چند‌خوابه‌ چندمیلیارد؟

گزارش و آمار اختصاصی اصفهان‌زیبا درباره آپارتمان‌های فروشی شهر اصفهان از نظر تعداد اتاق خواب

تعداد اتاق‌های خواب از اولویت‌های اساسی در انتخاب آپارتمان است. نتیجه یک پژوهش آماری نشان می‌دهد بیش از نصف متقاضیان خرید آپارتمان در اصفهان دوست دارند ملک آن‌ها بیشتر از دو عدد اتاق خواب داشته باشد؛ ولی به دلیل محدودیت بودجه مجبور به انتخاب تک‌خوابه یا دوخوابه‌ها هستند. سال 1400 در بازار تابستان مسکن اصفهان شرایط خوبی برای خرید آپارتمان با تعداد خواب‌های متنوع فراهم است. امروز بسته به بودجه متقاضی، آپارتمان‌های یک تا پنج یا شش خوابه در محله‌های مختلف شهر اصفهان برای فروش آگهی شده‌اند و مالکان با توجه به کاهش چشمگیر تقاضا، در هنگام معامله روی قیمت پیشنهادی تخفیف خوبی می‌دهند.

دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰

با هدف بررسی آپارتمان‌های فروشی شهر اصفهان از نظر تعداد اتاق‌خواب، یک جامعه آماری در بازه زمانی 15 خرداد تا 15 تیرماه تشکیل شد. بررسی این جامعه آماری نشان می‌دهد بیشتر آپارتمان‌های فروشی شهر در این مدت دو خوابه و سپس تک‌خوابه هستند و آپارتمان‌های سه و بیشتر از سه خوابه تعداد کمتری دارند.

تک خوابه

تک‌خوابه‌ها ارزان‌ترین آپارتمان‌های شهر اصفهان هستند. قیمت آن‌ها از زیر یک‌میلیارد تومان شروع می‌شد و در مواردی محدود به بالاتر از دومیلیارد تومان می‌رسید. براساس نمودار 42درصد از تک‌خوابه‌ها زیر یک‌میلیارد تومان و تنها 6درصد از آن‌ها قیمتی بالاتر از دومیلیارد تومان داشتند. سهم تک‌خوابه‌های یک تا دومیلیاردتومانی هم 52درصد از جامعه آماری مورد بررسی بود؛ در نتیجه بیشتر تک‌خوابه‌های فروشی در بازار مسکن اصفهان بین یک تا دومیلیارد تومان قیمت‌گذاری شده‌اند.
آپارتمان‌های تک‌خوابه در 95درصد از مشاهده‌ها کمتر از 80 مترمربع هستند؛ البته تک‌خوابه 80 مترمربعی آپارتمان بزرگی به حساب می‌آید. متراژ معمول تک‌خوابه‌ها بین 60 تا 70 مترمربع است و اگرچه قیمت این آپارتمان‌ها ارزان به نظر می‌رسد، ولی تک‌خوابه‌های اصفهان از گران‌ترین املاک شهر هستند. اگر آپارتمان یک‌خوابه‌ای 75 مترمربع داشته‌باشد و حدود یک‌میلیارد و 500 میلیون تومان قیمت‌گذاری شود، قیمت هرمترمربع آن 20میلیون تومان است. در مقابل، قیمت هر مترمربع بسیاری از آپارتمان‌های دوخوابه و بزرگ‌تر شهر اصفهان زیر 15 میلیون تومان است.

دوخوابه

آپارتمان‌های دوخوابه بیشترین تعداد آپارتمان‌های فروشی شهر اصفهان از 15خرداد تا 15تیرماه را تشکیل می‌دادند. بسیاری از سازندگان دو عدد اتاق‌خواب را برای آپارتمان‌سازی استاندارد می‌دانند و فعالان بازار نیز عقیده دارند دوخوابه‌ها پرفروش‌ترین املاک مسکونی شهر هستند. در جامعه آماری مورد بررسی 54درصد از دوخوابه‌های اصفهان بین یک تا دو میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده‌بود؛ سپس 30درصد از آن‌ها بین دو تا سه میلیارد تومان قیمت دارند. درمجموع 84درصد آپارتمان‌های دوخوابه و فروشی شهر اصفهان از 15 خرداد تا 15 تیر بین یک تا سه میلیارد تومان قیمت داشتند. 7درصد از دوخوابه‌ها نیز کمتر از یک میلیارد و 9درصد بالاتر از سه‌میلیارد قیمت‌گذاری شده‌اند.
دوخوابه‌های فروشی اصفهان بازار متنوعی دارند؛ از هر مترمربع 10 میلیون تومان تا نزدیک به 30 میلیون تومان نیز دوخوابه عرضه می‌شود؛ ولی بیشترین تعداد آن‌ها برای هر مترمربع بین 11 تا 18میلیون تومان قیمت دارند. با این حساب، درصد بالایی از آپارتمان‌های دوخوابه اصفهان بین 80 تا 125 مترمربع مساحت دارند. در جامعه آماری موردبررسی کمتر دوخوابه‌ای بیشتر از 125 مترمربع بود؛ ولی دوخوابه‌هایی با متراژ کمتر از 80 مترمربع کم نیستند. یک سازنده بنای مسکونی در اصفهان در این‌باره به اصفهان زیبا گفت: متراژ خواب‌های یک دوخوابه استاندارد باید حدود 25 تا 30 و 20 تا 25 مترمربع باشد. درنتیجه دوخوابه‌های کمتر از 80 مترمربع اندازه استانداردی ندارند.

 سه خوابه

سه‌خوابه‌های اصفهان حدفاصل آپارتمان‌های اقتصادی و لاکچری بازار مسکن هستند و تعداد آن‌ها در بازه موردبررسی زیاد نبود. آن‌ها درواقع لوکس‌ترین آپارتمان‌ها در مناطق متوسط و اقتصادی‌ترین املاک مسکونی در مناطق لوکس شهر هستند. سازندگان کمتر زیر بار ساخت آپارتمان سه‌خوابه می‌روند. این آپارتمان‌ها در مناطق متوسط شهر گران هستند و در مناطق لوکس شهر نیز مشتری چندانی ندارند. از 15 خرداد تا 15 تیرماه امسال 15درصد از کل سه خوابه‌های فروشی اصفهان کمتر از دومیلیارد تومان قیمت داشتند؛ ولی یا پیداکردن آن‌ها کار آسانی نیست یا این آپارتمان‌ها شرایط مطلوبی ندارند؛ برای مثال، قدیمی‌ساخت هستند یا در طبقات بالایی ساختمان قرار دارند. درصد بالایی از سه‌خوابه‌های ارزان‌قیمت نیز درحقیقت دوخوابه بوده‌اند و توسط مالک، یک خواب به آن‌ها اضافه شده است؛ در این صورت اتاق‌های خواب، کوچک و غیراستاندارد هستند.
این‌گونه املاک در مناطقی مانند کوی بهار به‌ کرات مشاهده شد. 38درصد از سه‌خوابه‌های فروشی از 15 خرداد تا 15 تیرماه نیز بین دو تا سه میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده‌اند؛ ولی سه‌خوابه‌های جذاب در بازار اصفهان دست‌کم سه میلیارد تومان قیمت دارند و در مواردی به بالاتر از پنج‌میلیارد تومان نیز می‌رسند. در بازه زمانی موردبررسی، 47درصد از سه‌خوابه‌های فروشی شهر بیش از سه‌میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده بودند. این سه‌خوابه‌ها جذاب هستند؛ زیرا بزرگ‌تر از 140 مترمربع هستند. فعالان بازار عقیده دارند سه‌خوابه‌های کوچک‌تر از 140 مترمربع اندازه استانداردی ندارند و انتخاب دوخوابه بهتر از سه‌خوابه با متراژ مثلا 120 مترمربع است.قیمت هر مترمربع از آپارتمان‌های سه خوابه اصفهان بالاتر از 12میلیون تومان است؛ برای مثال، اگر آپارتمانی 150 مترمربع داشته باشد، با قیمت هر مترمربع 20میلیون تومان به سه‌میلیارد تومان می‌رسد. جامعه آماری مورد بررسی نشان می‌دهد سه خوابه‌های بازار مسکن اصفهان نسبت به تک و دو خوابه به مراتب تعداد کمتری دارند.

بیشتر از سه خواب

چهار، پنج یا به‌ندرت بیشتر از پنج خوابه‌ها در بازار مسکن اصفهان شامل لوکس‌ترین آپارتمان‌های شهر می‌شوند؛ به همین دلیل تنها 3درصد از آن‌ها زیر سه میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده‌اند و این 3درصد بیشتر شامل کلنگی‌ها می‌شود. 15درصد از این آپارتمان‌ها بین سه تا پنج‌میلیارد تومان و 27درصداز آپارتمان‌های بیشتر از سه‌خوابه بین پنج تا 10 میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. بزرگ‌ترین بازه قیمتی در آپارتمان‌های بیشتر از سه خواب نیز با سهم 31درصد به آپارتمان‌های گران‌تر از 20میلیارد تومان می‌رسد.اطلاعات آماری آپارتمان‌های فروشی اصفهان با تعداد اتاق خواب بیشتر از سه مورد نشان می‌دهد 82درصد از آن‌ها بالاتر از پنج میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. متراژ این آپارتمان‌ها از 170 مترمربع آغاز می‌شود و برای آپارتمان‌های 20 میلیاردی شهر به بیش از 500 مترمربع می‌رسد. امروز در مناطق همجوار با زاینده‌رود، آپارتمان‌هایی با متراژ نزدیک به 600 مترمربع و تعداد خواب‌های بیشتر از پنج مورد نیز عرضه می‌شود؛ ولی به دلیل قیمت بالا مشتری آن‌ها افراد خاصی هستند. آپارتمان‌های بیشتر از سه‌خواب در مواردی سفارشی سازی شده‌اند؛ یعنی مالک آن‌ها را پیش‌خرید کرده‌است و از سازنده خواسته تا تعداد خواب‌ها بیشتر از سه مورد باشد.


 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.