گرانی زیر سایه قیمت بالای مواد غذایی اصلی

مواد غذایی از قبیل مرغ، برنج، شکر، روغن و... در طول سال جاری بارها افزایش قیمت را تجربه کردند و هربار اعتراض مصرف‌کنندگان را به دنبال داشت؛ ولی گرانی به این مواد غذایی اصلی ختم نشده و قیمت بعضی از مواد غذایی در طول یک ماه گذشته رشد محسوسی داشته است. بررسی میدانی از بازار اصفهان نشان می‌دهد قیمت رشته آش بیش از 50درصد، ماکارونی و مشتقات آن مانند رشته سوپ، نودلیت و... 70درصد افزایش یافت. همچنین بهای انواع شکلات صبحانه و کرم کاکائو قبل از بالا رفتن نرخ مصوب لبنیات، افزایشی قابل‌توجه را نسبت به ماه گذشته داشته است. از طرفی سبزی‌ها به بهانه کم‌آبی تا مرز 40 هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

سه شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰

زیر سایه گرانی اقلام خوراکی اصلی، بعضی از مواد غذایی نیز افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای تجربه کردند، به‌طوری‌که ماکارونی، آش رشته، پاستا و نودلیت به خاطر قیمت‌های جدید در شمار غذاهای لاکچری قرار می‌گیرد!

رشته آش

آش رشته یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌ها در بین ایرانیان محسوب می‌شود و قیمت مواد اولیه اصلی آن یعنی رشته آش به شدت افزایش یافته است. مقایسه قیمت فعلی هر بسته 500 گرمی رشته آش با ماه‌های ابتدایی سال از افزایش بیش از 50درصدی قیمت‌ها و رسیدن کف قیمت هر بسته از این مواد خوراکی به 10هزار تومان حکایت می‌کند. مشاهده‌های قیمت رشته آش در سوپرمارکت‌های اصفهان نشان می‌دهد قیمت هر بسته 500 گرمی این محصول بسته به برند، بین 10 تا 15 هزار تومان متغیر است، به طور مثال رشته آش 500 گرمی هدیه طلا 10 هزار تومان، میراث 10 هزار و 500 تومان، ممتاز 13 هزار تومان، سمیه 14 هزار تومان و تک ماکارون 14 هزار و 500 تومان قیمت دارد.

 ماکارونی

ماکارونی تا تیر سال جاری با قیمت مصوب سال99 عرضه می‌شد ولی رشد هزینه‌های تولید، افزایش 70درصدی این کالا را در هفته گذشته به همراه داشت. درواقع هزینه حمل‌ونقل با افزایش 70درصد، دستمزد با حدود 39درصد و بسته‌بندی با بیش از 70درصد در کنار هزینه‌های دیگر باعث بالا رفتن قیمت ماکارونی و مشتقات آن در بازار شد. بنابراین ماکارونی 700 گرمی‌ای که ماه گذشته با قیمت هشت هزار و  600 تومان به فروش می‌رسید اکنون با قیمت‌گذاری جدید توسط تولیدکنندگان با قیمت 13 هزار و 900 تومان عرضه می‌شود.
 بااین‌حال ماکارونی با قیمت قدیم در بازار موجود است و مصرف‌کنندگان هنوز می‌توانند ماکارونی 500 گرمی را با بهای شش هزار و 300 تومان تهیه کنند ولی از اواخر تیر یا اوایل مرداد ماکارونی با قیمت جدید به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. قیمت مشتقات ماکارونی مانند رشته سوپ، نودلیت، پاستا و... نیز مشمول افزایش 70درصدی می‌شوند، برای نمونه یک رشته سوپ 200 گرمی با بهای شش هزار تومان به فروش می‌رسد که قیمت آن‌ نیز افزایش خواهد یافت. نودلیت 75 گرمی‌ای که تا پنج سال قبل یکی از ارزان‌ترین خوراکی‌ها با بهای کمتر از یک هزار تومان محسوب می‌شد، اکنون با قیمت هفت هزار تومان عرضه می‌شود.

 شکلات صبحانه

شکلات صبحانه در شمار کالاهای لبنی قرار می‌گیرد و قیمت آن در عرض یک ماه گذشته افزایش محسوسی یافت. اخبار گرانی لبنیات از اوایل تیر منتشر شد؛ ولی بهای محصولاتی مانند کرم کاکائو، شکلات صبحانه و نوتلا قبل از افزایش رسمی لبنیات بالا رفت. مشاهده‌ قیمت انواع شکلات صبحانه در سوپرمارکت‌های اصفهان نشان می‌دهد قیمت هر بسته شکلات با توجه به وزن و برند بین 10 تا 160 هزار تومان متفاوت است، برای مثال شکلات صبحانه 90 گرمی دو رنگ مروسا 12 هزار تومان، صبحانه شکلات صبحانه 100 گرمی فرمند 15 هزار تومان، کرم کاکائو فندقی 200 گرمی شوکوپارس 30 هزار تومان، کرم کاکائو تلخ 380 گرمی پارمیدا 75 هزار و 800 تومان، شکلات صبحانه فندقی 350 گرمی نوتلا 140 هزار تومان و شکلات صبحانه 200 گرمی بونتی 160 هزار تومان قیمت دارد.

 سبزی‌ها

گرانی‌ها فقط شامل اقلام بسته‌بندی نمی‌شود و بهای سبزی‌خوردن و خورشتی نیز در طول یک ماه گذشته افزایش یافت. در حال حاضر انواع سبزی به صورت چند نرخی در بازار عرضه می‌شود و هر کیلوگرم سبزی‌خوردن بین 10 تا 15 هزار تومان و سبزی خورشتی 9 تا 13 هزار و 200 تومان قیمت خورده است. سبزی آماده نیز با بهای متغیری به فروش می‌رسد، به طور مثال یک کیلوگرم سبزی‌خوردن پاک‌شده و آماده بین 12 تا 20 هزار تومان، سبزی خورشتی و آشی خرد و بسته‌بندی‌شده 13 تا 27 هزار تومان قیمت دارد. قیمت هر کیلوگرم سبزی خورشتی و آشی آماده و به‌اصطلاح خانگی نیز به 40 هزار تومان می‌رسد. میوه‌فروشان نبود آب و برق و کاهش میزان کاشت سبزی را علت اصلی گرانی آن عنوان می‌کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.