یک متر تجاری برِ «نقش‌جهان»یک‌میلیارد تومان

قیمت مغازه در میدان تاریخی اصفهان با گران‌ترین نقاط جهان برابری می‌کند

گران‌ترین املاک تجاری و مسکونی شهر اصفهان، در مناطق هم‌جوار با زاینده‌رود قرار دارند. آبشار، مشتاق، آپادانا، عباس‌آباد و نظر تنها بخشی از این مناطق هستند. آپارتمان و مغازه‌های این مناطق از شهر طی سال‌های گذشته ازنظر قیمت یک سروگردن بالاتر از سایر مناطق شهر قرار می‌گیرند؛ ولی بررسی‌های میدانی بازار مسکن اصفهان نشان می‌دهد در بهار 1400 مغازه‌هایی با قیمت نجومی در میدان نقش‌جهان برای فروش آگهی شده است. قیمت هر مترمربع از این مغازه‌ها گاهی به بیش از یک‌میلیارد تومان می‌رسد تا قیمت مغازه‌های فروشی نقش‌جهان در اصفهان و ایران کم‌نظیر باشند.

دوشنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۰

معاملات مغازه در بازار نقش‌جهان به‌صورت سرقفلی انجام می‌شود و گران‌ترین مغازه‌ها، کمترین فاصله را از میدان دارند. واسطه‌ها مدعی‌اند مغازه‌های بر میدان نقش‌جهان از طلا باارزش‌ترند؛ به همین دلیل امروز با پول یک مغازه بر میدان نقش‌جهان می‌توانید یک مغازه در برخی محله‌های دبی، استانبول، برلین، لندن یا حتی نیویورک بخرید.

نقش‌جهان؛ نجومی‌تر از کل اصفهان

سرقفلی مغازه‌های کوچک‌تر از 30 مترمربع در بازار نقش‌جهان با قیمتی بالاتر از 20میلیارد تومان برای فروش آگهی شده‌اند و در یکی‌دو مورد نادر قیمت پیشنهادی فروشنده برای هر مترمربع مرز یک‌میلیارد تومان را رد می‌کند. البته باید در نظر داشت که هنوز گزارش معتبری از انجام معامله با این قیمت‌ها وجود ندارد؛ ولی واسطه‌ها مدعی‌اند با قیمت اعلام‌شده توسط فروشندگان در بازار مشتری دارند.مغازه‌های نجومی نقش‌جهان چند ویژگی مشترک دارند: تمام آن‌ها بر میدان هستند و در بیشتر مشاهده‌ها دو عدد در دارند؛ یکی، به‌سمت میدان و دیگری، به‌سمت داخل بازار. مغازه‌ای 25مترمربعی ضلع غربی میدان با قیمت 25میلیارد تومان، مغازه 25مترمربعی دیگری ضلع شرقی میدان و دارای دو در با قیمت 20میلیارد تومان و مغازه‌ای 28مترمربعی که برخلاف دو مورد قبلی سرقفلی نیست، با قیمت 25میلیارد تومان ازجمله آگهی‌های فروش در این میدان هستند. تمام این مغازه‌ها عمر ساختی بالاتر از 30 سال دارند و بااینکه بارها ترمیم شده‌اند، ولی خریدار جدید باید بازهم مغازه را ترمیم کند.با این حساب قیمت بسیاری از مغازه‌های میدان، به‌خصوص مغازه‌های بر میدان، بیش از یک‌میلیون دلار است. قیمت هر مترمربع مغازه در این بازار به بالاتر از 40هزار دلار می‌رسد و اگر دور میدان صد مغازه داشته باشیم، در میدان نقش‌جهان بیش از 100میلیون دلار ملک تجاری داریم. این قیمت نه‌تنها در اصفهان، بلکه در کشورهای همسایه کم‌نظیر است.

نقش‌جهان در رقابت با بازارهای جهان

قیمت مغازه بر میدان نقش‌جهان به بیش از یک‌میلیون دلار می‌رسد. اگرچه این بازار اصفهان یکی از پررفت‌وآمدترین بازارهای توریستی کشور است، ولی با یک‌میلیون دلار می‌توانید در شهر دبی یک مغازه بخرید. مغازه‌ای 50مترمربعی در یک مجتمع تجاری نزدیک به خیابان شیخ زاید حدود 800 هزار دلار آگهی شده است. در مراکز پرفروش مختلف کشور ترکیه نیز با رقمی کمتر از یک‌میلیون دلار مغازه‌های خوش‌جایی را با متراژ بالا می‌فروشند.یک‌میلیون دلار در بازار مغازه کشورهای اروپایی نیز رقم پایینی نیست؛ در برلین آلمان مغازه‌های خوش‌جای زیادی با قیمت هر مترمربع کمتر از 40هزار دلار خریدوفروش می‌شود و در شهر لندن مغازه‌ها گاهی کمتر از هر مترمربع 100هزار دلار قیمت دارند. در آتن یونان مغازه‌های هم‌جوار با یک مرکز تفریحی پررفت‌وآمد با متراژ بزرگ‌تر از 200 مترمربع، سال گذشته به قیمتی کمتر از 800هزار دلار به فروش گذاشته شد. در قاره آمریکا، به‌خصوص آمریکای جنوبی، کمترمغازه‌ای با قیمت بالاتر از یک‌میلیون دلار پیدا می‌شود؛ ولی در کشور آمریکا، مغازه‌های گران‌قیمت زیادی معامله می‌شوند. البته در ایالت‌های مختلف آمریکا با بودجه‌ای کمتر از یک‌میلیون دلار مغازه‌های خوش‌جا و پررفت‌وآمد متعددی آگهی می‌شوند. مغازه‌ای 160مترمربعی در ایالت نیویورک با قیمت 800هزار دلار و کاربری سوپرمارکتی یکی از آگهی‌های فروش مغازه در آمریکاست. بررسی‌ها نشان می‌دهد با بودجه کمتر از یک‌میلیون دلار مغازه‌های خوش‌جای زیادی در ایالات دیگر آمریکا مانند تگزاس، بوستون و فلوریدا به فروش می‌رسند؛ ولی با این بودجه خرید مغازه در ایالت لاس‌وگاس کار دشواری است.فعالان بازار مسکن معتقدند اگرچه قیمت مغازه بر میدان نقش‌جهان از مغازه‌ای در کشورهای مختلف جهان بیشتر است؛ ولی مغازه 25میلیاردی امروز در نقش‌جهان شاید پنج سال دیگر 200میلیارد تومان قیمت داشته باشد، اما در کشورهای دیگر مغازه نه‌تنها چنین رشد قیمتی ندارد، بلکه به املاک تجاری مالیات سنگینی تعلق می‌گیرد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.