دولت سیزدهم فراجناحی است

حسین کنعانی‌مقدم در گفت‌و‌گو با اصفهان‌زیبا چیدمان کابینه آینده را تحلیل می‌کند

هفته گذشته بود که رئیس‌جمهور منتخب جلسه‌ای را با حضور شش نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار کرد. نشستی که به گفته سید ابراهیم رئیسی به دور از تهمت و تخریب میان آن‌ها و با عنوان‌کردن دغدغه‌های کلان سیاست‌گذاری مبتنی بر علم اقتصاد گذشت و مدعوین نیز در اعلام همکاری با رئیس دولت آینده به هم‌اندیشی و تبادل نظر با یکدیگر پرداختند. بر طبق اخباری که از این جلسه در رسانه‌ها منتشر شد، رئیسی از دیگر نامزدهای انتخابات خرداد ماه درخواست ارائه پیشنهاداتی به منظور حل بحران‌های کنونی کشور را کرده است.

دوشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۰

رایزنی‌های تیم ابراهیم رئیسی برای گفت‌وگو و تبادل نظر درباره مسائل کشور محدود به نامزدهای انتخاباتی نیست و از گوشه و کنار خبر می‌رسد که با چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلب و اصول‌گرا برای ارائه پیشنهادات و راهکارهای برون‌رفت از وضعیت کنونی کشور تماس گرفته شده است. به گفته تحلیلگران، ایــن رایــــزنـــی‌هــــا و مشورت‌خواهی‌ها از همه طیف‌های سیاسی کشور می‌تواند نویددهنده تشکیل یک دولت فراجناحی در آینده باشد.  از سوی دیگر سامانه «یاران رئیسی» برای مشارکت مردم در معرفی اعضا و مدیران دولت سیزدهم به رئیس جمهوری منتخب راه‌اندازی شده است. این برای اولین بار است که رئیس جمهور منتخب برای انتخاب مدیران خود به صورت مستقیم از مردم یاری می طلبد. در این سامانه که با عنوان «یاران رئیسی» راه‌اندازی شده، از همه نخبگان، فرهیختگان، گروه‌ها، احزاب، تشکل‌ها و آحاد مردم دعوت شده تا چنانچه فردی را در تراز دولت مردمی می‌شناسند، نسبت به معرفی او اقدام کنند.
کارآمدی، فسادستیزی، روحیه انقلابی و مردمی بودن از جمله ویژگی‌هایی است که رئیس‌جمهوری منتخب بر آن‌ها تأکید کرده است. حسین کنعانی‌مقدم، دبیر کل حزب سبز در گفت‌و‌گو با «اصفهان‌زیبا» وجود یک دولت فراجناحی و کارآمد را لازمه شرایط کنونی کشور دانست. به گفته این فعال سیاسی اصول‌گرا رفتارهای کنونی آقای رئیسی در دیدار با افراد مختلف و از هر جناح سیاسی نشان از رویکردی متفاوت در مقایسه با برخی اصول‌گرایان دارد و ممکن است منجر به تشکیل یک دولت ائتلافی شود.

جامعه نیاز به یک دولت فراجناحی دارد

کنــعانی‌مــقدم با اشــاره به اینــکه اگر آقای رئیسی بتواند دولتی فراجناحی، کارآمد و با وزرایی که مدیریت جهادی داشته و خواهان تحول‌خواهی هستند، تشکیل دهد، مطمئنا بسیاری از مسائل و مشکلات داخلی حل خواهد شد و ما دیگر با چالش‌های داخلی مواجه نخواهیم بود ؛ چراکه عمده چالش‌های کشورمان تهدیدهای حداکثری و فشارهای تحریمی از سوی ایالات متحده آمریکاست. او افزود: «اما اگر رئیس‌جمهور منتخب نتواند دولتی با چنین کیفیتی تشکل دهد، قطعا ما با مشکلات اساسی خصوصا مسائل اقتصادی و معیشتی مردم در داخل کشور روبه‌رو خواهیم بود که این موضوع اعتراضاتی را نیز به همراه خواهد داشت. حتی ممکن است این نارضایتی‌ها تبدیل به یک اپوزیسیون داخلی شود. اپوزیسیونی که بسیاری به دنبال شکل‌گیری آن و در مقابله با دولت سیزدهم هستند.»
دبیرکل حزب سبز ادامه داد: «به اعتقاد بنده دشمن به دنبال این است که دولت آقای رئیسی را تداوم دولت آقای احمدی‌نژاد یا دولت سوم آقای احمدی‌نژاد معرفی کند و با این شیوه به نارضایتی‌ها سمت‌و‌سو دهد و مخالفان بیشتری را برای آقای رئیس به‌وجود  آورد.»
او با اشاره به احتمالاتی که در خصوص چیدمان کابینه دولت رئیسی وجود دارد،‌ گفت: «آن‌طور که به نظر می‌آید، آقای رئیسی از همه نیروهایی که دغدغه نظام را دارند و مشکلات کشور را مشکلات خود می‌دانند، استفاده می‌کند و آن‌ها را وارد گردانه خدمت به دولت خواهد کرد. برای مثال جلسه دیدار با دیگر کاندیداهای ریاست جمهوری تأییدی بر این موضوع است که از سوی رئیس‌جمهور منتخب نشان داده شد. البته باید دید آیا هیأت دولتی که به مجلس معرفی می‌شود، چنین ویژگی‌هایی را دارد یا خیر؛ وزرایی دلسوز نظام و با هرگونه گرایش سیاسی که حاضر باشند به دولت آقای رئیسی کمک کنند و مانع از اقدامات کسانی شوند که به دنبال چوب لای چرخ کردن دولت هستند. دولتی با این خصوصیات آنقدر توانایی دارد که بتواند در مقابل اقدامات خصمانه دشمن مقاومت کند و مشکلات و بحران‌های کنونی کشور را تا اندازه‌ای کاهش دهد.»

وزرای همدل و همراه لازمه دولت جدید است

این فعال سیاسی اصول‌گرا در خصوص توجه به مطالبات قشر معترض به انتخابات ریاست جمهوری و وظیفه دولت در قبال آن‌ها نیز افزود: «قاعدتا باید دولت جدید نماینده‌ای از معترضان را در کنار خود داشته باشد تا ملت احساس کنند این دولت متعلق به هر قشر و جناحی است و همه کسانی که آمادگی کمک به نظام را دارند در آن جایگاهی دارند. از سویی این موضوع می‌تواند به شکل‌گیری یک دولت ائتلافی، کارآمد و قوی کمک کند؛ در غیر این صورت کارشکنی‌های بسیاری در مسیر دولت سیزدهم اتفاق خواهد افتاد.»
کنعانی‌مقدم در پاسخ به این سؤال که آیا آقای رئیسی می‌تواند بدون درنــظرگرفـتن سهــم‌خـواهی برخی دست به تشکیل یک دولت فراجناحی بزند، گفت: «دولت باید یک دولت هماهنگ باشد و قطعا نیاز به وزرای همدل و همراه با یکدیگر دارد. البته این به معنای یکدست‌بودن از لحاظ جناحی نیست، بلکه به معنی انسجام است. هر فردی که می‌خواهد با آقای رئیسی کار کند، باید شرایط ایشان در رابطه با مدیریت اجرایی کشور را هم بپذیرد؛ چراکه در غیر این صورت انسجام لازم شکل نخواهد  گرفت.» دبیر کل حزب سبز در خصوص نحوه برخورد و تعاملات دولت جدید با جهان به‌خصوص در رابطه با برجام و «اف‌ای‌تی‌اف» افزود: «باید صبر کرد و دید دولت آینده در حوزه بین‌الملل چه سیاست‌هایی را اعمال می‌کند. در حال حاضر نمی‌توان هیچ پیش‌بینی در این باره کرد. اما قطعا آقای رئیسی اقدامی را بر خلاف منافع ملی کشورش انجام نخواهد داد.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.