عملیات نجات ذوب‌آهن

نماینده فوتبال اصفهان هفت هفته برای بقا فرصت دارد

عملیات نجات ذوب‌آهن از سقوط که به مدت هفت هفته ادامه خواهد داشت، از فردا و در هفته بیست و چهارم لیگ برتر به‌طور رسمی آغاز می‌شود، عملیاتی که نتیجه موفقیت‌آمیز آن بقای تیمی پنجاه‌ساله در لیگ برتر است و در صورت ناکامی نیز گاندوهای اصفهانی ناچار به خداحافظی با سطح اول لیگ باشگاهی ایران خواهند شد.

پنجشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۰

23 امتیاز و رتبه پانزدهمی حاصل کار تیم ذوب‌آهن در 23 هفته سپری‌شده از لیگ بیستم است و با توجه به این عملکرد امتیازی، نماینده فوتبال اصفهان یکی از کاندیداهای سقوط به دسته پایین‌تر لقب گرفته، این در حالی است که طی 19 دوره‌ای که از لیگ برتر تاکنون سپری شده، فوتبال نصف‌جهان همواره دو نماینده داشته و ذوب‌آهن به همراه سپاهان پای ثابت ادوار لیگ باشگاهی کشور بوده‌اند. تیم ذوب‌آهن طی سال‌های گذشته در چند مقطع با چنین شرایطی درگیر بوده و حتی در یک فصل برای بقا در لیگ برتر، به دیدار پلی‌آف رفت و با برتری مقابل پاس همدان، در لیگ ماندنی شد، در فصل جاری نیز این تیم از لحاظ امتیازی با وضعیت خطرناکی مواجه است و اگر هشدارها جدی گرفته نشود، سقوط به لیگ دسته یک موضوع دور از ذهنی نخواهد بود.

تغییرات؛ از مدیریت تا کادر فنی

سبزپوشان اصفهانی در حالی لیگ بیستم را شروع کردند که با وجود اختلاف‌نظر هیئت‌مدیره، رحمان رضایی به‌عنوان سرمربی انتخاب شد؛ اما عملکرد او مورد رضایت هواداران و مدیران باشگاه واقع نشد. در هفته‌های اولیه، نتیجه‌نگرفتن ذوبی‌ها به اشتباهات داوری نسبت داده می‌شد و روی این موضوع مانور می‌دادند؛ اما به‌مرور مشخص شد اشکال تیم در جای دیگری است. با نزدیک‌شدن به هفته‌های پایانی لیگ و آشکار شدن اختلافات مدیریت و کادر فنی باشگاه، شرایط تیم بدتر از حد تصور شد که این موضوع اعتراض هواداران را به دنبال داشت و در نهایت ابتدا رأی به تغییرات مدیریتی داده شد و مجتبی فریدونی، جایگزین جواد محمدی شد و در ادامه نیز رضایی جایش را به مجتبی حسینی داد. حسینی پیش از شروع فصل، گزینه جدی سرمربیگری ذوب‌آهن بود؛ اما پس از توافق ذوبی‌ها با رحمان رضایی، او هم با نفت مسجد سلیمان به توافق رسید و راهی خوزستان شد تا با تیمی کم‌مهره‌تر از ذوب‌آهن عملکردی به مراتب بهتر از تیم اصفهانی به دست بیاورد.سابقه حضور حسینی در ذوب‌آهن و تجربه کاری او در لیگ برتر و لیگ دسته یک باعث شده بود تا از دیدگاه هواداران و رسانه‌ها، بهترین گزینه برای سکان‌داری گاندوهای نصف جهان باشد؛ اما در عمل آن طوری که انتظار داشتیم، پیش نرفته و هفت هفته مانده به پایان لیگ، ذوب‌آهن یکی از دو تیم قعرنشین لیگ محسوب می‌شود.

تقابل علی منصور با تیم سابقش

پس از برگزاری دیدارهای هفته بیست و سوم لیگ برتر، به‌واسطه حضور تیم ملی در مسابقات انتخابی جام جهانی، لیگ با تعطیلی یک‌ماهه مواجه شد که این اتفاق برای تیمی مانند ذوب‌آهن یک امتیاز به شمار می‌رفت و کادر فنی تیم ذوب‌آهن برای این مدت اردوی تدارکاتی و چند بازی دوستانه پیش‌بینی کرده بودند. فردا شب پس از وقـفـه‌ای نــسـبـتـا بلندمدت، رقابت‌های لیگ برتر در هفته بیست و چهارم پیگیری می‌شود که در یکی از دیدارها، تیم ذوب‌آهن در ورزشگاه فولادشهر میزبان تیم آلومینیم اراک است.
تیم اراکی با اینکه همانند ذوب‌آهن دستخوش تغییرات در کادر فنی شده؛ اما از لحاظ عملکردی یکی از تیم‌های نیمه اول جدول رده‌بندی به حساب می‌آید و با 35 امتیاز در رده پنجم جدول رده‌بندی جای گرفته است. هـدایـت تـیـم ذوب‌آهـن را عـلـیـرضـا منصوریان برعهده دارد که فصل گذشته به دلیل عملکرد ضعیف از سرمربیگری تیم ذوب‌آهن کنار گذاشته شد تا بازی فردا به نوعی تقابل علی منصور با تیم سابقش محسوب شود.
کارشناسان معتقدند تیم ذوب‌آهن دیدارهای دشوارش در لیگ را پشت سر گذاشته و با کسب حداکثری امتیاز از دیدارهای باقی‌مانده، می‌تواند علاوه بر فاصله گرفتن از منطقه خطر، به جمع تیم‌های میانه جدولی ملحق شود. ذوبی‌ها در 5 دیدار از 7 بازی باقی‌مانده، میزبان هستند که این موضوع امتیازی برای این تیم خواهد بود، به شرط اینکه کادر فنی برنامه‌ای برای استفاده از این امتیاز داشته باشند. چند برد متوالی تیم ذوب‌آهن را از جمع فانوس به دست‌های لیگ دور خواهد کرد؛ ضمن اینکه با آرامشی که به تیم تزریق می‌کند، شرایط را برای امتیازگیری بهتر سبزپوشان فراهم می‌کند، در نقطه مقابل امتیاز نگرفتن از هفته‌های پیش رو، کار را برای ذوبی‌ها در پایان لیگ دشوار خواهد کرد؛ زیرا تجربه ثابت کرده که افزایش استرس و فشار برای نتیجه‌گیری، کارکردی معکوس خواهد داشت.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.