یک سپاهان بالاتر!

مقایسه وضعیت نماینده اصفهان تا پایان هفته بیست‌وپنجم لیگ نوزدهم و بیستم

 لیگ برتر فوتبال به حساس‌ترین روزهای خود نزدیک می‌شود و در هفته بیست و پنجم و تنها پنج بازی مانده به پایان رقابت‌ها، دو تیم پرسپولیس و سپاهان در رده‌های اول و دوم جدول قرار دارند. فصل پیش نیز این دو تیم تا پایان نیم فصل اول رقابت تنگاتنگی برای تسخیر صدر جدول داشتند، ولی عوامل زیادی باعث شد این روند خوب تیم سپاهان در نیم فصل دوم ادامه پیدا نکند؛ تا جایی که در هفته بیست‌و‌پنجم فصل پیش اختلافی هفده امتیازی بین دو تیم ایجاد شده بود.

سه شنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۰

 در حال حاضر تیم سپاهان با پنجاه‌و‌دو امتیاز از بیست‌و‌پنج بازی در رده دوم قرار دارد. این در حالی است که فصل گذشته در مقطع مشابهی از فصل یعنی هفته بیست‌و‌پنجم، تیم سپاهان چهل‌و‌دو امتیاز داشت، به عبارتی ده امتیاز کمتر از فصل جاری کسب کرده بود.شرایط پرسپولیس رقیب اصلی سپاهان برای قهرمانی، کاملا برعکس است. برخلاف سپاهان که یک پیشرفت ده‌امتیازی در این مقطع از فصل نسبت به فصل گذشته داشتند، پرسپولیس که در هفته بیست‌و‌پنجم فصل پیش پنجاه‌و‌نه امتیاز داشت، اکنون پنجاه‌و‌چهار امتیاز دارد. افت پنج امتیازی پرسپولیس نسبت به فصل قبل به علاوه پیشرفت ده امتیازی سپاهان باعث شدند اختلاف هفده امتیازی بین دو تیم در فصل قبل، در این فصل تنها به دو امتیاز برسد. در پنج هفته پایانی از فصل گذشته هم سپاهان عملکرد خوبی نداشت؛ به طوری که از پانزده امتیاز ممکن تنها هفت امتیاز کسب کرد و در مقابل تیم‌هایی مثل استقلال و فولاد با کسب یازده و نه امتیاز از این پانزده امتیاز ممکن توانستند خود را از سپاهان جدا کنند و سهمیه مستقیم لیگ قهرمانان آسیا را کسب کنند. افت عجیب سپاهان در نیم‌فصل دوم فصل گذشته باعث شد نهایتا فصل را در رده پنجم تمام کنند. تیمی که امیدوار بود به قهرمانی برسد، در آخر از کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا هم بازماند؛ ولی چه عواملی باعث این افت عجیب شدند؟ حواشی، مصدومیت‌ها و شوکی که به تیم‌ها در شرایط کرونا وارد شد را می‌توان از مهم‌ترین دلایل آن دانست.
 مصدومیت‌ها را می‌توان از مهم‌ترین دلایل این افت دانست که در شرایط فنی و ترکیب تیم هم بسیار تأثیرگذار بودند. هر دو مدافع اصلی سپاهان در گرماگرم رقابت برای صدر جدول با مصدومیت‌های بدی مواجه شدند و نبود جایگزین مناسب برای آن‌ها باعث شد از بازیکنان دیگر که تخصصشان بازی در پست‌های دیگر است، در این پست استفاده شود. ضعف مدافعان وسط هر تیمی را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. دروازه بان، مدافع وسط، هافبک دفاعی و مهاجم هر تیم هستند که شاکله اصلی آن تیم را تشکیل می‌دهند و ضعف و بی‌ثباتی در هر یک باعث به‌هم‌ریختن آن تیم می‌شود. سپاهان با مصدومیت مدافعان وسط مواجه شده بود و در پست مهاجم نوک هم به ثبات لازم نرسیده بود. استنلی، شهباز‌زاده و قربانی هیچ‌یک نتوانسته بودند عملکردی داشته باشند که خیال کادر فنی و طرفداران از بابت این پست راحت باشد. در این فصل تجربه فصل گذشته باعث رفع مشکلات در این دو پست شد. جذب یک مدافع وسط مطمئن دیگر یعنی نژاد‌مهدی، تیم را در مقابل اتفاقاتی مشابه فصل گذشته بیمه می‌کرد. حضور او هم رقابت برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی را بیشتر کرده و باعث پیشرفت و تلاش بیشتر بازیکنان شده و هم آمادگی برای شرایطی مثل مصدومیت یکی از مدافعان را بالاتر برده است. همچنین شهباز‌زاده به هماهنگی خوبی با دیگر بازیکنان تیم رسیده و توانسته ثبات خوبی در روند بازی‌اش داشته باشد. مورد دیگر که فصل قبل سپاهان را از رقبا عقب انداخت، شناخته‌شدن ضعف‌ها و نقشه‌های گل‌زنی تیم بود. در این فصل سپاهان تنوع خوبی در نقشه‌های هجومی دارد. بخشی از حملات تیم روی حرکات در عمق است که با فرارهای در عمق بازیکنان هجومی و پاس‌های رو به جلوی هافبک‌های خلاق می‌توانند از دفاع حریف عبور کنند و به دروازه برسند؛ مثل این حرکت که با چهار پاس طولی و در عمق تمام بازیکنان ماشین‌سازی از جریان بازی خارج می‌شوند. اگر‌چه سپاهان روی حرکات در عمق حساب ویژه‌ای باز کرده، روی حرکت از کناره‌ها و ارسال‌ها هم خطرناک نشان داده‌اند.
 یکی از ضعف‌های سپاهان در این فصل، انتقال به دفاع است. از آنجا که به دفعات برای حرکت از عمق اقدام می‌کنند و معمولا تیم مدافع در عمق فشرده‌تر و پر تعدادتر است. اگر سپاهان می‌خواهد قهرمان شود باید فکری به حال این مشکل بشود تا مانند فصل گذشته در روزهای پایانی از رقبا عقب نیفتد.
امشب در دیداری از هفته بیست و ششم لیگ برتر فوتبال، تیم سپاهان به میهمان تیم پیکان می‌رود و برای اینکه در کورس قهرمانی بماند، نیازمند پیروزی در این دیدار است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.