کرونای دلتا پشت دروازه‌های شهر!

سخن‌گوی دانشگاه علوم‌پزشکی در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا، از آماده‌باش اصفهان می‌گوید

دلتا جدیدترین گونه‌ای است که ویروس هزارچهره کرونا به‌تازگی از خود، رو کرده است. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که نوع دلتای ویروس کرونا که اولین‌بار در هند مشاهده شده در حدود 100 کشور و منطقه مختلف جهان شناسایی شده است. گفته می‌شود سرایت کرونای دلتا نسبت به کرونای انگلیسی ۴۰درصد بیشتر و فاصله زمانی آن بسیار کم است.

یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰

پای دلتا مثل بقیه همتایانش خیلی زود به ایران هم بازشده و تهران و شهرهایی در جنوب و جنوب‌شرقی ایران را نیز درگیر کرده است. دلتا حالا پشت دروازه‌های شهر اصفهان هم به کمین نشسته است؛ هرچند به گفته آرش نجیمی، سخن‌گوی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان، نمی‌توان به‌طورقطع گفت که تا به الان، ابتلا به گونه جدید کرونا در اصفهان وجود ندارد؛ چراکه کرونای دلتا اکنون استان‌های اطراف اصفهان را درگیر کرده و بعید هم نیست که موارد مبتلا در اصفهان وجود داشته باشند. او در گفت‌وگو با «اصفهان‌زیبا» می‌گوید که سیر کرونا در استان اصفهان صعودی و آمار مبتلایان در حال افزایش است.

با توجه به اعلام وزارت بهداشت، مبنی بر آغاز پیک پنجم کرونا، وضعیت استان اصفهان ازلحاظ شیوع کرونا چگونه است؟

بعد از مدتی که تقریبا ثباتی در تعداد موارد بستری و ابتلا و دیگر موارد کووید مشاهده شد، مجددا دوباره حالا شاهد افزایش آمار مبتلایان هستیم. این تغییر روند نیز به دلیل درگیری زیاد استان‌های هم‌جوار اصفهان با کووید19 و افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این استان‌هاست. پیش‌بینی این است که تا دو هفته آینده قطعا با تعداد زیادی از بیماران در استان اصفهان مواجه خواهیم شد. در حال حاضر و بر اساس آخرین رنگ‌بندی همه‌گیری کووید۱۹، شهر اصفهان و شهرستان‌های اصفهان، کاشان، اردستان، خمینی‌شهر، شهرضا، لنجان، نائین و آران‌وبیدگل در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) قرار دارند. البته با تمهیدهایی که دانشگاه علوم‌پزشکی در استان اصفهان اجرا می‌کند امید می‌رود از تعداد بیماران کاسته شده و روند بیماری کندتر شود؛ به گونه‌ای که با پیک کوتاه‌تری مواجه باشیم. اما با توجه به وضعیت بحرانی استان‌های هم‌جوار و شیوع گونه جدید کرونا در آن‌ها ممکن است اصفهان نیز تحت تأثیر قرار گیرد و شرایط بسیار بدی در آن رقم بخورد. موج چهارم، بدترین موجی بود که از آغاز کرونا تاکنون پشت سر گذاشته‌ایم؛ اما ممکن است وضعیت کنونی، شرایط را ازآنچه پشت سر گذاشتیم نیز بحرانی‌تر و بدتر کند. برای مثال، در موج چهارم به آمار روزانه حدود 600 نفر بستری نیز رسیدیم؛ اما اکنون ممکن است این تعداد افزایش یابد. در یک هفته گذشته تعداد موارد بستری به علت بیماری کرونا در استان اصفهان روند ثابت و با آمار حدود ۴۰۰ بستری همراه است.

پس در حال حاضر موردی از گونه دلتا در اصفهان مشاهده نشده است؟

تاکنون مورد تأییدشده‌ای در استان اصفهان مشاهده نشده است؛ ولی به‌طورقطع نمی‌توان گفت که ابتلا به کرونای دلتا در اصفهان وجود ندارد؛ زیرا همان‌طور که اشاره کردم، مواردی از ابتلا در استان‌های مجاور مثل یزد و کرمان مشاهده‌شده و ممکن است این گونه به اصفهان نیز نفوذ کرده باشد. البته به دنبال یافتن و تعیین سوش جدید ویروس نیستیم؛ زیرا تأثیر چندانی در مراقبت‌ها و پیشگیری‌ها نخواهد داشت.

 اصلا کیت‌های تشخیص این ‌گونه در اصفهان وجود دارد؟

نمونه‌ها باید به تهران ارسال شوند. تشخیص نوع ویروس چندان مهم نیست؛ چون در ارائه خدمت به بیمار تفاوتی ایجاد نمی‌کند. بیماران در این سوش با تغییر علائم روبه‌رو هستند که در زمان ویزیت پزشکان متوجه آن خواهند شد.

این علائم چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

خیلی مهم نیست که افراد از این علائم باخبر باشند و هـمین‌که پزشکان علائم را شناسایی کنند، کفایت می‌کند. بنده تمایل چندانی به ورود به این بحث ندارم.

گفتید برای کنترل وضعیت، تدابیری اندیشیده شده است. این تدابیر چیست؟

این تدابیر بیشتر در حوزه بهداشت است؛ به‌گونه‌ای که از ابتلای مردم به این بیماری جلوگیری شود. درواقع به دنبال بیماریابی فعال هستیم. در همین راستا طرح شهید سلیمانی که قبلا نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته، مجدد فعال‌ شده است. نظارت‌ها بدون در نظر گرفتن رنگ‌بندی‌ها تشدید شده و با جدیت بیشتری دراین‌باره عمل خواهیم کرد تا این بحران را پشت سر بگذاریم.

نظارت‌ها و بازدیدهایی که شما به آن اشاره می‌کنید، عملا خروجی ندارد و کاری از پیش نمی‌برد. قطعا پس از پشت سر گذاشتن چهار موج، خود شما نیز به این نتیجه رسیده‌اید و می‌دانید که این برنامه‌ها نتیجه مطلوبی ندارد و باعث کاهش و پیشگیری از ابتلا نمی‌شود! برای مثال اصناف این بار دیگر زیر بار تعطیلی نرفته‌اند و مردم نیز در خانه نمی‌مانند. کافی است سری به حاشیه رودخانه بزنید. قرار نیست فکری اساسی شود؟

تعداد ناظران دانشگاه محدود است؛ متأسفانه واگذارکردن همه نظارت‌ها و بررسی‌ها به دانشگاه علوم‌پزشکی درست نیست. قطعا دانشگاه علوم‌پزشکی به‌تنهایی توان نظارت، کنترل و مدیریت را ندارد. همه مسئولان استان اصفهان که ذی‌ربط هستند باید با جدیت برای کنترل هوشمندانه بیماری کووید19 ورود کنند؛ به‌خصوص الان که شرایط دارد به سمت‌وسوی بدتر شدن می‌رود و ممکن است شرایط بدی رقم بخورد.

وضعیت بیمارستان‌ها چگونه است؟ با توجه به افزایش تعداد مبتلایان، با کمبود فضای فیزیکی یا کاهش تجهیزات مواجه نیستید؟

سانترهای کرونا تغییر آرایش داده‌اند و در حال حاضر دو بیمارستان امین و خورشید با تمام ظرفیت خود در اختیار بیماران مبتلا به بیماری کووید19 قرار دارند؛ البته ظرفیت بیمارستان خورشید در حال پر شدن است. بیمارستان‌های سعدی، سینا، سپاهــان، حجتیه، امیرالمؤمنین(ع)، حـضــرت زهرای زینبیه، مهرگان و اصفهان باید ۵۰درصد ظرفیت تخت فعال خود را برای پذیرش و بستری بیماران کووید۱۹ در نظر بگیرند. بیمارستان‌های آیت‌الله کاشانی، عیسی بن مریم (ع)، فارابی، ســیـــدالــشـهـــدا(ع)، چــمـران، فیض و امام موسی کاظم (ع) اصفهان از ۲۶ تیر باید ۳۰درصد از ظرفیت تخت فعال خود را به پذیرش و بستری بیماران کووید۱۹ که نیاز به خدمات تخصصی این مراکز درمانی دارند، تخصیص دهند. همچنین بیمارستان الزهرا(س) اصفهان باید آمادگی لازم برای اختصاص ۵۰درصد از ظرفیت تخت فعال خود را برای پذیرش و بستری بیماران کرونایی در صورت سیر پیش‌رونده بیماری کووید۱۹ داشته باشد. پـذیـــرش بیمار غـیـراورژانسی در بیمارستان‌های شهرهای قرمز اصفهان ممنوع است. با توجه به ابلاغ معاونت درمان استان اصفهان، تمام بیمارستان‌ها اعم از دولتی و خصوصی موظف هستند بخشی از تخت‌های عادی و «آی‌سی‌یو» را برای پذیرش این بیماران اختصاص دهند. در هر مرحله هم که نیاز باشد بیمارستان‌های جدیدی اضافه خواهند شد. فعلا کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

 اکنون روند ابتلا و مرگ‌ومیرها چگونه است؟

میزان مرگ‌ومیرها هنوز به حدی که در موج چهارم شاهد بودیم، نرسیده است؛ اما روند افزایشی است. در حال حاضر بیشتر موارد سرپایی افزایش‌یافته است. موارد بستری از یک هزار نفر عبور کرده و سیر ابتلا صعودی است. البته هنوز پیک اصلی اتفاق نیفتاده و نمی‌توانیم آمارها را با آمارهای موج چهارم مقایسه کنیم.

آیا الگوی بیماری بازهم تغییر کرده است؟

تغییر خاصی هنوز احساس نشده؛ البته فعلا برای قضاوت زود است؛ چون با همان ویروس کرونا مواجه هستیم که تغییرات ژنتیکی جدیدی در آن رخ‌داده است؛ البته با همان ویژگی‌های قبلی و همان روشی‌هایی که می‌شد از آن پیشگیری کرد.

 آمار مرگ‌ومیرها نسبت به اواخر سال گذشته چه تغییری کرده است؟

بعد از موج چهارم، آمار مرگ‌ومیر با روند ثابتی روبه‌رو شد؛ اما دوباره افزایش پیدا کرده و در حال حاضر روزانه بین 10 تا 15 مرگ مشکوک یا قطعی ناشی از کرونا در استان اصفهان ثبت می‌شود.

روند واکسیناسیون در اصفهان چگونه است. آیا با مشکل کمبود مواجه هستیم؟

در حال حاضر با توجه به میزان ذخیره موجود واکسن و همچنین بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، گروه هدف افرادی هستند که بیشتر از 60 سال دارند. امید می‌رود با دریافت محموله‌های جدید واکسن، دیگر گروه‌های هدف فراخوان شوند و واکسیناسیون ادامه پیدا کند.

آیا همین میزان واکسیناسیونی که انجام شد، توانست میزان مرگ‌ومیر را کاهش دهد. دراین‌باره بررسی انجام‌شده است؟

هنوز بررسی دقیقی در رابطه با این موضوع انجام‌نشده است؛ اما مشاهده‌های عینی در کل کشور نشان می‌دهد واکسیناسیون کادر درمان، آمار مرگ‌ومیر در بین آن‌ها را به‌شدت کاهش داد و میزان ابتلای آن‌ها به بیماری کووید19 را کم کرد.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی اکنون نسبت به قبل چگونه است؟

رعایت پروتکل‌ها شاید به 60درصد یا کمتر از آن رسیده است که نسبت به آنچه باید باشد و در مقایسه با ماه‌های گذشته بسیار پایین است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.