یک اصفهان در المپیک

مربیان از ورزشکاران پیشی گرفتند

بزرگ‌ترین آوردگاه ورزشی دنیا از دیروز به طور رسمی در توکیو آغاز شد و ورزش‌دوستان همه جهان 16 روز مهمان هیجان ویژه ورزش شده‌اند. رویدادی که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود و شیوع ویروس کرونا آن را با تأخیری یک‌ساله مواجه کرد، با شرایط متفاوتی نسبت به دوره گذشته برگزار می‌شود که عمده‌ترین آن عدم حضور تماشاگران در جریان برگزاری مسابقات و کوتاه‌تر شدن زمان برپایی المپیک است. المپیک توکیو به طور رسمی از دیروز آغاز شد و 66 ورزشکار ایران در رشته‌های انفرادی و تیمی به مصاف حریفان می‌روند که به بهانه شروع رسمی المپیک 2021 با پرونده ویژه این رویداد با شما همراه هستیم.

شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰

مسعود غلامی

این بازیکن بلندقامت در زمان سرمربیگری ولاسکو در تیم ملی والیبال کشورمان به تیم ملی دعوت شد و خودش را به‌عنوان یکی از پدیده‌های این ورزش معرفی کرد؛ اما مربیان بعدی تیم ملی چندان اعتقادی به دعوت از غلامی نداشتند تا روند حضورش در تیم ملی دچار وقفه شود؛ با این حال درخشش غلامی در رقابت‌های لیگ برتر، کادر فنی تیم ملی را به دعوت دوباره از او مجاب کرد و با عملکردی که در لیگ ملت‌های والیبال به نمایش گذاشت، یکی از نفرات اعزامی کاروان ایران لقب گرفت.

امیر غفور

پس از مصدومیتی که برای غفور پیش از برگزاری مسابقات لیگ ملت‌های والیبال رخ داد، ورزش‌دوستان اصفهانی نگران بودند این والیبالیست ارزشمند تجربه حضور در المپیک توکیو را از دست بدهد؛ اما خوشبختانه با رفع مصدومیت، غفور آماده همراهی تیم ملی شد و در لیست نهایی سرمربی روسی تیم ملی نیز قرار گرفت. غفور که در المپیک ریو 2016 نیز حضور داشته، با چند سال تجربه بین المللی و بازی در لیگ‌های اروپایی، یکی از مهره‌های کلیدی تیم ملی در توکیو خواهد بود.

فرزانه فصیحی

رکوردشکنی فصیحی در دوی صد متر و تمرینات خوبی که او در صربستان پشت سر گذاشته بود، امیدواری زیادی برای کسب سهمیه المپیک در دوی سرعت به‌وجود آورد؛ اما با توجه به شرایط کرونایی و وقفه‌ای که در برگزاری مسابقات انتخابی تیم ملی به وجود آمد، فصیحی نتوانست در رقابت‌های انتخابی به سهمیه دست پیدا کند. این دونده اصفهانی که تحت حمایت باشگاه سپاهان در صربستان و زیرنظر مربیان خارجی تمرین می‌کرد، با پیگیری کمیته ملی المپیک و فدراسیون به سهمیه یونیورسالیتی دست پیدا کرد.

ارسلان کاظمی

اختلاف‌نظر قدیمی ارسلان کاظمی با مهران شاهین‌طبع موجب شده بود تا طی یکی دو سال اخیر از این بازیکن برای حضور در اردوهای تیم ملی و شرکت در تورنمنت‌های مختلف دعوت به عمل نیاید و این بازیکن اصفهانی که از پرورش‌یافته‌های تیم بسکتبال ذوب‌آهن بود، در آستانه خطر از دست‌دادن فرصت شرکت در المپیک بود؛ اما کیفیت فنی بالای ارسلان و رفع سوءتفاهم‌ها، باعث اضافه‌شدن او به جمع ملی‌پوشان در اردوهای اخیر شد و با توجه به عملکردی که در اردوهای تدارکاتی و بازی‌های دوستانه وجود داشت، یکی از نفرات اعزامی به توکیو است که برای همراهی تیم ملی آماده می‌شود.

رکوردشکنی حضور مربیان اصفهانی

حضور مربیان اصفهانی در المپیک به سال‌های دور باز می‌گردد و احتمالا رضا استکی، قدیمی‌ترین مربی نصف‌جهان است که در رویداد بزرگ المپیک شاگردانش را هدایت کرده است؛ با این حال سابقه نداشته که در یک دوره از المپیک، پنج مربی اصفهانی حضور داشته باشند و این رکورد از توکیو 2021 برای همیشه به یادگار خواهد ماند.

علیرضا استکی

اصفهان در رشته بوکس حرف چندانی برای گفتن ندارد؛ اما وقتی سرمربی تیم ملی بوکس از ورزش نصف‌جهان معرفی شده باشد، یعنی هر نتیجه‌ای برای تیم ملی در این رقابت‌ها به دست بیاید، مستقیم و غیرمستقیم به اصفهان مرتبط خواهد شد. استکی که از ورزشکاران سابق این رشته محسوب می‌شود، چند سالی است که هدایت تیم ملی را برعهده دارد و عملکرد شاگردانش در رویدادهای برون‌مرزی قابل قبول بوده است تا برای المپیک نیز به این مربی جوان اعتماد شود. بوکس ایران برای المپیک توکیو دو سهمیه کسب کرده و استکی دو شاگردش را روی رینگ بوکس هدایت خواهد کرد

رسول جزینی

جزینی در دوره‌ای که به‌عنوان کشتی‌گیر فعالیت داشت، نتوانست به المپیک راه پیدا کند؛ اما در کسوت مربی، سومین حضورش را در المپیک توکیو تجربه خواهد کرد. جزینی که به واسطه درخواست محمد بنا به کادر مربیان تیم ملی اضافه شد، در المپیک لندن مربی قاسم رضایی بود و شاگردش موفق به کسب قهرمانی شد. تیم ملی کشتی فرنگی با تیمی پرامید راهی توکیو شده و ورزش‌دوستان اصفهانی امیدوارند جزینی و شاگردش با دست پر از آوردگاه توکیو به کشور بازگردند.

فرزاد کوهیان

این مربی اصفهانی که سال‌ها هدایت تیم ذوب‌آهن را برعهده داشته و با این تیم سابقه نایب‌قهرمانی در لیگ را نیز دارد، با نظر مهران شاهین‌طبع به جمع کادر فنی تیم ملی پیوسته و به همراه این تیم در المپیک شرکت کرده است. تیم ملی بسکتبال کشورمان برای دومین بار با کسب سهمیه و برای سومین بار حضور در المپیک را تجربه می‌کند و فرزاد کوهیان یکی از مردان کادر فنی تیم ایران است که ملی‌پوشان را در مصاف با بهترین‌های دنیا همراهی می‌کند

بهروز مهدوی

در جمع کادر فنی تیم ملی بسکتبال، بهروز مهدوی، مربی بدن‌ساز اصفهان نیز حضور دارد که وظیفه آماده‌سازی تیم ملی برای مصاف با حریفان نامدار جهانی را برعهده دارد و توان جسمانی ملی‌پوشان در دیدار با حریفان قدر جهانی، ارزش کار مهدوی را مشخص خواهد کرد. تیم ملی بسکتبال ایران در اولین دیدارش در المپیک توکیو به مصاف تیم چک می‌رود، تیم ملی بسکتبال ایران علاوه بر چک، با تیم‌های فرانسه و آمریکا در گروه A رقابت‌های المپیک هم‌گروه است.

مهدی خباز

با نظر آلکنوی روسی، مربی بدن‌ساز اصفهانی که سابقه همکاری با تیم‌های لیگی زیادی را دارد، به کادر فنی تیم ملی ملحق شد تا تجربه گران‌قدر حضور در المپیک را در کارنامه ورزشی‌اش ثبت کند. تیم ملی والیبال ایران در مرحله گروهی با تیم‌های ژاپن، لهستان، ایتالیا، کانادا، ایران و ونزوئلا هم‌گروه است وبا توجه به اینکه جمعی از ستاره‌های والیبال ایران آخرین سال‌های فعالیتشان در تیم ملی را سپری می‌کنند، جامعه ورزش به نتیجه‌گیری این تیم و روی سکو رفتنش امیدوار هستند.

افشین بدیعی

او را می‌توان بانفوذترین ورزشی اصفهان در سال‌های اخیر دانست. نایب‌رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا که در فدراسیون جهانی تنیس روی میز نیز صاحب کرسی است، به‌عنوان عضو هیئت ژوری بر روند برگزاری مسابقات تنیس روی میز نظارت دارد. بدیعی تاکنون در جریان برگزاری رقابت‌های معتبری چون جهانی و بازی‌های آسیایی حضور داشته و تجربه مهم المپیک را نیز پشت سر خواهد گذاشت تا مجموعه تجربیاتش ارزشمندتر از قبل شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.