«گردشگری واکسن» مرهم دردهای گردشگری جهان

ایرانی‌ها رهسپار ارمنستان، امارات و روسیه می‌شوند

«گردشگری واکسن»، «تور واکسن» و «واکسن رایگان برای توریست‌ها»؛ سه عبارت پرتکرار این روزها هستند. حالا بیشتر از یک ماه است که ایرانیان به هوای تزریق واکسن رایگان از مرزهای زمینی و هوایی راهی ارمنستان می‌شوند. امارات اعلام کرده است درهایش را به روی توریست‌ها باز کرده و واکسن رایگان تزریق می‌کند. روسیه هم از پکیج تورهای گردشگری واکسن برای گردشگرانش خبر داده است؛ در ایران اما مسئولان به آژانس‌های گردشگری گفته‌اند تبلیغ تور واکسن وجاهت قانونی ندارد و آن‌ها هم تورهای ارمنستان، روسیه و دبی را بدون اشاره به ماجرای واکسن، تبلیغ می‌کنند. اما نکته مهم این است که سفرهای به دلیل واکسن، نویدبخش آغاز جریان احیای گردشگری در جهان و ایران است؛ این موضوع را باید بسیار به فال نیک گرفت و از فرصت مغتنمش، هوشمندانه برای احیای صنعت گردشگری کشور و مرهم‌نهادن بر زخم دوساله آژانس‌های گردشگری ایران، استفاده کرد.

دوشنبه ۰۷ تیر ۱۴۰۰

«آمبولانس‌هایی کنار خیابان تدارک دیده‌اند که گردشگران در عرض چند دقیقه می‌توانند به رایگان واکسن بزنند؛ ولی نگاه که می‌کنی همه ایرانی‌اند! خود ارمنستانی‌ها نه چندان به کرونا باور دارند و نه اعتقاد خاصی به واکسن. اما سیل مشتاقان تزریق واکسن تا جایی پیش رفته که دولت ارمنستان بخشنامه کرده به ایرانی‌ها فقط آسترازنکا تزریق کنند و دیگر خبری از سینوفارم و اسپوتنیک نیست»؛ این روایت‌هایی است که از زبان سه ایرانی طی هفته‌های اخیر شنیده‌ام. سه نفری که دو نفرشان به قصد واکسن‌زدن به ارمنستان رفته بودند و یک نفرشان به هدف شغلی عازم شده بود و واکسن‌نزده برگشت.

 هوشمندی ارمنستان برای شروع شکوهمند گردشگری‌اش

طی یک ماه اخیر که شماری از ایرانیان برای تزریق واکسن به ارمنستان سفر کردند، خبر دهان‌به‌دهان چرخیده بود و هنوز چندان رسانه‌ای نشده بود؛ اما دیروز ایسنا در خبری اعلام کرد: «با اعلام آمادگی برخی کشورها برای تزریق رایگان واکسن کووید به گردشگران، آژانس‌های توریستی در ایران تبلیغ "تور تزریق واکسن" را آغاز کرده‌اند.» سفر به خارج از ایران بیشتر از یک‌سال است که با همه‌گیری ویروس کرونا و بسته‌شدن مرزها، توقف صدور ویزا و گرانی ارز و بلیت پروازهای خارجی تا حد زیادی از دسترس خارج شده است. از سوی دیگر، با وجود تصمیم برخی کشورها، از جمله اتحادیه اروپا برای بازگشایی تدریجی مرزها و اجازه ورود به گردشگران واکسینه‌شده، اما محدودیت سفر به خارج از کشور برای شهروندان ایرانی همچنان پابرجاست. علاوه‌بر اینکه ایران هنوز در منطقه امن کرونا قرار نگرفته، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر، درحال حاضر تنها گردشگرانی را می‌پذیرند که واکسن‌های موردتأیید آن‌ها را تزریق کرده باشند؛ واکسن‌های فایزر/بیون‌تک، مدرنا، آسترازنکا و جانسون‌اندجانسون که اغلب در ایران در دسترس نیستند. باوجوداین، آغاز واکسیناسیون عمومی و تزریق رایگان آن برای اتباع خارجی در برخی کشورها از جمله ارمنستان، باعث راه‌اندازی و تبلیغ تور واکسن در ایران شده است. پایگاه اینترنتی اوراسیانت خبر داده که ارمنستان از حدود یک ماه پیش مجوز واکسیناسیون عمومی حتی برای اتباع خارجی را به یکی از مراکز تزریق واکسن کرونا داده که تزریق آن را بدون نوبت و رایگان انجام می‌دهد. به نوشته این رسانه منطقه اوراسیا، تزریق واکسن کووید در خیابان مرکزی ایروان، پایتخت ارمنستان، در یک ایستگاه تحت مدیریت وزارت بهداشت این کشور بدون ثبت‌نام قبلی انجام می‌شود. بیشتر افراد مشاهده‌شده در صف دریافت واکسن نیز به گزارش این رسانه، شهروندان خارجی و از کشورهای لهستان، ایران، روسیه و چین بوده‌اند. این در حالی است که مردم ارمنستان از این طرح استقبال نکرده‌اند و فقط کمتر از 2درصد جمعیت این کشور واکسینه شده‌اند. به همین دلیل گفته می‌شود ارمنستان با این سیاست، در پی جذب گردشگر خارجی پس از حدود ۱۸ ماه رکود اقتصادی است. ایرانی‌ها با ویزای فرودگاهی می‌توانند ۳۰ روز در ارمنستان اقامت داشته باشند؛ بنابراین برای دریافت دوز دوم این واکسن که با فاصله بیشتری انجام می‌شود، یک سفر دیگر باید انجام دهند.

 مبارکی واکسن برای ایران و ارمنستان و گردشگری!

ایرانی‌ها به راحتی می‌توانند به ارمنستان سفر کنند، در مرز زمینی یا فرودگاه ویزا برایشان صادر می‌شود و در هر دوره ۱۸۰ روزه، حداکثر ۹۰ روز می‌توانند در ارمنستان بمانند. به روایت خبرآنلاین، ویزای ارمنستان را می‌توان در تهران هم گرفت و این نکته وقتی به صورت گروهی سفر می‌کنید اتفاق بهتری است. برای دریافت اغلب ویزاهای ارمنستان باید در زمان مراجعه به سفارت ارمنستان (در خیابان استاد شهریار تهران) اصل گذرنامه، یک نسخه کپی از صفحه اصلی گذرنامه، یک قطعه عکس سه در چهار رنگی با زمینه سفید و فرم ویزای تکمیل‌شده را به‌همراه داشته باشید و از یکشنبه تا پنجشنبه از 9 صبح تا 6 عصر امکان مراجعه وجود دارد. رانندگی در جاده‌های ارمنستان کار سختی است و توصیه می‌شود اگر با خودروی شخصی می‌روید، حتما در روز رانندگی کنید. از تهران برخی از شرکت‌ها مثل رویال سفر اتوبوس هم برای ایروان گذاشته که قیمت بلیتش 700 هزار تومان است. قیمت تـــور چهار روز و سه شب ارمنستان با خدمــات معمولی همچون بلیت رفـت‌وبـرگــشـــت هواپیما، اقامت در هتل و بیمه مسافرتی از حدود پنج میلیون و دویست هزار تومان شروع می‌شود و تا بیش از 6.5 میلیون می‌رسد. تورهای 7 شب و 8 روز ارمنستان را هم می‌توانید با قیمت 7 میلیون و 450 هزار تومان بخرید. تورهای اتوبوسی هم به این مقصد وجود دارد که با همان خدمات مشابه، با قیمت حدود سه میلیون تومان اجرا می‌شود. پروازی که معمولا روی این تورهاست، پرواز شرکت هواپیمایی آرمنیا است. البته این تورها به طور رسمی با عنوان تور واکسن ارائه نشده‌اند و آژانس هم تعهدی بابت تزریق واکسن نمی‌دهد و این دیگر به گردشگران بستگی دارد که بخواهند از این گزینه استفاده کنند یا نه. اما به‌هرحال این روزها، بازار سفر به ارمنستان برای ایرانی‌ها داغ است؛ چون می‌توانند یک تیر و دو نشان بزنند. برای آژانس‌های ایرانی هم این اتفاق خوبی است؛ چون بعد از یک رکود سنگین دو ساله می‌توانند به کسب‌وکارشان برگردند. برای گردشگران ایرانی سفرنرفته هم رخداد مبارکی است و البته که برای ارمنستان هم اتفاق بزرگی است؛ چون به کمک ایرانیان می‌تواند آمارهای گردشگری‌اش را بعد از رکود شدید کرونایی بهبود بخشد.

 امارات بعد از واکسینه‌کردن شهروندانش به فکر گردشگری افتاد

مقصد بعدی ایرانیان خواهان واکسن، پایتخت امارات متحده عربی است. رویترز در خبری که پنج روز پیش منتشر کرده تیتر زده: «ابوظبی با واکسن رایگان کووید19 درهایش را به روی گردشگران گشود». به گزارش این رسانه از مسئولان بهداشت کشور امارات، تا همین ماه حدود 85درصد مردم این کشور دوز اول واکسنشان را دریافت کرده‌اند و حالا نوبت گردشگرهاست. اماراتی‌ها چهار واکسن را تزریق می‌کنند: سینوفارم، آسترازنکا، فایزر و اسپوتنیک. اگر به دنبال تورهای لحظه‌آخری دبی بگردید، می‌توانید تورهای 3 شب و 4 روز را به قیمت حدود 6 میلیون تومان و 4 شب و 5 روز را به قیمت حدود 8 میلیون تومان پیدا کنید. البته دریافت ویزای دبی برای ایرانی‌ها به‌آسانی ویزای ترکیه و ارمنستان نیست و دبی نسبت به ایروان و استانبول مقصد سفر گران‌تری محسوب می‌شود.

 تورهای هزار و پانصد دلار واکسن روسی

اما در میان کشورهایی که با ابزار واکسن به دنبال گردشگرند، روسیه از همه دندان‌گردتر محسوب می‌شود! آن‌طور که بیزنس اینسایدر (businessinsider.com) خبر داده ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، از عـبــارت گــردشـگــری واکسن (vaccine tourism) یاد کرده و از برنامه‌اش برای جذب گردشگران با ارائه پکیج تورهای شامل واکسن رایگان اسپوتنیک (ساخت خود روسیه) خبر داده است. به همین ترتیب گفته می‌شود که روسیه از ماه جولای ماجرای گردشگری واکسن را آغاز می‌کند. البته سازمان بهداشت جهانی و آژانس دارویی اروپا هنوز واکسن اسپوتنیک (SputnikV) را تأیید نکرده‌اند؛ بنابراین برای گردشگرانی که قصدشان از واکسن‌زدن، سفر به کشورهای اروپایی است، سفر روسیه چندان کارایی ندارد. به‌هرحال روسیه با صحبت‌های اخیر و لغو ویزایش برای سفرهای گروهی ایرانیان می‌تواند به مقصد سوم گردشگران ایرانی واکسن تبدیل شود. گفته شده قیمت این پکیج تورهای واکسن روسی برای سه هفته بین 1500 تا 2500 دلار است.

 به جای بی‌توجهی یا مقابله تشویق و نظارت کنید!

آن‌طور که ایسنا نوشته با وجود همه این موارد، هنوز ستاد ملی کرونا و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چیزی به نام «تور واکسن» را تأیید نکرده‌اند و طبق ابلاغیه معاون گردشگری کشور، تبلیغ و اجرای تور با وعده واکسن وجاهت قانونی ندارد. این واکنش در زمانی نشان داده شده بود که کشورهایی مثل ارمنستان، امارات و روسیه هنوز مجوز رسمی واکسن کرونا را نداده بودند و باور بر این بود که آژانس‌ها وعده‌ای دروغین را تبلیغ می‌کنند. اکنون با توجه به روند کند واکسیناسیون در ایران و در دسترس‌نبودن واکسن‌های مختلف و از طرف دیگر، با شکل‌گیری بازار غیررسمی فروش قاچاق واکسن کرونا در تهران، مردم به دلایل مختلف از جمله وضعیت جسمی و بیماری‌های زمینه‌ای و ضرورت‌های شغلی و تحصیلی، برای دریافت واکسن راهی این کشورها می‌شوند. آژانس‌های مسافرتی هم با علم به این تقاضا، تورهای واکسن را در سایه سفر به ارمنستان، روسیه و امارات طراحی کرده‌اند که لازم است وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و همچنین ستاد ملی کرونا به جای انکار و تکذیب آن و زدن برچسب غیرقانونی به این تورها، وارد فرایند نظارت شوند تا از تخلف و سودجویی احتمالی پیشگیری شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.