مشتقات مرغ از گرانی تا کمیابی

گرانی و چندنرخی مرغ دوباره از راه رسید

قیمت مرغ بر اساس نرخ مصوب باید 24 هزار و 900 تومان به ازای هر کیلوگرم باشد؛ ولی این روزها مرغ با بهای 36 هزار تـومـان هم به دسـت مـصـرف‌کـنندگـان می‌رسد. التهاب‌های بازار و گرانی مرغ در روند عرضه مشتقات مرغ نیز تأثیرگذار است و انواع مشتقات این کالای پروتئینی با قیمت چند هزار تومان بیشتر نسبت به ماه قبل به فروش می‌رسند. درحال حاضر فیله، ران و سینه مرغ با قیمت 49 تا 65 هزار تومان، گران‌ترین مشتقات به شمار می‌روند و جگر، پا و پوست مرغ با نرخ کمتر از 10 هزار تومان، ارزان‌ترین قسمت‌های مرغ در بازار اصفهان هستند.

سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

وضعیت بازار مرغ به کلاف پیچیده‌ای تبدیل شده است که گویا راه‌حلی ندارد. رصد 36 هزار تومانی قیمت مرغ باعث شده توان خانواده‌ها به خرید بیش از دو مرغ در طول ماه نرسد و خرید مشتقات مرغ هم به مراتب دشوارتر و پرهزینه‌تر از خرید خود مرغ است.

رصد 36 هزار تومانی مرغ

بازار مرغ از سال 99 دچار نوسان‌هایی شد و این محصول به صورت چند نرخی و محدود در بازار عرضه می‌شد. در روزهای پایانی سال گذشته، مرغ دولتی با قیمت مصوب هر کیلوگرم 24 هزار و 900 تومان همراه با صف‌های طولانی و چند ساعته در بازار توزیع شد و ثبات نسبی به این بازار بازگشت؛ ولی قیمت مرغ در خرداد سال جاری دوباره افزایش یافت و در عرض یک هفته حدود 11 هزار تومان بالا رفت. درحال حاضر هر کیلوگرم مرغ گرم با بهای 30 تا 36 هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. بررسی‌ها نشان می‌دهد با نابسامانی بازار نهاده‌های دامی، میزان جوجه‌ریزی و تولید مرغ کاهش یافته و عرضه مرغ در بازار به صورت قطره‌چکانی انجام می‌شود؛ ازاین‌رو کاهش تولید و عرضه، باعث گرانی و چند نرخی‌بودن مرغ شده است.

فیله مرغ 65 هزار تومان

افزایش قیمت مرغ در بازار اصفهان، گرانی مشتقات آن را به دنبال دارد. بررسی‌های میدانی از مرغ‌فروشی‌های اصفهان از فروش هر کیلوگرم فیله با بهای حداکثر 65 هزار تومان حکایت دارد. در حال حاضر فیله گران‌ترین قسمت مرغ محسوب می‌شود و با رنج قیمت 58 تا 65 هزارتومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. مرغ‌فروشان اصفهانی نیز در پی گرانی، فیله مرغ را تنها با سفارش قبلی و حتی با پرداخت بیعانه عرضه می‌کنند.

ران مرغ 50 هزار تومان

تقاضا برای ران مرغ مانند فیله در اصفهان بالاست و این کالا نیز از گرانی بی‌نصیب نمانده است. اگر تا دو هفته قبل هر کیلوگرم ران مرغ را با قیمت حداکثر 44 هزار و 400 تومان می‌خریدید، اکنون برای خرید آن باید حدود 50 هزار تومان هزینه کنید. با این حساب قیمت یک کیلوگرم ران مرغ با حدود یک کیلو و 700 گرم مرغ کامل برابری می‌کند.

سینه مرغ 49 هزار تومان

قیمت هر کیلوگرم سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن و بال نیز در بازار اصفهان به مرز 49 هزار تومان رسیده است. البته سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال و بازو با قیمت سه هزار تومان کمتر یعنی هر کیلوگرم 46 هزار تومان به فروش می‌رسد. تعدادی از مرغ‌فروشان نیز سینه مرغ را با قیمت کمتر یعنی هر کیلوگرم 43 هزار و 800 تومان عرضه می‌کنند؛ ولی خریداران باید چند روز متوالی به فروشگاه مراجعه کنند تا شاید شانس با آن‌ها همراه شود و پس از یک هفته سینه مرغ با بهای ذکرشده نصیبشان شود!

کتف و بال 40 هزار تومان

خرداد97 هر کیلوگرم کتف و بال مرغ با قیمت 12 هزار و 500 تومان به فروش می‌رسید؛ ولی در عرض سه سال قیمت کتف و بال مرغ حدود سه برابر و نیم افزایش یافت و اکنون برای خرید یک کیلوگرم کتف و بال مرغ در اصفهان باید 36 هزار و 700 تا 40 هزار تومان هزینه کرد.

گردن مرغ 15 هزار و 400 تومان

گردن مرغ تا قبل از گرانی‌ها، مصرف زیادی نداشت و گاهی خانوارها برای تهیه سوپ از آن استفاده می‌کردند. درمقابل رشد قیمت مرغ باعث شده تقاضا برای گردن مرغ بالا رود و اگر موفق به یافتن گردن مرغ در مرغ‌فروشی‌های شهر شوید برای خرید هر کیلوگرم آن باید 13 تا 15 هزار و 400 تومان هزینه کنید.
قیمت سایر مشتقات مرغ در بازار اصفهان به شرح زیر است:

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.