مسکن ارزان می‌شود؟

داده‌ها از روند متفاوت افزایش قیمت و تعداد معاملات سخن می‌گوید

آیا قیمت مسکن کاهش پیدا می‌کند؟ اطلاعات منتشرشده توسط مرکز آمار کشور نشان می‌دهد دست‌کم طی ده سال گذشته هرگز نه قیمت مسکن کاهش یافته و نه اجاره بها کمتر شده‌است؛ ضمن اینکه هرچه قیمت ملک بالاتر می‌رود تعداد معاملات کمتر می‌شود. با توجه به این مسئله، اگرچه بازار مسکن محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری به نظر می‌رسد ولی حجم معاملات در این بازار کاهشی است. با این تفاسیر، انتظار کاهش قیمت مسکن در سال 1400 هم بعید است و در بهترین حالت ممکن قیمت‌ها فقط کمی نسبت به سال 99 افزایش پیدا خواهد کرد.

شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

 داده‌های قیمت ملک، قیمت اجاره و تعداد معاملات مرکز آمار طی ده سال گذشته نشان می‌دهند در دولت اول روحانی بازار مسکن روزهای باثباتی را تجربه کرد، ولی در دولت دوم او، نوسان سنگین بود.

قیمت ملک طی ده سال گذشته

یک مترمربع زیربنای مسکونی سال 88 به طور متوسط 16120 هزار ریال قیمت داشت و در مدت ده سال به 139295 هزار ریال رسید، یعنی از سال 88 تا 98 قیمت هر مترمربع زیربنا مسکونی حدود 8.64 برابر شده‌است. قیمت مسکن از 88 تا 98 همیشه روندی صعودی داشت، ولی در زمان دولت اول روحانی باثبات‌ترین سال‌ها را تجربه کرد، در این سال‌ها قیمت زیربنای مسکونی تنها 15درصد رشد کرد.
همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید حتی در سال‌های رکود بازار مسکن نیز قیمت‌ها رشد کرده و هرگز قیمت ملک کاهش پیدا نکرده‌است؛ با این حال، بازدهی سرمایه‌گذاری در بازارهای مثل ارز، طلا و بورس به مراتب بالاتر از مسکن است. ابتدای سال 88 شاخص کل بورس برابر با هشت هزار واحد بود و امروز با وجود ریزش سنگین ماه‌های گذشته شاخص بالاتر از یک میلیون و 200 هزار واحد است. یعنی ده سالی که قیمت ملک 8.64 برابر شده‌است، ارز و طلا بیش از 10 برابر و بورس 150 برابر شده‌است.

اجاره ملک طی ده سال گذشته

متوسط اجاره ماهانه به علاوه 3درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی نیز در طول ده سال گذشته صعودی بوده است. سال 88 اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی به صورت متوسط 77370 ریال قیمت داشت و این عدد در سال 98 به 446757 ریال رسیده است؛ یعنی اجاره‌ها در این ده سال 5.77 برابر شده‌است. با این حساب، رشد اجاره‌ها کمتر از رشد قیمت ملک در طول ده سال گذشته بوده‌است. مقایسه اجاره‌‌‌بها با قیمت زیربنای مسکونی از رابطه مستقیم بین این دو حکایت دارد، هر زمانی طی ده سال گذشته قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی جهش قابل ملاحظه‌ای کرده است، اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی هم همراه با آن جهش کرده ‌است.

تعداد معاملات مسکونی طی ده سال گذشته

تعداد معاملات زیربنای مسکونی طی ده سال گذشته نزولی بود. اگرچه در این سال‌ها نوساناتی داشت، ولی مقایسه نمــــــودار این بخش با قیمت زیربنای مسکونی نشان می‌دهد هرچه قیمت‌ها افزایش پیدا کرد تعداد معاملات کمتر شد. در سال‌های 92 تا 96 بازار مسکن در رکود به سر می‌برد، با این حال، حجم معاملات از دو سال 97 و 98 بیشتر بود. سال 90 وقتی متوسط هر مترمربع زیربنای مسکونی 19277 هزار ریال بود، بالاترین تعداد معاملات در بازار مسکن اتفاق افتاد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.