کلیدهایی برای شادزیستی

شادی ارمغانی برای زندگی سالم است

یکی از اصول مهم زندگی سالم شادی است و خندیدن تنها یکی از پارامترهای شادی محسوب می‌شود. برای رسیدن به این هدف و به طور کلی کلیدهایی برای شاد زیستن الهام میرعنایت، روانشناس و کارشناس ارشد مشاوره نظرات مفیدی ارائه می‌دهد.

شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

یادگیری مهارت شاد زیستن

برای داشتن یک زندگی سالم و شاد باید مهارت‌هایی را آموخت و از آن بهره گرفت. تا چندی پیش یکی از برنامه‌های جذاب تلویزیون به نام خندوانه سعی می‌کرد مهارت‌های شاد بودن را به مردم بیاموزد. همچنین با استفاده از تکنیک‌های تنفس، خنده، بازی و... سبک شادی سالم به ما منتقل می‌شود.

 بیان احساسات

در حال حاضر شادی‌ها بین مردم کمرنگ شده است که یکی از دلایل آن تغییر نوع ارتباطات افراد و خانواده‌ها است. این در حالی است که یکی از راهکارهای رفع استرس و احساس شادی، بیان احساسات است. در خانواده کنونی در کنار یکدیگر قرار می‌گیریم ولی به صفحه مونیتور یا تلویزیون یا موبایل زل می‌زنیم و یا به دلیل مشغله‌های زندگی و کاری از احوال اعضای خانواده خود بی‌خبریم و در حد پیام‌های کوتاه و... و با ارتباطات ناقص یکدیگر را مهمان می‌کنیم. در این خانه‌ها نوازش، لبخند و... بسیار اندک است و شمار کلمات سرزنش‌بار، تحقیرآمیز و امر و نهی بسیار است که این امر به مرور، شادی را از بین می‌برد.

قدردانی

امروزه کودکان ما شادی زیادی را تجربه نمی‌کنند و در مدارس به خاطر نوع حاکمیت آن اهمیت خلاقیت و شادی بچه‌ها محدود می‌شود و در منزل هم به دلیل مشغله‌های والدین، کودکان در حاشیه قرار می‌گیرند و حتی با انبوهی از وسایل بازی و امکانات رفاهی، برق شادی در چهره‌هایشان مشاهده نمی‌شود ولی اگر بخواهیم شاد باشیم، باید بتوانیم داشته‌های زندگی خود را بشناسیم و قدردان باشیم و در جهت زندگی بهتر نیز گام برداریم. آغوشمان را برای خانواده باز کرده و لبخند را به یکدیگر هدیه کنیم.

ورزش کردن

داشتن یک برنامه ورزشی ساده در طول روز و حرکت به شادی افراد کمک می‌کند. حرکت و ورزش با فعال کردن اعضای بدن و خون‌رسانی بهتر شادی را به ارمغان می‌آورد. حتی با پیاده‌روی به خصوص اگر در طبیعت باشد، می‌توان به این مهم دست یافت.

برخورداری از تغذیه سالم

از آنجایی که جسم و روان تاثیر متقابل روی یکدیگر دارند، خوردن غذاهای سالم و پرهیز از غذاهای ناسالم نظیر سرخ‌کردنی‌ها، فست‌فودها و... باعث آرامش و شادی خواهد شد. همچنین بهتر است بدانید با مشورت از مشاورین تغذیه از غذاهایی که سروتونین خون را بالا می‌برد و شادکننده است، به اندازه کافی مصرف کنید.

معاشرت با افراد شاد

معاشرت با افرادی که مثبت‌اندیش و شاد هستند و به نوعی مهارت شادی را می‌دانند و به طور کلی دیدن افراد خوشرو و خوش‌فکر شادی را به فکر و زندگی ما منتقل خواهد کرد. حتما بخاطر بسپارید که حضور در مکان‌ها و معاشرت با افرادی که شاد هستند و زندگی سالم و موفقی دارند، شادی را در قلب و روحتان به جریان می‌اندازد.

دوری از پیگیری حوادث ناخوشایند

 به جای خواندن مداوم صفحه حوادث روزنامه‌ها و دیدن و شنیدن برنامه‌های چنینی به دنبال رصد خبرهای خوش باشیم و یا خود را به خواندن کتاب‌ها و مطالب شادی‌بخش سرگرم کنیم.

داشتن سرگرمی و پرهیز از بیکاری

وجود یک سرگرمی مناسب و بیکار نبودن می‌تواند باعث ایجاد شادی شود. این سرگرمی می‌تواند بازی با کودک، شرکت در یک مهمانی خوب، خواندن کتاب، انجام کارهای هنری، شرکت در کلاس‌های مورد علاقه و... باشد.

تقویت ایمان

در حالی که احساسات تنهایی و تفکرات ناخوشایند دشمن شادی ماست، داشتن اعتقادات پایدار و تقویت ایمان به خالق هستی شادی درونی را موجب خواهد شد. در واقع اعتقاد و ایمان به معبود فرایند شادی است.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.