بین‌الملل‌سازی در دستورکار دانشگاه اصفهان

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اصفهان: استادانی که فعالیت مؤثر در کلاس درس ندارند، کنار گذاشته می‌شوند

یوسف شاقول، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اصفهان، در جمع خبرنگاران با اشاره به لزوم ارتقای کیفیت آموزش، بیان کرد: این مسئله چــنــد بُعدِ دانشجـــو، هیئـــت‌علمی، ساختارها و فرایندها را دربرمی‌گیرد. زمانی گفته می‌شود دانشجو ارتقا یافته است که او توانمندتر شده است؛ بر همین اساس و به‌منظور توانمندسازی دانشجویان اقداماتی در دانشگاه انجام شده است؛ برای مثال، تأسیس مرکز بالندگی مسیر شغلی دانشجویان. در این مرکز اهدافی برای تمام دانشجویان (با اولویت مقطع کارشناسی) در نظر گرفته شده است؛ البته کرونا موانعی برای رسیدن به این اهداف ایجاد کرده، اما قرار است برای همه دانشجویان یک پرونده شغلی باز کنند و وضعیت شغلی آن‌ها را رصد کنند.

دوشنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۰

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اصفهان در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های کار که باعث پیوند دانشجویان با بازار کار می‌شود، تصریح کرد: این نمایشگاه‌ها با کمک دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه صورت گرفته است. درهمین‌راستا، دانشگاه به رصد اشتغال فارغ‌التحصیلان از دانشگاه می‌پردازد و به همین منظور فرمی تنظیم کرده و از دانش‌آموختگانی که برای اخذ مدرک مراجعه کرده‌اند، می‌خواهیم که فرم را پر کنند. دانشگاه اصفهان از دانشجویان راجع‌به رشته‌ای که خوانده‌اند و دوره‌ای که گذرانده‌اند سؤال می‌پرسد تا در بازبینی برنامه‌های درسی از این نظرخواهی‌ها استفاده کند.
شاقول در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در زمان فارغ التحصیلی از دانشجو می‌خواهیم دانشگاه را به‌طورکلی ارزیابی کند و رویکردش را در رابطه با خدماتی بیان کند که دریافت کرده است،  افزود: علاوه بر این، مهم‌ترین ارزیابی که دانشجو انجام می‌دهد، در رابطه با پایان‌نامه و همچنین استادان راهنما و مشاور و میزان مشارکت آن‌هاست؛ این درحالی است که اصلا شاید دانشجویان ما ندانند نظراتی که از آن‌ها می‌گیریم چقدر برای ما ارزشمند و مؤثر است.

لزوم آموزش به استادان

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اصفهان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به لزوم آموزش به استادان و اعضای هیئت‌علمی، بیان کرد: مرکزی برای توسعه صلاحیت‌های حرفه‌ای و تدریس اعضای هیئت های علمی راه‌اندازی شده است؛ چراکه اگر قرار است خروجی بهینه‌ای از دانشگاه داشته باشیم باید استادان به‌روز باشند و در کارگاه‌های جدید آموزشی شرکت کنند؛ کارگاه‌هایی که البته باید به صورت متمرکز برگزار شوند. فواید برگزاری این کارگاه‌ها برای استادان و اعضای هیئت‌علمی به خوبی روشن است. در همین راستا 25 فعالیت شاخص فهرست شده است که اگر اعضای هیئت‌علمی در این زمینه فعال باشند و فعالیت کنند، از نظر کیفی ارتقا خواهند یافت؛ فعالیت‌هایی مثل ابداع در روش تدریس و برگزاری کارگاه‌های تدریس و شرکت در کارگاه‌های روش تدریس و تعاونی‌های بین‌الملل. همچنین دانشگاه آیین‌نامه تشویق استادان را تدوین کرده است که براساس آن 10درصد از استادان تشویق می‌شوند؛ این درحالی است که برای معدود استادانی هم که آن‌طورکه باید و شاید فعالیت مؤثر در کلاس درس ندارند، بند رکود علمی درنظر گرفته شده است و آن‌ها بدون رودربایستی کنار گذاشته می‌شوند.

 فاکتور بین‌الملل‌سازی در دستورکار

شاقول در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه دانشگاهی مثل دانشگاه اصفهــــــان نمی‌توانــــــد ارتقا پیدا کند، مگر اینکه فاکتور بین‌الملل‌سازی را هم در دستورکار خود قرار دهد، بیان کرد: بنابراین این موضوع را هم در دستورکار خود قرار داده‌ایم. در همین راستا، زمینه‌ای را فراهم کرده‌ایم تا استادان و دپارتمان‌ها و اعضای هیئت‌علمی ما بتوانند اعضای برجسته دانشگاه‌های برتر دنیا را هم دعوت به همکاری کنند و تا امروز ۱۰ استاد وابسته بین‌المللی در دانشگاه اصفهان فعالیت علمی دارند. معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اصفهان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه دانشگاه باید دانشجوی بین‌الملل داشته باشد، بیان کرد: هدف از این امر نه برای درآمدزایی بلکه به منظور تبادل علمی و فرهنگی است. اصلا دانشگاهی که دانشجوی بین‌الملل و تنوع ملیت نداشته باشد، عملا از چرخه دانشگاه پویا و فعال خارج می‌شود. دانشگاه اصفهان درحال حاضر نزدیک به هزار دانشجوی خارجی دارد. به گفته معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اصفهان، دانشگاه اصفهان به سمت‌وسوی برگزاری دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های بین‌الملل رفته است که اعتبار آن‌ها توسط وزارت علوم تأیید شده است. دانشجویان دو مدرک دریافت می‌کنند که یکی از این دانشگاه و دیگری از دانشگاه خارجی است. اکنون پنج رشته بین‌الملل داریم و متاسفانه به دلیل وضعیت کرونا امکان اعزام دانشجو به خارج از کشور پیش نیامد. شاقول در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه آموزش دانشگاه بیشتر با دانشجو ارتباط دارد، بیان کرد: تمامی آیین‌نامه‌ها و مصوباتی که دانشجو باید از آن‌ها مطلع باشد، در سایت دانشگاه بارگذاری شده است و هیچ چیزی برای پنهان‌کردن وجود ندارد.

ارتقای کیفی آموزش غیرحضوری در دوران کرونا

در ادامــــــه این نشســــــت، کورش حسن‌پور، مدیر امور آموزشی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در دوران کرونا بحث انعطاف در حوزه آموزش، رزمایشی برای دانشگاه شد، بیان کرد: آمارها نشان می‌دهد ارتقای کیفی در آموزش غیر حضوری محقق شده است. مدیر امور آموزشی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در مجموع ارزیابی‌هایی که صورت گرفت انعطاف برنامه‌های دانشگاه در این زمینه قابل توجه است، بیان کرد: با توجه به اینکه ضوابط، شیوه‌ها، آیین‌نامه‌ها و مصوبات براساس حضور دانشجو در دانشگاه تنظیم شده بودند، نیاز بود که بازنگری در آن‌ها صورت بگیرد و متناسب با شرایط غیرحضوری تبصره‌هایی یا بندهایی در شرایط خاص کرونا به آن‌ها اضافه شود. اینگونه که مدیر امور آموزشی دانشگاه اصفهان گفت: در اسفند ۱۳۹۸ دانشگاه خیلی سریع به سمت آموزش مجازی حرکت کرد و در یک بازه زمانی با تأخیر یک‌ماهه به سمت آموزش مجازی تغییر جهت داد. باتوجه به اینکه ضوابط بر اساس حضور دانشجو تنظیم شده بود، نیاز به بازنگری متناسب با شرایط غیرحضوری احساس و در این راستا حرکت انجام شد. امکان استفاده از حذف اضطراری برای سه مقطع تحصیلی و حذف بدون احتساب در سنوات در شرایط کرونا به‌درستی سامان‌دهی شد و در هر سه نیم‌سال ضوابط آموزشی در ابتدای نیم‌سال به اطلاع رسید. شاقول در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه آنچه حائز اهمیت است و برنامه‌ریزی برای آن انجام شده، نیم‌سال پیش رو است، تصریح کرد: امیدوار هستیم که واکسیناسیون دانشجویان و استادان انجام بگیرد. اما به هر حال برنامه نیم‌سال آینده باید کاملا منعطف باشد و حضور دانشجویان باید با واکسیناسیون انجام‌شده متناسب باشد.
در ادامه این نشست، سیدمحسن طباطبایی‌منش، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت آموزشی دانشگاه اصفهان نیز با بیان اینکه برنامه‌های درسی در یک بازه مشخص بازنگری و نیاز روز در آن دیده شود تا نیازهای جامعه، صنعت و خدمات به خوبی دیده شود، تصریح کرد: ستاد برنامه‌ریزی درسی توسط متخصصان به‌روز می‌شود و در ستاد برنامه‌ریزی آموزشی نیز در رابطه با ارتقای دانشگاه‌ها به نسل سه و چهار حرکت می‌کنیم و در راه‌اندازی رشته‌ها نیز این موضوع را مدنظر قرار داده‌ایم. همچنین در بخش نظارت شیوه‌نامـــــــه‌هــــــای مختلفی تدوین شده و در این مرکز مشـــــکلات و شـــــکایات دانشجویـــــــان بررســـــی می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.