زودی بیش از این‌ها بالا خواهد رفت و فعالان صنعت گردشگری مخصوصا در این رکود و تعطیلی بی‌سابقه صنعت سفر می‌توانند حسابی روی اپلیکیشن نوظهور حساب باز کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.