وام ازدواج کفاف چه خرجی را می‌دهد؟

حساب و کتاب وام ازدواج 200میلیونی و هزینه‌های زوج‌های جوان

وام ازدواج برای سال 1400 افزایش یافت و اکنون زوجین بسته به سن ازدواجشان می‌توانند 140 یا 200 میلیون تومان دریافت کنند. با حذف هزینه‌های اضافی و تجملات می‌توان با مجموع وام ازدواج بیشتر هزینه‌های شروع یک زندگی را پوشش داد. اگر خرید وسایل اساسی و اولیه خانه را 100میلیون تومان، هزینه جشن عروسی را 40میلیون تومان و هزینه خرید طلا را 50میلیون تومان در نظر بگیریم، وام ازدواج 200 میلیون تومانی برای این هزینه‌ها کافی خواهد بود. ولی اگر زوجین مسکن نداشته باشند، باید نصف یا کل مبلغ وام را به اجاره یک خانه در اصفهان اختصاص دهند. البته باید «وام ازدواج» را کمک‌هزینه‌ای برای ازدواج دانست نه وامی برای تأمین تمام هزینه‌های شروع زندگی!

پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ۱۴۰۰ برابر با ۷۰ میلیون تومان است و این مبلغ برای پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال تا سقف 100 میلیون تومان افزایش می‌یابد. در این شرایط پرسشی که مطرح می‌شود این است که وام ازدواج کفاف کدام هزیـنـه‌هــای شروع یک زندگی را می‌دهد؟

وام برای جهیزیه

تهیه وسایل خانه و اثاثیه برای شروع زندگی ضروری است؛ ولی با یک چرخ در بازار متوجه خواهید شد که قیمت لوازم‌خانگی تا چه حد افزایش ‌یافته است؛ برای مثال قیمت یک یخچال فریزر معمولی ساخت ایران بیش از 9 میلیون تومان، یک طاقه فرش ماشینی 9 متری حدود سه میلیون تومان و قیمت یک تلویزیون تولید داخلی دست‌کم پنج میلیون تومان تخمین زده می‌شود. ازاین‌رو وام ازدواج 70 مـیـلـیـون تـومـانــی جواب‌گوی تمام هزینه جهیزیه نخواهد بود و اگر این مبلغ را 100 میلیون تومان در نظر گیریم، تنها امکان خرید لوازم اساسی برای شروع یک زندگی ساده و بدون تجملات وجود دارد. در مقابل رسم‌ورسومات جهیزیه در اصفهان همراه با تجملات زیادی است و اگر مبلغ وام ازدواج زوج یعنی 70 یا 100 میلیون تومان نیز به تهیه جهیزیه اختصاص داده شود، نمی‌توان تمام وسایل را طبق رسم اصفهانی‌ها خـریـداری کــرد. برای نمونه اصفهانی‌ها در بیشتر موارد یک ویترین از ظروف نقره با قیمت حدود 100 میلیون تومان برای جهیزیه در نظر می‌گیرند. بااین‌حال مبلغ وام ازدواج 100 میلیون تومانی برای تهیه وسایل اولیه و اساسی شروع یک زندگی مناسب است.

وام برای جشن عروسی

هزینه برگزاری یک جشن عروسی تا قبل از کرونا با حداقل امکانات برای 300 نفر در اصفهان حدود 50 میلیون تومان آب می‌خورد. در مقابل این هزینه برای یک جشن مفصل در یک تالار معقول، با سه نوع غذای بدون سلف‌سرویس، تهیه کلیپ‌های مختلف، آتش‌بازی و... مرز 100 میلیون تومان را رد می‌کرد؛ ولی اکـنـون جـشـن‌هـای عروسی به لطف کرونا به مفصلی گذشته نیست و فقط اقوام درجه‌یک در مراسم حضور می‌یابند که تعداد آن‌ها مـعـمـولا از 150 نـفـر بـیـشـتـر نمی‌شود. همچنین هـزیـنـه‌هــای حـاشیــه‌ای مانند تهیه کــارت عـروسی یا تجملاتی مانند سفارش سه نمونه غذا از هزینه‌های کلی جشن عروسی حذف شده است. بنابراین با مبلغ 70 میلیون تومانی وام ازدواج یکی از زوجین یا حتی 40 میلیون تومان از این مبلغ می‌توان هزینه‌های یک جشن عروسی شامل رزرو تالار، کرایه لباس عروس، دسته‌گل و ماشین عروس، آرایشگاه، عکاسی و آتلیه و... را پرداخت.

وام برای خانه

زوجین اگر در خـوش‌بـیـنـانـه‌تـریـــن حالت مبلغی پس‌انداز برای خرید خـانـه داشـتـه باشند، می‌تـوانـنـد مجموع 140 یا 200 میلیون تومانی وام ازدواج را در قالب کمک‌هزینه اندک یعنی یک‌دهمی برای خرید خانه در نظر بگیرند. بررسی‌های میدانی از بازار مسکن اصفهان نشان می‌دهد قیمت درصد بالایی از آپارتمان‌های فروشی بیش از یک میلیارد تومان است، ازاین‌رو نمی‌توان با مجموع وام ازدواج به‌تنهایی یک مسکن در اصفهان تهیه کرد. در مقابل می‌توان با مبلغ 70 میلیون تومان به‌عنوان ودیعه و هرماه یکی دو میلیون تومان اجاره، یک آپارتمان 60 تا 100 متری در محله‌های معمولی و متوسط اصفهان اجاره کرد. همچنین رهن کامل یک خانه با مجموع وام زوجین یعنی 140 میلیون تومان بعید به نظر می‌رسد؛ ولی امکان رهن یک آپارتمان با 200 میلیون تومان وجود دارد.

وام برای طلا

حلـقـه عــروس و دامـــاد یـکـی از اصـلـی‌تـریــــن خــریــدهـــای ازدواج محسوب می‌شود که با 20 میلیون تومان می‌توان یک جفت حلقه مناسب تهیه کرد. البته زوجین با انتخاب حلقه‌هایی با وزن پایین و معمولی می‌توانند این هزینه را به 10 میلیون تومان کاهش دهند. سرویس طلا نیز از دیرباز در شمار خریدهای عروسی قرار می‌گرفت که گران‌شدن طلا باعث کنار رفتن آن از خریدها شد. اکنون زوجین خرید سرویس‌های نقره با قیمت کمتر از سه میلیون تومان را ترجیح می‌دهند. بااین‌حال اگر زوجین به تهیه سرویس طلا تمایل داشته باشند و قیمت هر گرم طلا را حدود یک‌میلیون تومان در نظر بگیریم، یک سرویس طلای معقول یعنی 30 گرمی، قیمتی حدود 30 میلیون تومان دارد که این بها با لحاظ کردن اجرت ساخت و مالیات چند میلیون تومانی بالاتر می‌رود. درنتیجه هزینه یک سرویس طلا و حلقه در ساده‌ترین حالت، دوسوم وام ازدواج 70 میلیون تومانی و نصف وام ازدواج 100 میلیون تومانی یکی از زوجین است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.