استقبال جهان از جشنواره اصفهان

نصیر ملت، نایب‌رئیس شورای شهر، از روند برگزاری جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی می‌گوید

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: با به تعویق افتادن زمان برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی ایران بر تعداد شرکت‌کنندگان در این جشنواره افزوده‌شده و استقبال کشورهای خارجی بسیار خوب بوده است. نصیر ملت که در جلسه علنی صدوهفتادوهشتم درباره چگونگی برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی ایران صحبت می‌کرد، ادامه داد: اصفهان امروز به علت توجه به توسعه صنایع سنگین دچار خشک‌سالی، بی‌آبی و بارگذاری‌ها و مهاجرت‌های بی‌رویه شده است. او تصریح کرد: سیاست‌گذاری‌ها برای جبران کاهش سرانه خدمات، بارگذاری‌های جدید بوده است. به اعتقاد  ملت، این دور تسلسل باطل نتیجه نگاهی است که در دهه‌های گذشته بر شهر حاکم بوده است.

دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰

سیاست‌های اصفهان 2020

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه دوره پنجم شورای شهر بر اتکا به ظرفیت‌های واقعی شهر اصفهان تأکید داشته، گفت: برای توجه به ظرفیت‌های شهر اصفهان، طرح گردشگری «اصفهان ۲۰۲۰» تصویب شد تا در این سال میلادی، مجموعه‌اقدامات و رخدادهایی برای توسعه گردشگری در شهر اصفهان شروع شود. این اقدامات به طی مسیری طولانی برای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری نیاز داشت.
ملت درباره سیاست‌گذاری چهارگانه طرح اصفهان ۲۰۲۰ خاطرنشان کرد: افزایش ظرفیت‌های گردشگری با پــیــــش‌بـــیــنــی ۲۰ مــسیــر گردشگری با توجه به گونه‌های مختلفی که در شهر اصفهان وجود دارد، پیگیری شد. او ادامه داد: مرمت و بازآفرینی بافت و آثار تاریخی اصفهان باهدف اصلاح زیـــرســاخـــت‌هـــا و پیش‌بینی برنامه‌های ترویجی و برندسازی برای برگزاری رویدادهایی که باعث جذب گردشگر می‌شود، دو بخش دیگر این سیاست‌گذاری‌ها بود.
ملت با بیان این‌که تکرار سفر گردشگران در شهر ارزش‌افزوده ایجاد می‌کند و باید بهانه‌ای برای این تکرار سفر وجود داشته باشد، گفت: اصفهان باوجود بهره‌مندی از جاذبه‌های گردشگری فراوان، برای ایجاد رویداد مکمل در کنار این جاذبه‌ها ضعف دارد و این موضوع باعث شده است جاذبه‌های گردشگری به تکرار سفر منجر نشود و کاهش درآمدهای شهر را در پی داشته باشد.
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان از صنایع‌دستی به‌عنوان صنعتی پیشران در اصفهان یادکرد و افزود: باوجود تمام سیاست‌گذاری‌ها، پاندمی کرونا باعث لغو برنامه‌هایی شد که از یک سال قبل از آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی برای اجرای آن‌ها برنامه‌ریزی‌شده بود.

اهداف و چشم‌انداز

ملت بابیان اینکه صنایع‌دستی باوجود ظرفیت زیادی که دارد، عدد پایینی را در ایجاد کسب‌وکارها داراست، اظهار داشت: با توجه به ارزش هنر در اقتصاد دنیا باید به این امر توجه ویژه‌ای شود.
او ادامه داد: اصفهان دومین شهر صنایع‌دستی در جهان و دارای رتبه اول در مرغوبیت آن است. هشت نشان ملی و یک نشان بین‌المللی دارد و ازلحاظ تعداد و تنوع صنایع‌دستی، رتبه اول کشور است. به گفته ملت، در اصفهان چهارهزار کارگاه گروهی و ۲۱هزار کارگاه تک‌نفری وجود دارد و برای این استان هفت میراث ملموس و دو میراث ناملموس ثبت جهانی شده و تا پایان دوره پنجم، تعداد خواهرخوانده‌های این شهر به ۱۶ می‌رسد.
او ادامه داد: تمام این موارد خبر از ظرفیت ارزشمندی می‌دهد که می‌تواند اصفهان را به میزبانی شایسته برای جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی تبدیل کند و برگزاری این جشنواره به توسعه در ابعاد مختلف شهر منجر خواهد شد.
خلق ارزش، تولید دانش، خلق ثروت، ایجاد زنجیره ذی‌نفعان، ایجاد پویش ملی مؤثر، برندسازی، ایجاد جریان خبری، کمک به اقتصاد هنر، ایجاد بستر اقتصادی برای سرمایه‌گذاران، ایجاد چهره مثبت از ایران، فرصت شرکت در مسابقه و ایجاد انگیزه برای نسل جدید، تجلیل و تکریم ماندگار هنر فاخر، تبدیل اصفهان به هاب فعال و ایجاد اکوسیستم کارآفرینی فعال، ازجمله اهداف برگزاری این جشنواره است. قرارگرفتن این رویداد در تقویم همایش‌های بین‌المللی کشور، تعریف درگاه جدید درآمدی برای شهرداری اصفهان، اشتغال‌زایی پایدار و صادرات صنایع‌دستی، بخشی از چــشــم‌انداز نــخستــیــن جــشـــنــواره بــیــن‌الــمــللـــی صنایع‌دستی ایران است.

رویدادهای جنبی

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به بخش‌های مختلف جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی، بزرگ‌ترین رویداد در این جشنواره را  «دست طلایی» اعلام کرد و افزود: شش نفر از بزرگ‌ترین هنرمندان دنیا که سه تن از آن‌ها اهل ایران هستند، در این جشنواره انتخاب و تجلیل می‌شوند. او با بیان این‌که کشورهای دنیا به شش منطقه از نگاه صنایع‌دستی تقسیم می‌شوند، خاطرنشان کرد: با نظارت شورای جهانی صنایع‌دستی، ۱۰ نفر به هیئت عالی جشنواره معرفی‌شده و درنهایت نشان دست خلاق به سه نفر اهدامی‌شود.
ملت افزود: برای انتخاب سه هنرمند ایرانی نیز از هر استان دو نفر معرفی‌شده و ۱۰ نفر در مرحله اول انتخاب و از بین آن‌ها سه نفر معرفی می‌شوند تا در پایان پس از ارزیابی‌ها شش‌نفری که استحقاق دریافت نشان دست طلایی را دارند، معرفی شوند.
او درباره نشان همای زرین نیز بیان کرد: این نشان، در ۲۰ رشته مختلف صنایع‌دستی به هنرمندان شرکت‌کننده در این جشنواره اهدا خواهد شد.
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: پنج مسابقه ویژه در جریان این جشنواره برگزار می‌شود که نهادها و دستگاه‌های ملی با نگاه تخصصی در اجرای آن همکاری خواهند کرد. او افزود: تاکنون ۹ کارگاه تخصصی در حوزه صنایع‌دستی برگزارشده است. کارگاه‌ها نیز همراه با شناخت نیازهای روز صنایع‌دستی و با حضور استادان این رشته‌ها انتخاب‌شده است. ملت افزود: اجلاس بین‌المللی شهرهای خلاق صنایع‌دستی و اجلاس کشورهای اکو با موضوع صنایع‌دستی حسن ختام این جشنواره خواهد بود. او شناسایی سفیران صنایع‌دستی برای ارتقای ظرفیت‌ها در داخل و خارج از کشور، حضور کودکان و معلولان در رویدادها، برگزاری نشست‌ها و وبینارهای علمی با حضور استادان خارجی و نمایشگاه ارائه آثار را از دیگر مواردی دانست که در اجرای جشنواره مدنظر بوده است.
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: از پوستر جشنواره ششم بهمن‌ماه با حضور مدیران ملی رونمایی شد و از آن زمان برنامه‌ریزی‌ها برای چهار مرحله برگزاری (افتتاحیه، تجلیل، اختتامیه و اجــلاس‌هـــای بــیــن‌الــمــللــی) انجام شد.

حضور داوران خارجی

او درباره شیوه داوری این جشنواره گفت: نزدیک ۹۰ داور داخلی و خارجی در این جشنواره حضور خواهند داشت و هیــئــت‌عــلــمــی جشنواره با حضور استادان برتر ملی و جهانی تشکیل‌شده است.
ملت افزود: اتفاقی که در قالب جشنواره در حال برنامه‌ریزی است، اگر درست هدایت و اجرا شود، اقتصاد هنر و درنهایت اقتصاد کلان شهر و کشورمان را بهبود خواهد بخشید؛ زیرا ساختار برای تحقق این امر ایجادشده است.
او با بیان این‌که تاکنون حدود دو هزار اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال‌شده است، گفت: از بخش‌های مختلف جشنواره استقبال گسترده‌ای شده و فضا برای همه کنشگران صنایع‌دستی ایجادشده است؛ لذا علاقه‌مندان می‌توانند از بستری که فراهم‌شده است، تا ۲۵ تیرماه استفاده کرده و آثار خود را ارسال کنند. نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: نخستین جشنواره بین‌المللی صنایع‌دستی ایران از ۱۰ تا ۱۳ مردادماه برگزار می‌شود که یک رویداد فاخر در شأن اصفهان و ایران خواهد بود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.