در جست‌وجوی تعادل و تقارن

بورس همچنان درگیر حاشیه‌ها و تصمیم‌های متفرقه است

کوردهای بورسی در حال شکسته شدن است؛ با این تفاوت که این رکوردشکنی‌ها برای سهام‌داران اصلا خوشایند نیست. رکورد کمترین ارزش معاملات خرد روزانه در انتهای هفته گذشته و ابتدای این هفته دو بار شکسته شد تا نشان دهد سهام‌داران ناامید از آینده، در باتلاق دامنه نوسان نامتقارن گرفتار شده‌اند. این روزها نیز انتقادهای وسیعی درباره دامنه نوسان نامتقارن شنیده می‌شود و همگان انتظار دارند با بازگشت دامنه نوسان به حالت عادی، روند بورس بهبود یابد.

دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

از سوی دیگر، به جای تزریق نقدینگی جدید از سوی سهام‌داران حقیقی، هر روز نقدینگی فراوانی به‌سمت صندوق‌های درآمد ثابت سرازیر می‌شود؛ موضوعی که نشان می‌دهد بازار در کم‌رمق‌ترین و محافظه‌کارانه‌ترین حالت خود در ماه‌های اخیر قرار دارد؛ شرایطی که نه‌تنها باعث دلسردی سهام‌داران شده است، بلکه کاری کرده که سهام‌داران به نقدشدن سرمایه خود هم راضی باشند!

 معاملات اندک در یک ربع ابتدایی

در روزهای گذشته بورس هیچ فاکتور امیدوارکننده‌ای نداشته است. در چند دقیقه ابتدایی، مختصر معاملاتی انجام می‌شود؛ ولی بعد از آن و تا ساعت 12.5، سهام‌داران در بازار یکدست قرمزرنگ، به‌دنبال معدود نمادهایی هستند که سبزپوش بوده یا معاملات متعادلی دارند.
محدودکردن دامنه نوسان به منفی دو درصد باعث شده صف فروش‌های سنگین و تکراری، نقاب ترسناکی باشد که هر روز بازار بر صورت خود می‌گذارد. البته در دیگر بازارهای موازی نیز نوسانی مشاهده نمی‌شود. دلار تحت‌فشار مذاکرات وین، فعلا یک روند ثابت و کاهشی دارد و در کانال 24هزار تومان نوسان می‌کند. طلا نیز با توجه به ثبات نسبی انس و روند کاهش دلار و همچنین تعطیلی 10روزه اصناف، تحرک خاصی ندارد. بلوکه‌شدن نقدینگی سرمایه‌گذاران در این بازار و نااطمینانی از شرایط پیش رو باعث شده بازار مسکن و خودرو نیز تحرک خاصی نداشته باشد. درواقع اگرچه قیمت خودرو و خانه نوسان مختصری داشته است، اما حجم معاملات در این بازارها به‌شدت کاهش یافته است. در این میان بازار ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاران جذابیت دارد؛ اما با توجه به ریسک بالای آن بازار و کمبود نقدینگی سرمایه‌گذاران، این بازار نیز نتوانسته پذیرای سرمایه‌های سنگین باشد.

سهام‌داران گوش‌به‌زنگ وین

شاید برخی بر این باور باشند که تصمیم سرمایه‌گذاران در این روزها به نتایج نشست‌های دنباله‌دار وین گره خورده است. درواقع عمده‌ترین دلیل رخوت بازارها، نامشخص بودن شرایط سیاسی و اقتصادی ایران است. از یک سو، مذاکرات بازگشت به برجام به‌طور غیرمستقیم و البته غیرشفاف در حال برگزاری است و از سوی دیگر، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم. هر یک از این دو مؤلفه، می‌تواند تأثیر چشمگیری هم در کوتاه‌مدت و هم چشم‌انداز بلندمدت بازارها داشته باشد. در این شرایط، سرمایه‌گذاران زیادی ترجیح می‌دهند با فروش سهام، نقدینگی خود را به صندوق‌های درآمد ثابت منتقل کنند. بااین‌حال سهام‌داران قدیمی‌تر به یاد دارند که شش سال پیش هم که مذاکرات برجام در جریان بود، به همین میزان نااطمینانی در بازار وجود داشت؛ اما بورس پویاتر و سرزنده‌تر دنبال می‌شد. اکنون در سال 1400 نه اقدام چشمگیری در ارتباط با بورس انجام شده، نه مسئولان به دنبال جلسات همفکری بوده و نه بهارستان‌نشینان به دنبال احیای بورس هستند. به واقع اکنون بورس از اولویت خارج شده است و تنها با محدودکردن دامنه نوسان، از ریزش سنگین آن جلوگیری شده است. در این شرایط روزهای پیش رو در این هفته نیز با کمترین حجم از معاملات و بدون نوسان خاصی ادامه خواهد یافت.

 دامنه نوسان متقارن شاید وقتی دیگر

نکته مهم‌تر برای بورس، صحبت‌های امیر هامونی در کلاب‌هاوس  است. به گفته مدیرعامل فرابورس، دامنه نوسان فعلا قرار نیست تغییری کند . با شرایط فعلی ادامه خواهیم داد. لحن صحبت‌های هامونی نشان می‌داد حداقل در کوتاه‌مدت قرار نیست اتفاق خاصی در بورس رخ دهد. درواقع اگر فقط بر پایه صحبت‌های مدیرعامل فرابورس بخواهیم شرایط بازار را تحلیل کنیم، رکود و رخوت فعلی در بورس حداقل در کوتاه‌مدت پایدار خواهد ماند و باید منتظر زمان دیگری باشیم که هم شرایط بورس بهتر شود و هم دامنه نوسان، متقارن!

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.