روزه افسردگی را فراری می‌دهد

اثرات روزه‌داری بر سلامت روان

شاید متوجه اثرات روزه بر آرامش خود یا اطرافیان شده‌اید اما احتمالا از تاثیر دیگر روزه‌داری کمتر چیزی شنیده‌اید. به همین منظور شایسته دیدیم نظر دکتر هاجر سلیمی، روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را بدانیم و آنها را با شما در میان بگذاریم. بررسی‌ها نشان داده است اعتقادات و باورهای مذهبی در روح و روان انسان تاثیرگذار است و به خوبی می‌تواند در خلق و خو و رفتار انسان موثر باشد. 

سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

در واقع باید بدانید که روزه‌داری واقعی و نه فقط امتناع از خوردن و آشامیدن می‌تواند اثرات مفیدی بر سلامت روان روزه‌داران داشته باشد. از جمله اینکه می‌توان گفت ماه مبارک رمضان فرصتی است مناسب جهت تقویت ایمان و باورهای قلبی و در نتیجه آن رسیدن به آرامش روان.

کاهش اضطراب و افسردگی

از اثرات دیگر روزه‌داری کاهش اضطراب و افسردگی است، اگر فردی ایمان قلبی داشته باشد، نوعی قدرت معنوی در جهت برخورد با مشکلات زندگی پیدا می‌کند و می‌تواند بر اضطراب و افسردگی غلبه کند. تحقیقات انجام شده که از سوی مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران بر روی70 مرد روزه‌دار داوطلب که حداقل 25 روز را روزه گرفته بودند، انجام شد نشان داد که در طول ماه رمضان از میزان اضطراب آنها به طور معنی‌داری کاسته شده است.

همچنین در بررسی‌های به عمل آمده در مرکز پزشکی دانشگاه اصفهان آمده است، بهداشت روان انسان تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد و شیوه‌های مقابله با استرس و کنترل پیامدهای آن، یکی از این عوامل است که امروزه به جای تأکید بر ماهیت و شدت استرس، بر شیوه‌های مقابله با استرس تأکید می‌شود که روش مقابله مذهبی یکی از این شیوه‌ها است. البته ناگفته نماند که تظاهر به دین‌داری خود باعث ایجاد و تشدید مشکلات روانپزشکی می‌شود.

افزایش اعتماد به نفس

روزه گرفتن و سایر مناجات این ماه ضمن اینکه منجر به کاهش اضطراب و افسردگی می‌شود، در افزایش عزت نفس موثر است. عزت نفس همان پذیرش و ارزشمندی است که فرد نسبت به خود احساس می‌کند و فردی که عزت نفس بالایی دارد، برداشت مثبت از خود دارد و در نتبجه برخوردی مناسب نسبت به خود و دیگران پیدا می‌کند.

در ضمن تحقیقی که در دانشگاه علوم پزشکی خراسان بر روی دانشجویان این دانشگاه در ماه مبارک رمضان، انجام شده، مشخص شد که روزه‌داری موجب افزایش عزت نفس دانشجویان می‌شود، در این پژوهش بین عزت نفس دانشجویان در قبل از ماه مبارک رمضان و پس از آن تفاوت‌های معنی‌داری وجود داشت.

خلق و خوی بهتر

در این ماه اغلب با روزه‌داری، خلق و خوی بهتری پیدا می‌کنند. البته گاهی هم در برخی افراد افزایش تحریک‌پذیدی و بدخلقی دیده می‌شود که می‌تواند دلایل مختلفی مانند خواب ناکافی، محدودیت ناگهانی مصرف چای و قهوه، کاهش کالری دریافتی در طول روز و افت قند خون، محدودیت مصرف مایعات و سردرد داشته باشد که با رعایت نکات زیر می‌تواند این موارد را برطرف کرد و هر چه بیشتر از اثرات معنوی این ماه بهره‌مند شد.

 برخی از این اقدامات عبارت‌اند از‌: خواب کافی‌، کاهش تدریجی چای و قهوه از چند روز قبل از شروع ماه رمضان، عدم حذف وعده سحری و مصرف مواد غذایی در هنگام سحر که احتمال افت قندخون را در طول روز کاهش می‌دهند(‌نان، غلات سبوس‌دار، میوه‌، عدم مصرف مواد غذایی با قند زیاد)، دریافت مایعات کافی در فاصله افطار تا سحر.  در پایان لازم به ذکر است که چنانچه فردی بیماری خاصی دارد و یا دارویی دریافت می‌کند، حتما در خصوص امکان روزه گرفتن و یا تنظیم زمان و میزان مصرف داروها با پزشک خود مشورت کند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.