اجاره‌بها در فاز بهاری

بازار رهن و اجاره اصفهان در سال جاری چه وضعی دارد؟

سردترین روزهای سال تمام شد تا بازار اجاره‌بهای اصفهان وارد گرم‌ترین فصل سال شود. مالکان از نخستین روزهای سال 1400 برای پیدا کردن مستأجر با قیمت‌های جدید دست‌به‌کار شده‌اند و تقاضا برای دیدوبازدید املاک افزایش یافته است. امـسـال با اوج گـرفـتـن کرونا، دیدوبازدیدها بیشتر مجازی انجام می‌شود. مالک با واسطه یا بدون واسطه برای مستأجر عکس می‌فرستد، گاهی مشتریان حساس‌تر با تماس تصویری تمام بخش‌های ملک را می‌بینند و اگر شرایط رهن و اجاره مورد توافق دو طرف بود، بازدید فیزیکی انجام می‌شود تا شاید منجر به عقد قرارداد شود.

شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

اگرچه داده‌های ابتدایی از بازار رهن و اجاره و مشاهده‌های میدانی، بیانگر افزایش قیمت رهن و اجاره در سال 1400 نسبت به 1399 است؛ ولی بررسی‌آگهی‌های اجاره ثبت‌شده در طول فروردین نشان می‌دهد با هر مبلغ رهن و اجاره‌ای می‌توانید در اصفهان، اجاره‌نشینی کنید.

مظنه رهن

اجاره یک آپارتمان بدون هیچ ودیعه‌ای سخت است؛ درصد بالایی از مالکان دست‌کم به اندازه اجاره یک سال از مستأجر پول رهن می‌گیرند تا اگر در طول مدت قرارداد، اجاره نداد از پول رهن کم کنند، در مقابل مشاهده‌های میدانی نشان می‌دهد تقاضا برای رهن کامل ملک در میان مستأجران بالاست. املاک اجاره‌ای اصـفـهـان در طـول فروردین‌ از نظر مقدار ودیعه در شش دسته قرار می‌گیرند.
ودیعه کمتر از 20 میلیون تومان: سال 98 و قبل از آن، بسیاری از املاک اجاره‌ای شهر رهنی کمتر از 20 میلیون تومان داشتند. در مناطق حاشیه‌ای اصفهان رهن کامل یک آپارتمان یا سوئیت با 20 میلیون تومان ممکن بود؛ ولی امروز مشاهده‌های میدانی نشان می‌دهد در طول فروردین ودیعه آپارتمان‌های کمی 20 میلیون تومان و کمتر از این بود. مستأجران با این پول رهن یا باید به شهرهای اطراف مانند فولادشهر و بهارستان مهاجرت کنند یا آپارتمان‌های نقلی و حاشیه‌ای شهر را انتخاب کنند.
ودیعه 20 تا 100 میلیون تومان: درصد بالایی از املاک اجاره‌ای در محله‌های متوسط شهر رهنی بین 20 تا 100 میلیون تومان دارند. مبلغ رهن برابر با یک چهارم تا یک هشتم قیمت ملک است و آپارتمان در محله‌های متوسط شهر اصفهان بین یک تا دو میلیارد تومان قیمت دارد؛ در نتیجه رهن این آپارتمان‌ها باید بین 125 میلیون تا 500 میلیون تومان باشد. اگر این املاک امروز با رهن 20 تا 100 میلیون تومانی اجاره داده می‌شوند، مالک در کنار آن اجاره زیادی دریافت می‌کند. برای مثال در محله ولیعصر مالکی آپارتمانی یک میلیارد و چهارصد میلیون تومانی را با رهن 30 میلیونی و اجاره ماهانه 4 میلیون تومان برای اجاره آگهی کرده است. با این حساب، برای رهن کمتر از 100 میلیون تومان، اجاره ماهانه بالاتر از یک میلیون تومان طبیعی است.
ودیعه 100 تا 300 میلیون تومان: اگر بین 100 تا 300 میلیون تومان پول رهن دارید، سه گزینه در مقابل شما قرار می‌گیرد. گزینه اول رهن کامل آپارتمان در مناطق متوسط شهر اصفهان است؛ برای مثال در محله فلاطوری آپارتمانی 140 مترمربعی را با 250 میلیون تومان رهن کامل می‌دهند یا در محله میرزاطاهر یک آپارتمان نقلی را با 200 میلیون تومان رهن می‌دهند. گزینه دوم پرداخت رهن و اجاره کمتر در محله‌های متوسط شهر است. مستأجر می‌تواند یک آپارتمان بزرگ را با رهن بالا و کرایه کمتر از یک میلیون تومان اجاره کند. برای مثال در محله دشتستان آپارتمانی 120 مترمربعی با رهن 200 میلیون تومان و اجاره 800 هزار تومانی آگهی شده است. سومین انتخاب نیز اجاره یک آپارتمان در محله‌های لوکس شهر است. مالکان در محله‌های نزدیک به زاینده‌رود حاضرند واحد خود را با رهن بین 100 تا 300 میلیون تومانی به مستأجر بسپارند؛ ولی اجاره ماهانه به طور معمول بالاتر از 10 میلیون تومان است.
ودیعه 300 تا 500 میلیون تومان: کف قیمت رهن در محله‌های لوکس و نیمه‌لوکس اصفهان بین 300 تا 500 میلیون تومان است؛ ضمن اینکه درصد بالایی از آپارتمان‌های اجاره‌ای مناطق متوسط شهر را با این رقم رهن کامل می‌دهند؛ ولی مستأجران زیادی اجاره‌نشینی در مناطق لوکس شهر را ترجیح می‌دهند. برای مثال در محله مشتاق دوم، آپارتمانی با 400 میلیون تومان رهن و اجاره ماهانه پنج میلیون تومان آگهی شده‌است.
ودیعه 500 تا 999 میلیون تومان: از 500 میلیون تومان تا مرز یک میلیارد تومان رهن مخصوص محله‌های لوکس و نیمه‌لوکس شهر است. امروز آپارتمان‌های کوچک زیادی در مناطق لوکس شهر با رهن کامل بین 500 تا 999 میلیون تومان آگهی شده‌اند برای مثال آپارتمانی 200 مترمربعی تقریبا نوساز در محله اردیبهشت با رهن کامل 700 میلیون تومانی آگهی شده‌است.
ودیعه بالاتر از یک میلیارد تومان: لوکس‌ترین آپارتمان‌های اصفهان در لوکس‌ترین محله‌های شهر در بازار سال 1400 رهنی بالاتر از یک میلیارد تومان دارند و در بیشتر مشاهده‌ها این املاک رهن کامل می‌شوند. برای مثال در بلوار آینه‌خانه آپارتمانی 190 مترمربعی با مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون تومان برای رهن کامل آگهی شده‌است یا در محله مرداویج آپارتمانی 200 مترمربعی دیگر رهن کامل دو میلیاردی دارد.

مظنه اجاره

مالکان به دریافت اجاره به جای ودیعه علاقه بیشتری دارند. در بازار مسکن هر میلیون تومان رهن، برابر با 30 تا 40 هزار تومان اجاره است، یعنی هر یک میلیون تومان رهن کمتر، دست‌کم سودی 36درصدی برای مالک در طول سال دارد. با این اوصاف اگر توان پرداخت اجاره ماهانه بیشتری را داشته‌باشید، حق انتخاب بالاتری در بازار مسکن دارید. آگهی‌های رهن و اجاره بازار مسکن اصفهان در طول فروردین نشان می‌دهد امروز با مبالغ مختلفی می‌توانید در اصفهان آپارتمان اجاره کنید. اجاره کمتر از یک میلیون تومان: با اجاره کمتر از یک میلیون تومان می‌توانید در تمام مناطق شهر اصفهان آپارتمان بگیرید؛ حتی در محله‌های لوکس و نزدیک به زاینده‌رود؛ با این تفاوت که باید مبلغ رهن بیشتری بپردازید، برای مثال در محله ناژوان آپارتمان 140 مترمربعی نوسازی با رهن 750 میلیونی و اجاره ماهانه 250 هزار تومانی آگهی شده‌است.
اجاره یک تا دو میلیون تومان: اجاره‌های معمول در محله‌های متوسط شهر اصفهان بین یک تا دو میلیون تومان است. آپارتمانی 140 مترمربعی با رهن 50 میلیون و اجاره ماهانه یک میلیون و 500 هزار تومان، آپارتمانی 100 مترمربعی در محله سیمین با رهن 20 میلیونی و اجاره ماهانه یک میلیون و 400 هزار تومان و آپارتمانی 180 مترمربعی در پروین با رهن 50 میلیونی و اجاره ماهانه یک میلیون و 800 هزار تومان از جمله آگهی‌های فروردین در بازار رهن و اجاره اصفهان بودند. مشاهده‌های میدانی نشان می‌دهد اگر مستأجر توان پرداخت اجاره یک تا دو میلیونی را داشته باشد، در مناطق متوسط شهر باید کمتر از 100 میلیون تومان رهن بپردازد.
اجاره دو تا چهار میلیون تومان: با اجاره دو تا چهار میلیون تومانی به راحتی می‌توانید همسایه زاینده‌رود شوید! با این مقدار اجاره امروز در محله میرزاطاهر آپارتمان‌های زیادی آگهی شده‌اند، برای مثال آپارتمانی 80 مترمربعی نوساز را با 30 میلیون ودیعه و اجاره ماهانه سه میلیون تومانی به دست مستأجر می‌سپارند، یا چند خیابان بالاتر در محله خاقانی آپارتمانی 140 مترمربعی با رهن 140 میلیونی و اجاره ماهانه سه میلیون و 500 هزار تومانی آگهی شده‌است. با این مبلغ امکان اجاره‌نشینی در املاک بزرگ و لوکس محله‌های مـتــوســـط شــهــــر اصفهان نیز وجود ندارد.
اجاره چهار تا هشت میلیون تومان: اجاره چهار تا هشت میلیون تومانی بیشتر در محله‌های لوکس شهر دیده می‌شود. برای نمونه در محله آپادانا آپارتمانی 400 مترمربعی با رهن دو میلیارد و اجاره ماهانه پنج میلیون تومان آگهی شده‌است یا چهارباغ‌بالا آپارتمانی 130 مترمربعی 250 میلیون رهن و اجاره پنج میلیون تومانی دارد و در محله مرداویج هفته دوم فروردین آپارتمانی 150 مترمربعی با رهن 100 میلیون و اجاره ماهانه هفت میلیون تومانی آگهی شد. اجاره بالاتر از هشت میلیون تومان: اجاره آپارتمان‌های خاصی در اصفهان بالاتر از هشت میلیون تومان در ماه است، این آپارتمان‌ها هم در مناطق لوکسی قرار دارند و هم به امکانات خاص و لوکسی مجهز شده‌اند. برای نمونه آپارتمانی 200 مترمربعی و نوساز با منظره زاینده‌رود اواسط فروردین با رهن 500 میلیونی و اجاره ماهانه 15 میلیون تومان آگهی شد. این آپارتمان‌ها اگرچه لاکچری هستند؛ ولی متقاضی زیادی ندارند. گفت‌وگو با فعالان بازار مسکن نشان می‌دهد اجاره‌نشینان در این بخش از شهر ترجیح می‌دهند به جای اجاره‌های چند ده میلیونی، ملک را یک‌جا رهن کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.