معادلات میدانی و قواعد جنگی به نفع ملت فلسطین است

حسن هانی زاده، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت وگو با «اصفهان زیبا آنلاین» درگیری‌های کنونی فلسطین اشغالی را بررسی کرد

روزی خبر انفجار و کشتار کودکان در افغانستان و دیگر روز حمله نظامیان صهیونیست به ملت فلسطین در قدس اشغالی. تنش‌ها در منطقه یکی پس از دیگر در حال رخ دادن است و جامعه بین الملل نیز همچنان روند همیشگی خود را در پیش گرفته و بر اساس منافع مشترکی که با رژیم صهیونیستی دارد تنها به محکوم کردن ظاهری عوامل این فجایع اکتفا می‌کند. با حملات اشغالگران صهیونیستی علیه نمازگزاران فلسطینی در روز جهانی قدس درگیری‌ها در این کشور به اوج خود رسید و جنبش مقاومت فلسطین را به عکس العمل وا داشت. حماس در پاسخ به این جنایات رژیم صهیونیستی که از ابتدای ماه مبارک رمضان و در ممانعت از حضور فلسطینی‌ها در مسجدالاقصی و اخراج و آواره کردن 500 فلسطینی از محله الشیخ جراح و بمباران مناطق و منازل مسکونی ملت فلسطین صورت گرفت، از عصر دوشنبه هفته جاری و با شلیک دهها موشک، دور جدید حملات خود را به اراضی اشغالی آغاز کرد.

چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

این درحالی است که برخی کارشناسان خاورمیانه درگیری‌ها اخیر فلسطین را به اوضاع و احوال نامناسب داخلی اسرائیل ربط می‌دهند و معتقدند بحران‌های سیاسی و امنیتی رژیم صهیونیستی باعث شکل گرفتن این شرایط تنش‌زا در فلسطین شده است. آنچه حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل نیز در گفت و گو با «اصفهان زیبا آنلاین» به آن پرداخت.

انتفاضه هم کنون به سود مردم فلسطین است

هانی زاده با توضیح مختصری از شرایط کنونی فلسطین صحبت‌های خود را اینگونه آغاز می‌کند: «سه روز پیش از روز جهانی قدس شماری از یهودیان شهرک نشین در فلسطین به منطقه شیخ جراح در اطراف قدس شرقی حمله کردند و خانه‌های مردم را اشغال و آن‌ها را از منازل خود بیرون راندند که عکس العمل مردم بین المقدس شرقی بویژه منطقه باب العامود در دفاع و حمایت از ساکنان شیخ جراح را به دنبال داشت که این موضوع باعث شکل گرفتن انتفاضه جدیدی شد. پس از آن حمله سربازان رژیم صهیونیستی به نمازگزاران مسجد الاقصی باعث گسترش این انتفاضه شد و جرقه‌ای را برای درگیری‌های خونین در اراضی اشغالی ایجاد کرد.»

او ادامه می‌دهد: «هم اکنون اکثر شهرهای فلسطین اشغالی زیر حملات موشکی حماس قرار گرفته‌اند و گزارش‌های میدانی نشان می‌دهند تا کنون بیش از 650 موشک کورنیکس پیشرفته توسط حماس و جهاد اسلامی به مناطق حساس اراضی اشغالی از جمله فرودگاه بین المللی تل آویو، مخازن تصفیه آب و مخازن آمونیاک شهر حیفا پرتاپ شده و بسیاری از تجهیزات نظامی رژیم صهیونیستی نیز در این حملات آسیب دیده است. حملاتی که نشان می‌دهد انتفاضه به لحاظ میدانی هم اکنون به سود مردم فلسطین تغییر یافته و حماس نیز با دستیابی به موشک‌های پیشرفته توانسته است معادله میدانی و قواعد جنگی را به نفع ملت فلسطین تغییر دهد. از طرفی آثار ضعف در گنبد آهنین رژیم صهیونیستی که تبلیغات وسیعی بر روی آن صورت گرفته، کاملاً آشکار است و رژیم صهیونیستی هر روز در برابر حملات موشکی رزمندگان فلسطینی ضعیف‌تر جلوه می‌کند. آنچه باعث شد بنیامین نتانیاهو در تماس با رئیس جمهور مصر و امیر قطر در خواست میانجیگری آن‌ها را برای پایان دادن به این درگیری‌ها مطرح کند.»

 آیا فروپاشی رژیم صهیونیستی در پیش است؟

هانی زاده با بیان اینکه برای اولین بار و در طی 70 سال گذشته رژیم صهیونیستی در برابر حملات رزمندگان و نیروهای مقاومت فلسطین از خود ضعف نشان داده که این خود نوعی آسیب پذیری این رژیم را مطرح می‌کند. او می‌گوید: «سید حسن نصرالله شعاری را اخیراً اعلام کرده است که در آن به یهودیان می‌گوید باید به زیر زمین‌ها پناه ببرید. آنچه نشان از بحرانی بودن اوضاع منطقه و فروپاشی رژیم صهیونیستی را می‌دهد.»

این کارشناس خاورمیانه با اشاره به اهداف رژیم صهیونیستی از آغاز این درگیری‌ها در ماه مبارک رمضان می‌افزاید: «با خارج شدن بنیامین نتانیاهو از چرخه قدرت، او قصد دارد همچنان در این عرصه باقی بماند و به همین خاطر در آخرین روزهای حیات سیاسی خود بحران جدیدی را در فلسطین آغاز کرد. البته دستور او به ارتش در حمله به نمازگزاران مسجد الاقصی به ضررش تمام خواهد شد. چراکه او سعی دارد از طریق بحران آفرینی در چرخه قدرت باقی بماند و این شدنی نیست. از طرفی آمریکا در طول روزهای گذشته نیز هیچگونه کمکی به این اقدام نتانیاهو نکرد و این نشان می‌دهد ایالات متحده هم نظر خوبی نسبت به عملکرد او ندارد.»

هانی زاده همچنین در خصوص عدم واکنش نهادها و جامعه بین المللی به این اقدامات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی می‌گوید: «سازمان‌های بین المللی، شورای امنیت، اتحادیه عرب، سازمان حقوق بشر و همچنین سازمان همکاری‌های اسلامی به یکسری سازمان‌های فلج و بی خاصیت تبدیل شده‌اند که نمی‌توانند این بحران‌ها را کنترل کنند. سکوت جهانی و نهادهای منطقه‌ای در مواجه با بحران‌های که در عراق، سوریه، افغانستان و فلسطین اشغالی رخ داد، نشان می‌دهد این نهادها نمی‌توانند کاری برای صلح جهانی از پیش ببرند و سازمان ملل نیز عاجز از اتخاذ یک ساز و کار مناسب برای پایان دادن به این شورش‌ها و بی انظباطی ها در جهان است.»

ملت ایران تنها حامی فلسطین است

این کارشناس مسائل خاورمیانه در پیش بینی درگیری‌های میان فلسطین و رژیم صهیونیستی تصریح می‌کند: «آخرین حرف فلسطینی‌ها صحبت در خصوص میدان است. اینکه آن‌ها باید مهارت‌های جنگی و ابتکار عمل را در میدان به دست گیرند. شرایط کنونی ثابت کرده که اسرائیلی‌ها به شدت آسیب پذیرند و از طریق درگیری‌های اخیر صدمات بسیاری بخصوص در حوزه اقتصاد به آن‌ها وارد شده است. از طرفی هیچ انتظاری از رژیم‌های متحد عرب در کمک به ملت فلسطین وجود ندارد. آن‌ها نه تنها کمکی به این ملت نمی‌کنند بلکه عملاً در کنار اسرائیل قرار گرفته‌اند. فسطینی ها نیز مانند انصارالله حرف خود را در میدان عمل می‌زنند. همچنان که او در طی شش سال اخیر معادله میدانی را با استفاده قدرت بازدارندگی در دست گرفته است. امروز ملت فلسطین به این نتیجه رسیده است که باید از رهگذر تقابل میدانی و پرتاپ موشک به تأسیسات استراتژیک اسرائیل، معادله میدانی و قواعد درگیری را به نفع خود تغییر دهد.»

هانی زاده همچنین از نقش ایران در حمایت از ملت فلسطین و در این شرایط کنونی می‌گوید: «بیان شعار "ای خونخواهان قاسم سلیمانی" که برای اولین بار در فلسطین اشغالی مطرح شده است، نشان می‌دهد قدرت رزمندگان فلسطینی برخاسته و برگرفته از کمک‌های معنوی، سیاسی و نظامی ایران است. لذا ملت فلسطین دریافته‌اند که تنها ملت ایران حامی آن‌ها است و شنیده شدن این شعارها در طول روزهای گذشته نشان از نام بلند ایران و نام سردار جاویدان جهان اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی در همه عرصه‌های میدانی را دارد.»

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.