یکجافروشی ملک به قیمت عمده از ترس رکود

ترس از رکــود در کـنـار روند کـاهـشـی قیمت‌ها در بازار مسکن اصفهان باعث شده تا بخشی از سازندگان به فکر عمده‌فروشی واحدهای خود باشند. آن‌ها ساختمان‌های چند طبقه را به صورت یکجا ولی با قیمت کمتری می‌فروشند. اگر یک ساختمان هشت واحد و هر واحد دو میلیارد تومان قیمت‌داشته باشد، یعنی در مجموع 16 میلیارد تومان، فروشنده حاضر است در قبال 13 تا 15 میلیارد تومان ساختمان را یکجا بفروشد تا زودتر پولش نقد شود. عمده‌فروشان بازار مسکن اصفهان، گاهی حاضرند به‌جای بخشی از قیمت ملک، زمین یا خانه کلنگی بگیرند؛ ولی چون در فروش یکجا قیمت کاهش پیدا می‌کند، آن‌ها پول نقد را به هرچیزی ترجیح می‌دهند.

شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

عمده‌فروشی در بازار مسکن فقط به معنای فروش یکجای تمام واحدهای یک ساختمان نیست، گاهی فروشنده تنها چند واحد از ساختمان را به صورت یکجا با قیمت کمتری می‌فروشد. برای مثال سازنده‌ای در محله میرزاطاهر چهار واحد یک ساختمان را به صورت یکجا می‌فروشد تا برای پروژه جدید تأمین نقدینگی کند؛ ولی مابقی واحدها را نمی‌فروشد.

عمده‌فروشی با تخفیف میلیاردی

فروشندگان یکجا مجبورند تخفیف زیادی روی قیمت پیشنهادی لحاظ کنند؛ زیرا امروز فروش یک واحد هم در بازار مسکن ساده نیست. منوچهری، یکی از فروشندگان عمده، دراین‌باره می‌گوید: «چند سال گذشته بازار مسکن گرم بود، اصلا نیاز به فروش یکجا نداشتیم، آگهی می‌کردیم چند روز بعد فروش می‌رفت ولی الان مجبوریم برای تأمین نقدینگی پروژه‌ها، چند واحد را یک سبد کنیم و با تخفیف میلیاردی بفروشیم.» اگرچه تخفیف میلیاردی روی املاک جذاب به نظر می‌رسد؛ ولی مشتری باید توان پرداخت بودجه‌ای چند ده میلیارد تومانی به صورت یکجا را داشته باشد.
در محله نظر غربی چهار واحد 120 مترمربعی از ساختمانی در مجموع با قیمت 30 میلیارد تومان برای فروش آگهی شده‌است. فروشنده مدعی‌است هر واحد از این ساختمان به صورت جداگانه 8تا 10 میلیارد تومان می‌ارزد؛ ولی با تخفیف 2 تا 10 میلیاردی به صورت یکجا می‌فروشد یا در محله بزرگمهر، سازنده‌ای هشت واحد 85 مترمربعی را در مجموع به قیمت 28 میلیارد تومان می‌فروشد. هرکدام از این واحدها زمستان گذشته به صورت جداگانه چهار تا پنج میلیارد تومان مشتری داشت؛ ولی مالک امروز هر کدام را با قیمت سه میلیارد و 500 میلیون تومان آگهی کرده‌است. نادری، فروشنده این ملک، درباره دلیل تخفیف نزدیک به 10 میلیارد تومانی روی واحدهای این ساختمان می‌گوید؛ سه دلیل دارد: «اول، از ریزش بیشتر قیمت‌ها می‌ترسم، دوم، 28 میلیارد تومان پول کمی نیست؛ اگر تخفیف ندهم کسی چنین پولی نمی‌دهد و سوم، اگر بخواهم تک‌فروشی کنم شاید چند سال زمان ببرد، من امروز پول نیاز دارم.»
واسطه‌ها عمده‌ترین بخش خریداران در این بازار هستند، آن‌ها چند آپارتمان را یکجا با تخفیف می‌خرند و سپس هر واحد را به صورت جداگانه با قیمت واقعی می‌فروشند. یکی از واسطه‌های بنام محله میرزاطاهر دراین‌باره می‌گوید: «سازنده پول نقد می‌خواهد و من سرمایه‌گذار هستم و املاکش را یکجا می‌خرم؛ اگر چند سال هم طول بکشد با قیمت بالاتر می‌فروشم.» واسطه‌ها مدعی‌اند سود سرمایه‌گذاری در این بازار بیش از 30درصد در سال است؛ ولی فقط بخش کمی از واسطه‌ها توان ورود به این بازار را دارند؛ زیرا نقدینگی سنگینی می‌طلبد. نوروزانی، فعال بازار مسکن اصفهان، در این‌باره گفت: «واسطه‌هایی با نقدینگی بالای 50 میلیارد تومان وارد بازار عمده‌فروش‌های مسکن می‌شوند و در این بازار سودهای کلانی می‌برند، حتی اگر بازار رکود هم شود آن‌ها می‌دانند یک روز رونق( حتی کوتاه) به بازار مسکن برمی‌گردد و با چند برابر بالاتر از قیمت واقعی املاک را می‌فروشند.»

بازار عمده‌فروشان آپارتمان

بررسی‌های میدانی و گفت‌وگو با فعالان بازار مسکن اصفهان نشان می‌دهد فروش‌های یکجای آپارتمان، بیشتر در مناطق متوسط شهر انجام می‌شود. اگرچه در مناطق لوکس شهر نیز گاهی سازندگان آپارتمان‌های آماده را به صورت یکجا و با قیمت بیشتری می‌فروشند؛ ولی در این بخش از شهر به دلیل قیمت بالای املاک، معاملات بزرگ در خفا و میان واسطه‌های بزرگ انجام می‌شود. برای مثال اسفند گذشته سازنده‌ای شش واحد از آپارتمانی در محله آپادانا دوم را برای فروش یکجا آگهی کرد. قیمت پیشنهادی مشخص نبود؛ ولی هر کدام از این آپارتمان‌ها بین 15 تا 18 میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌شد.
تخفیف روی فروش‌های یکجا در مناطق لوکس شهر گاهی فراتر از 20 میلیارد تومان می‌رود. واسطه‌ها در مناطق لوکس شهر برای خرید عمده باید سرمایه 100 تا 200 میلیارد تومانی داشته باشند؛ ولی در مناطق متوسط شهر با پولی کمتر از 30 میلیارد تومان نیز می‌توانند آپارتمان به قیمت عمده بخرند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.