معمای واکسن آهن‌ربایی

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از شایعات وجود بار مغناطیسی در واکسن کرونا می‌گوید

واکسن‌هراسی تمامی ندارد؛ از شروع پروسه واکسیناسیون در کشور تا به الان، روزی نیست که کاربران فضای مجازی ادعاهای عجیب‌غریب بسیاری را در رابطه با انواع واکسن‌ها مطرح و از مردم بخواهند از تزریق واکسن اجتناب کنند. همین هفته گذشته بود که کلیپی در فضای مجازی دست‌به‌دست شد که در آن، «لوک مونتنیه»، یکی از برجسته‌ترین استادان ویروس‌شناسی در جهان مدعی شد همه کسانی که واکسینه شده‌اند، حداکثر تا دو سال دیگر فوت خواهند کرد و آن‌ها هیچ شانسی برای زنده‌ماندن ندارند!

دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

حالا و در شرایطی که سازمان جهانی بهداشت تنها راه برون‌رفت از پاندمی کرونا را واکسیناسیون عمومی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام کرده، کاربران فضای مجازی دوباره با طرح ادعای دیگری سوار بر موج خبر طوفان به پا کرده‌اند و موجب هراس جامعه از واکسن شده‌اند؛ ادعاهایی مبنی بر خاصیت آهن‌ربایی بدن پس از تزریق واکسن کرونا!  ماجرا از آن روز شروع شد که برخی از کاربران با انتشار کلیپ‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از چسبیدن قاشق و کلید و سایر فلزات سبک به بدن افرادی که واکسن کرونا زده‌اند، خبر دادند. بعضی از سلبریتی‌ها نیز به این چالش پیوستند.
شهروز ابراهیمی، بازیگر با انتشار فیلمی از خود نوشت: «دوستان عزیز این تجربه من بود. برایم خیلی عجیب بود. در ضمن من تخصصی در این زمینه ندارم و اتفاقا به همه توصیه می‌کنم حتما واکسن بزنید. وقتی خودم ویدئویی دیدم برایم جالب و غیرقابل باور بود، اما خودم انجام دادم و با شما به اشتراک گذاشتم به همین سادگی شعبده‌بازی هم نیست حتما که دلیل علمی داره؛ من نه چیزی رو تأیید می‌کنم و نه تکذیب به همین سادگی به زبان فارسی باز هم می‌گویم زدن واکسن بهترین راه برای کنترل کرونا و برگشت به زندگی عادی است باز تاکید می‌کنم فقط تجربه خودم رو به اشتراک گذاشتم.» اما حبیب رضایی، هنرمند دیگر نیز با انتشار عکسی که قاشق به پیشانی‌اش چسبیده بود، نوشت: «من که هنوز واکسن نزده‌ام!»

جذب آهن ربطی به واکسن ندارد

مطرح‌شدن این ادعاها در فضای مجازی، اما باعث شد بسیاری از افراد، چه آن‌ها که واکسن زده‌اند و چه آن‌ها که هنوز واکسن تزریق نکرده‌اند دست به کار شوند و به این چالش بپیوندند و امتحان کنند که آیا فلزات به بدن آن‌ها می‌چسبد یا نه؛ نکته جالب، اینکه پس از طرح این ادعاها خیلی‌ها نیز عنوان کردند که به‌رغم اینکه هنوز واکسن نزده‌اند فلزات به بدن آن‌ها نیز می‌چسبد و بنابراین این موضوع ربطی به واکسیناسیون ندارد؛ موضوعی که کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت نیز در توئیتی به آن اشاره کرد و نوشت: «بدن برخی افراد می‌تواند کم‌وبیش فلزات به‌خصوص آهن را به خود جذب کند و این موضوع هیچ ربطی به واکسن ندارد، هیچ نکته منفی یا توانایی مثبتی هم محسوب نمی‌شود.» علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها با بیان اینکه این موضوع مبنای علمی ندارد، گفت: «هرچند تزریق هرنوع واکسنی امکان بروز عوارضی مانند درد، التهاب یا ورم محل تلقیح دارد اما نکته‌ای که باعث بروز یک عارضه باشد وجود ندارد ولی این اتفاق اصلا نشان‌دهنده عارضه کوتاه‌مدت یا بلندمدت نیست.»

در سال‌های گذشته واکسن‌ها بار مغناطیسی داشتند

در این میان، اما برخی نیز مدعی شدند که استفاده از برخی فلزات در واکسن باعث به‌وجودآمدن بار مغناطیسی در آن شده و برای همین هم فلزات را به خود جذب می‌کند. محسن مصلحی، عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در گفت‌وگو با «اصفهان زیبا» در این باره می‌گوید: «برخی به طور کلی این موضوع را به عنوان یک شوخی یا به منظور فریب افکار عمومی مطرح کردند. بعضی دیگر، اما با رنگ و لعاب علمی در این باره صحبت کردند؛ مثلا دلیل چسبیدن فلزات را وجود پروتئین‌های مغناطیسی یا به‌کاربردن فلزاتی مثل جیوه در واکسن‌ها عنوان کردند.» او با اشاره به اینکه خاصیت مغناطیسی حتی به صورت محدود با دستگاه‌های حساس قابل کشف است بیان می‌کند: «در گذشته برخی از واکسن‌ها (به‌ویژه واکسن‌هایی که برای کودکان استفاده می‌شد) مواد مغناطیسی مثل جیوه به کار برده می‌شد؛ اما اخیرا از تکنولوژی نانو و نانو ذرات که بار مغناطیسی منفی دارند در واکسن‌ها استفاده می‌شود؛ البته ممکن است آن‌ها نیز در برخی از مکان‌ها بار مغناطیسی ضعیفی پیدا کنند؛ برای مثال، هنگام استفاده از دستگاه ام‌آرآی که پزشکان توصیه می‌کنند؛ پس از تزریق افراد در آن مکان حضور نیابند.» مصلحی در لابه‌لای گفت‌وگویش، تأکید دارد که حتی اگر واکسن‌ها دارای بار مغناطیسی هم باشند، سلامتی افراد را به خطر نمی‌اندازند و تهدیدی برای جان انسان به شمار نمی‌آیند: «تاکنون هیچ مرجع معتبری دال بر اینکه بار مغناطیسی برای سلامتی مضر است، یافت نشده است. همانطور که اشاره کردم، سال‌های سال از واکسن‌هایی در کشور استفاده می‌شده است که دارای این خاصیت بوده‌اند و مشکلی را برای افراد به وجود نیاورده‌اند؛ بنابراین این ادعاها چه عمدا و چه سهوا مطرح شده باشد در کنار ادعاهای کذبی که برخی از طرفداران طب سنتی مطرح می‌کنند و معتقدند که واکسن‌های کرونا مضر هستند، همه نشان‌دهنده این است که عده‌ای می‌خواهند مردم از واکسن بری شوند؛ یعنی تنها حربه قوی که فعلا برای مبارزه با پاندمی کرونا وجود دارد؛ البته به اضافه رعایت پروتکل‌های بهداشتی. همان‌طور که مشاهده می‌شود چند کشور اروپایی ازجمله انگلستان و ایرلند که وضعیت بسیار فجیعی داشتند، به واسطه تزریق گسترده واکسن اکنون آمار ابتلا به کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از آن به‌طور چشمگیری پایین آمده یا به صفر رسیده است.» در این میان، اما ماجرای چسبیدن فلز به بدن واکسن نزده‌ها چیست و چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟ مصلحی در پاسخ به این سؤال می‌گوید که هنوز فرضیه قوی دراین‌باره وجود ندارد و شاید این موضوع به دلیل تغییرات شیمیایی در بدن افراد باشد.
مسعود مردانی، عضو ستاد مقابله با کرونا این مسئله را اینگونه تشریح می‌کند؛ آنجا که به ایرنا می‌گوید: «واکسن‌ها از تیومر سال به عنوان ماده نگهدارنده استفاده می‌کنند که با توجه به عناصر داخل تیومرسال و دیامغناطیس‌بودن آن، احتمال چسبیدن اشیای فلزی به ناحیه تجمع یافته این عناصر که به‌صورت ضعیف است، وجود دارد. این موضوع هیچ مشکلی برای افراد ایجاد نمی‌کند و خطری برای فرد وجود ندارد و پس از مدتی به‌مرور از بین خواهد رفت. اما احتمال چسبیدن فلز به آن منطقه تزریق واکسن در دمای بدن برای مدت زمان طولانی نیست و هیچ گزارش مستندی هم مبنی بر استفاده یا عدم استفاده از تیومرسال در واکسن‌های کووید19 وجود ندارد. گرچه براساس این کلیپ‌ها می‌توان حدس زد از تیومرسال یا اینگریدینت‌های مشابه دیگر استفاده شده باشد و اینکه حتی اگر تیومرسال هم باشد هیچ مشکلی برای سنین بزرگسال ندارد. ضمن اینکه درمورد شدت مغناطیسش هم در کلیپ‌های منتشرشده در فضای مجازی اغراق شده و بیشتر تلاش آنتی وکسرها و جنبش‌های ضدواکسیناسیون بوده و متاسفانه فضای مجازی را آلوده کرده است.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.