معجزه واکسیناسیون کاهش مرگ‌ومیر است

تولید ماهانه 4 میلیون دوز واکسن در تابستان

مدیــــــر روابط‌عمومــــــی و امور بین‌الملل انیستیتو پاستور ایران در هجدهمین وبینار «عصرانه داغ سلامت» با بیان اینکه امروز خوشبختانه بیش از 400 آزمایشگاه دولتی در کشور وجود دارد، بیان کرد: در این آزمایشگاه‌ها تست کووید 19 و ارزیابی‌های مربوط به آن انجام می‌شود.
احسان مصطفوی،  با بیان اینکه تولید واکسن نیز از روزهای اول در دستور کار انیستیتو پاستور ایران قرار گرفت و آن را در قالب‌های مختلف دنبال کرد، افزود: مطالعات و تحقیقات‌های مختلف در انیستیتو پاستور در رابطه‌با تولید واکسن‌های مختلف صورت گرفت و سیاست‌گذاری این بود که ضمن اینکه به سمت تولید واکسن داخلی حرکت می‌کنیم با مؤسسه‌های تولید واکسن در خارج از کشور هم در رابطه با انتقال تکنولوژی تولید واکسن رایزنی و تعامل داشته باشیم و از آن به عنوان فرصت دوم استفاده کنیم.

چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل انیستیتو پاستور ایران در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه با برخی از کشورها از روز اول رایزنی‌ها و تعاملاتی برقرار شد، بیان کرد: نهایتا با توجه به سابقه موفقی که کشور کوبا در انتقال تکنولوژی تولید واکسن هپاتیت به ایران داشت، به این جمع‌بندی رسیدیم که از تجربیات این کشور برای تولید واکسن استفاده کنیم.
 در همین راستا از همان ماه‌های ابتدایی شروع اپیدمی کووید 19 تعامل با کشور کوبا و انیستیتو واکسن‌سازی فینلای کوبا آغاز و قرار بر این شد تا تولید واکسن مشترکی را با یکدیگر داشته باشیم؛ واکسنی که فاز اول و دوم کارآزمایی بالینی آن در کوبا طی شده و فاز سوم کارآزمایی آن نیز در حال حاضر به صورت مشترک در دو کشور ایران و کوبا در حال طی‌شدن است.
علاوه براین، انیستیتو پاستور ایران قرار است به صورت مستقل واکسن دیگری را هم تولید کند؛ واکسنی که به‌زودی وارد فاز یک کارآزمایی بالینی شود و از صفر تا صد در کشور تولید خواهد شد.

ایران فقط تکنولوژی ساخت واکسن را از کوبا وارد نکرد

اینگونه که مصطفوی بیان کرد: ایران فقط تکنولوژی ساخت واکسن را از کوبا وارد نکرد، بلکه به انتقال پلتفرم واکسن پرداخت؛ به این معنا که ما در کنار تولید این واکسن با تکنولوژی که فرا گرفته‌ایم قادر خواهیم بود که به تولید سایر واکسن‌ها نیز در آینده بپردازیم.  مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل انیستیتو پاستور ایران در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن مشترک با کوبا در ۸ دانشگاه علوم پزشکی اجرا شد که اصفهان برای اولین بار فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن را در 6 اردیبهشت ماه شروع کرد وجزء اولین دانشگاهی بود که ظرفیت سه هزار نفری داوطلبان تزریق واکسن را به اتمام رساند.
او ادامه داد: زنجان، همدان و بندرعباس پس از اصفهان تزریق واکسن مشترک ایران و کوبا را آغاز کردند و تا اواسط هفته آینده نیز شهرهای کرمان، یزد، بابل و ساری چهار شهر بعدی بودند واکسیناسیون داوطلبان را به اتمام خواهند رساند.
شایان ذکر است در این مرحله از واکسیناسیون قرار است ۲۴ هزار نفر واکسینه شوند و واکسن مشترک ایران و کوبا را دریافت کنند. تزریق دوز دوم این واکسن با فاصله 28 روزه انجام خواهد شد و از هفته آینده اصفهان آغازگر واکسیناسیون مرحله دوم است.

تولید ماهانه 4 میلیون دوز واکسن در تابستان

به گفته او، تا به الان، واکسن مشترک ایران و کوبا عوارض خاصی از خود نشان نداده است، اما هدف‌گذاری این است که در شهرهایی که رژیم دو دوزه واکسن را دریافت کرده‌اند، پیگیری چهارماهه و شهرهایی که رژیم سه دوزه را دریافت کرده‌اند، پیگیری شش ماه دنبال شود.
قطعا تمهیداتی اندیشیده شده است تا گزارش‌های میدانی هم در این باره اعلام شود تا سیاست‌گذاران بتوانند براساس آن، راجع‌به این واکسن تصمیم‌گیری کنند.
خوشبختانه تا به امروز، واکسن عوارض خاصی از خود نشان نداده و براساس شواهدی که از کارآزمایی های بالینی به دست خواهد آمد، مجوز استفاده اضطراری از آن صادر خواهد شد، اما اگر بخواهیم نتایج کارآزمایی را داشته باشیم باید تزریق دوز دوم را نیز انجام دهیم.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل انیستیتو پاستور ایران نیز با اشاره به اینکه هدف گذاری این است که تا ماه آینده به ماهانه تولید یک میلیون دوز واکسن دست یابیم، بیان کرد: همچنین تا آخر تابستان نیز تولید 4 میلیون دوز واکسن به طور ماهانه را خواهیم داشت.  خوش‌بین هستیم که از اوایل پاییزنیز ماهانه 6 تا 7 میلیون واکسن تولید کنیم. قطعا تولید این میزان واکسن در کشور در کنار تولید و واردات سایر واکسن‌های دیگر می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز افراد جامعه باشد و باعث شود تا هر چه زودتر به کنترل اپیدمی بپردازیم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.