خاموشی پول‌ساز برای کارت‌خوان‌ها

قطعی برق، بازار کارت‌خوان‌های بی‌سیم را داغ کرد

قطع مکرر برق در سراسر کشور مشکلات فراوانی را برای کسبه به وجود آورده است و فروشگاه‌داران در این بازار کساد باید به دنبال کارت‌خوان سیار و شارژی باشند تا مشتریان انگشت‌شمار خود را از دست ندهند. دستگاه‌های POS ثابت در زمان خاموشی قابلیت استفاده ندارند و به دنبال این عدم کارایی، تقاضا برای کارت‌خوان‌های بی‌سیم افزایش یافته است. درمقابل رشد تقاضا برای دستگاه‌های بی‌سیم، افزایش قیمت و فروش چند نرخی آن‌ها را به همراه دارد. همچنین عرضه اقساطی یا چکی این دستگاه درمقایسه با سال گذشته کاهش محسوسی یافته است.

شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰

بازاریان هر روز با مشکلی جدید دست و پنجه نرم می‌کنند؛ یک روز کسادی بازار در اثر شیوع کرونا و یک روز تعطیلی بازار در پی خاموشی‌ها! قطعی برق برای فروشگاه‌داران دردسرساز شده است و رشد تقاضا برای خرید کارت‌خوان‌های سیار افزایش قیمت آن‌ها را به همراه دارد. مردم و فروشگاه‌داران با شیوع ویروس کرونا کمتر از پول نقد استفاده می‌کنند و این مسئله باعث شده تا دستگاه کارت‌خوان به عضو دائمی فروشگاه‌ها تبدیل شود. کارت‌خوان‌ها به دو دسته سیار یا بی‌سیم و ثابت تقسیم می‌شوند. قطعی مکرر برق در طول یکی دو ماه گذشته موجب شده دستگاه‌های کارت‌خوان ثابت از کار بیفتند و فروشگاه‌داران را با مشکلات متعددی مواجه کنند. احمد کریمی، یکی از فروشگاه‌داران با سابقه چهارباغ عباسی، دراین‌باره می‌گوید: «مشتری در طول روز کم است، آن تعدادی که می‌آیند پول نقد ندارند و همه با کارت خرید می‌کنند. ولی قطعی برق همین تعداد مشتریان ما را می‌پراند چون برق نیست، کارت‌خوان از کار می افتد و مشتری هم منتظر آمدن برق نمی‌ماند.» از این رو خاموش‌شدن دستگاه‌های POS ثابت در زمان خاموشی سبب رونق بازار کارت‌خوان‌های بی‌سیم شده است؛ زیرا این دستگاه‌ها شارژی هستند.
کریمی دراین‌باره توضیح می‌دهد: «تا چند سال قبل دستگاه POS یا همان سیم‌کارت‌خورها با دستگاه‌های ثابت تفاوتی نداشتند؛ ولی این روزها وجود دستگاه‌های بی‌سیم در فروشگاه از نان شب واجب‌تر است.» همچنین رسول منجزی، یکی از پوشاک‌فروشان خیابان نظر، در این‌باره می‌گوید: «من پارسال یک کارت‌خوان بی سیم داشتم؛ ولی آن را به خاطر کارایی پایین فروختم. حالا که برق می‌رود و مشتری نمی‌تواند خرید کند، به این دستگاه بی‌سیم نیاز دارد و در به در دنبال خرید اقساطی آن هستم.» بررسی میدانی از بازار دستگاه‌های POS بی‌سیم از رشد قیمت این دستگاه‌ها به دنبال افزایش تقاضا حکایت دارد و اکنون دستگاه کارت‌خوان پکس مدل s58 ارزان‌ترین نمونه با قیمت 840 هزار تومان محسوب می‌شود، البته این دستگاه در بعضی از فروشگاه‌ها تا یک میلیون و 200 هزار تومان نیز قیمت خورده است. کارت‌خوان سیار آیزینو مدل V71 یکی از گران‌ترین دستگاه‌های بازار به شمار می‌رود و از امکاناتی نظیر پشتیبانی از وای‌فای، قابلیت اتصال به بیش از یک حساب بانکی، صفحه نمایش رنگی و... برخوردار است. کارت‌خوان سیار آیزینو مدل V71 در رنج قیمت سه میلیون و 570 هزار تا سه میلیون و 750 هزار تومان عرضه می‌شود. قیمت تعدادی از کارت‌خوان‌های موجود در بازار اصفهان در جدول آورده شده است.
با تـوجـــه به جـدول، دستگـاه‌هـــای کارت‌خوان به صورت چند نرخی در اصفهان عرضه می‌شود. درمقابل تقاضا برای این دستگاه تا یک سال قبل پایین بود و امکان خرید مدل‌های متنوع با کمتر از یک میلیون تومان وجود داشت.
کارت‌خوان‌های سیار به صورت چکی یا اقساطی نیز در بازار عرضه می‌شدند؛ ولی اکنون فروش چکی یا اقساطی دستگاه POS بی سیم کاهش محسوسی یافته است. در یکی از آگهی‌های منتشرشده در فضای مجازی دستگاه POS سیار با پیش پرداخت یک سوم از مبلغ کل و با اقساط 6 تا 12 ماهه با سود 4درصد برای هر ماه یعنی 48درصد در سال به فروش می‌رسد. بعضی از عرضه‌کنندگان کارت‌خوان‌های سیار نیز جشنواره فروش با 8 تا 20درصد تخفیف برگزار کرده‌اند. درمقابل میزان این تخفیف‌ها سال گذشته تا سقف 40درصد بود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.