سوئیت‌های اصفهان نقلی، ولی پرتقاضا

بررسی وضعیت بازار سوئیت‌های شهر اصفهان

رشد ســنــگیــن قیمت‌ها در بازار آپارتمان، تقاضا برای سوئیت در شهر اصفهان را افزایش داد. سوئیت‌ها امروز بخش بزرگی از املاک مسکونی شهر با قیمت کمتر از یک‌میلیارد تومان را تشکیل می‌دهند. گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد در مرکز شهر یا مناطق متوسط اصفهان آپارتمان‌های نقلی نیز بالاتر از یک‌میلیارد تومان خریدوفروش می‌شوند و تنها سوئیت‌ها با قیمت زیر میلیارد برای فروش آگهی شده‌اند. قیمت پایین سوئیت‌ها با تقاضای خوبی در این بازار همراه بوده است و فعالان بازار عقیده دارند در تاریخ بازار مسکن اصفهان هرگز سوئیت‌ها این‌قدر پرتقاضا نبوده‌اند.

دوشنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۰

سوئیت‌های اصفهان در بیشتر مشاهدات کمتر از یک‌میلیارد تومان قیمت دارند؛ ولی ارزان نیستند؛ بلکه قیمت آن‌ها از آپارتمان بیشتر است! شاید قیمت کل یک سوئیت از کل یک آپارتمان کمتر باشد، ولی اگر قیمت هر مترمربع سوئیت را با آپارتمان مقایسه کنید، قضیه متفاوت می‌شود. بااین‌حال سوئیت‌های فروشی شهر در طول بهار ازنظر قیمت به سه دسته زیر 500میلیون، 500میلیون تا یک‌میلیارد تومان و بالای یک‌میلیارد تومان تقسیم می‌شود.

سوئیت زیر 500میلیون تومان

500میلیون تومان برابر با دستمزد 119 ماه یک کارگر است، اگر بر اساس قانون اداره کار ماهانه چهارمیلیون‌و200 هزار تومان دریافت کند. درنتیجه 500میلیون تومان برای خانواده‌های زیادی پول کمی نیست؛ ولی با این مبلغ به‌صورت انگشت‌شمار در مناطق حاشیه‌ای شهر آپارتمان می‌فروشند. ارزان‌ترین سوئیت‌های شهر اصفهان کمتر از 500میلیون تومان قیمت دارند. سوئیتی 50مترمربعی و 10 سال ساخت در محله برازنده با قیمت 480میلیون تومان، سوئیتی 50مترمربعی و پنج سال ساخت در محله امام خمینی با قیمت 400میلیون تومان و سوئیتی 50مترمربعی و 15 سال ساخت در محله مفتح با قیمت 430میلیون تومان ازجمله سوئیت‌های فروشی شهر اصفهان در طول دو ماه ابتدایی سال بودند. بررسی سوئیت‌های کمتر از 500میلیون تومانی شهر نشان می‌دهد تعداد زیادی از آن‌ها اضافه‌های یک بنا بوده‌اند؛ برای مثال، بخشی از یک پارکینگ یا انباری بوده‌اند و از ابتدا با هدف سوئیت ساخته نشده‌اند. قیمت هر مترمربع از این سوئیت‌ها در بیشتر مشاهده‌ها از 10میلیون تومان کمتر است.

سوئیت 500میلیونی تا یک‌میلیاردتومانی

500میلیون تا یک‌میلیارد تومان پول کمی نیست؛ ولی در بازار آپارتمان، به‌خصوص مناطق متوسط شهر، یک شوخی به ‌حساب می‌آید! ولی در بازار سوئیت با این بودجه املاک‌فروشی شرایط مناسبی دارند. سوئیتی 30مترمربعی با سن 15 سال در محله خانه اصفهان با قیمت 700میلیون تومان، سوئیتی 60مترمربعی و 15 سال ساخت با قیمت 850میلیون تومان و سوئیت 50مترمربعی و 10 سال ساخت در محله گلزار با قیمت 650میلیون تومان از سوئیت‌های فروشی شهر در طول دو ماه ابتدایی سال با قیمتی بین 500میلیون تا یک‌میلیارد تومان هستند. بررسی این مثال‌ها و سایر سوئیت‌های فروشی در این بازه قیمتی نشان می‌دهد قیمت هر مترمربع از سوئیت‌های متوسط شهر اصفهان بین 10 تا 20میلیون تومان است. این سوئیت‌ها ساخت باکیفیتی دارند. آن‌ها از ابتدا برای سوئیت ساخته ‌شده‌اند، پارکینگ و انباری ندارند و نسبت به دسته اول به تجهیزات بیشتری مجهز شده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد بخشی از مشتریان، این سوئیت‌ها را با هدف کاربری اداری می‌خرند.

سوئیت بالای یک‌میلیارد تومان

بازار سوئیت هم از رالی گرانی سال‌های گذشته جا نماند و امروز سوئیت‌های میلیاردی زیادی در شهر خریدوفروش می‌شوند. این سوئیت‌ها در بخش پرتقاضا در هر محله قرار دارند یا به امکانات لوکسی مجهز شده‌اند؛ برای مثال، فروشنده سوئیتی در محله پروین مدعی بود کابینت 200میلیون، کف‌پوش 50میلیون و دیوارکوب‌های داخل سوئیت بیش از 10میلیون تومان قیمت دارند.سوئیتی 50مترمربعی و 20 سال ساخت در محله میرزاطاهر با قیمت یک‌میلیاردو600میلیون تومان، سوئیتی 65مترمربعی و نوساز در محله ارتش با قیمت یک‌میلیاردو200میلیون تومان و سوئیتی 65مترمربعی و نوساز در خیابان میر با قیمت یک‌میلیاردو900میلیون تومان ازجمله آگهی‌های فروش سوئیت با قیمت بیش از یک‌میلیارد تومان در شهر اصفهان هستند. این دسته از سوئیت‌ها ازنظر هر مترمربع بالاتر از 20میلیون تومان هستند و در مناطق لوکس شهر به بالاتر از هر مترمربع 30 یا 40میلیون تومان نیز می‌رسند. البته بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد در بازار مسکن سال 1400 تعداد سوئیت‌های فروشی در مناطق لوکس شهر و هم‌جوار با زاینده‌رود زیاد نیست. در بخشی از شهر سوئیت‌های زیادی ساخته‌شده‌اند؛ ولی امسال فروشندگان کمی دارند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.