بُکُش تا زنده بمانی

فوتبال اصفهان در گذرگاه تاریخی

در مهرماه سال گذشته که قرعه‌کشی رقابت‌های لیگ بیستم برگزار شد و دست تقدیر سرنوشت دو تیم اصفهانی سپاهان و ذوب‌آهن را به هفته مقابل پایانی این رقابت‌ها کشاند، کمتر هواداری تصور می‌کرد که شهرآورد فوتبال اصفهان یکی از حساس‌ترین بازی‌های تاریخ لیگ برتر برای هر دو تیم باشد.

یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

اما با نتایجی که سپاهان و ذوب‌آهن در رقابت‌های امسال گرفتند، بازی شماره ۲۹ لیگ برتر تبدیل به یکی از حساس‌ترین بازی‌های این دو تیم در تاریخ ۲۰ ساله مسابقات لیگ برتر شده و حتی یک امتیاز کمتر یا بیشتر می‌تواند سرنوشت فوتبال اصفهان در رقابت‌های لیگ را تغییر دهد. از یک طرف سپاهان به عنوان تیمی مدعی از ابتدای لیگ تا به امروز نزدیک‌ترین رقیب پرسپولیس برای کسب عنوان قهرمانی بوده و هر چند که شاگردان محرم نویدکیا در بعضی از بازی‌ها لغزش داشته‌اند ولی با این وجود اختلاف ۲ امتیازی در فاصله دو هفته تا پایان مسابقات لیگ آن‌قدر نزدیک بوده که هواداران سپاهان امیدوار باشند تیمشان با گرفتن ۶ امتیاز کامل و زدن گل‌های زیاد بتواند فاصله خودش را با پرسپولیس جبران کند و بعد از چهار عنوان قهرمانی به یکه‌تازی پرسپولیس در لیگ برتر فوتبال ایران پایان دهد.

شهرآورد با‌کیفیت اصفهان

برخلاف شهرآورد سرخابی‌ها که در این سال‌ها همیشه حاشیه بر متن پیروز بوده و مسابقاتی بسیار جنجالی و بی‌کیفیت بین دو تیم برگزار شده، شهرآورد فوتبال اصفهان به دور از حواشی فوتبال ایران همیشه از لحاظ کیفی و فنی در سطح بسیار بالایی قرار داشته و بازی‌های پرگل دو تیم اصفهانی این سال‌ها همیشه هواداران فوتبال را راضی کرده است. کیفیت فوتبال سپاهان و ذوب‌آهن بدون شک نماد یک شهرآورد در فوتبال باشگاهی ایران بوده است که در قیاس با رقابت‌های مشابه خودش در تبریز و اهواز همیشه فوتبال اصفهان تحسین کارشناسان را به دنبال داشته است و این‌بار که حساسیت در جدول رده‌بندی به اوج خودش نزدیک شده باید دید که هر دو تیم اصفهانی چه نمایشی از خودشان به جا خواهد گذاشت.

 هردوتیم محتاج پیروزی

بعد از نتایجی که در هفته بیست‌و‌هشتم رقابت‌های لیگ برتر رقم خورد و دو تیم پرسپولیس و سپاهان با شکست رقبای خودشان همچنان فاصله دو امتیازی را حفظ کردند، تمام نگاه‌ها به بازی‌های هم‌زمان هفته ۲۹ لیگ دوخته شده و شاید شهرآورد فوتبال اصفهان گل بازی‌های هفته ۲۹ باشد. از یک طرف ذوب آهن بعد از باخت خانگی در مقابل نساجی مازندران همچنان خطر سقوط را به‌شدت در بالای سر خودش حس می‌کند و این یعنی شاگردان مجتبی حسینی در مقابل تیم همشهری کوچک‌ترین فرصتی برای اشتباه نخواهند داشت و اگر شکست ذوب‌آهن در مقابل سپاهان با پیروزی خانگی سایپا در برابر آلومینیوم اراک همراه شود، کار برای نماینده فوتبال اصفهان بسیار سخت خواهد شد.

 تفاضل در کنار امتیاز

در این چند هفته پایانی رقابت‌های لیگ، داستان تبانی و راه‌دادن تیم‌ها به یکدیگر به شدت مورد بررسی قرار می‌گیرد و کوچک‌ترین موضوعی می‌تواند پای بازیکنان را به کمیته انضباطی و کمیته اخلاق فدراسیون باز کند. در این چند روز گذشته صحبت‌های بسیار زیادی در فضای مجازی در مورد شرایط دو تیم ذوب‌آهن و سپاهان در بازی امروز مطرح شده، اما خوشبختانه هر دو تیم به سه امتیاز بیشتر از نان شب خودشان احتیاج دارند و این یعنی هیچ‌کدام از دو تیم به واسطه همشهری بودن و علاقه‌ای که به تیم همشهری دارند در این مسابقه کوتاه نخواهند آمد و هر تیمی که از لحاظ فنی و کیفی تلاش بیشتری انجام دهد در نهایت می‌تواند با کسب سه امتیاز شرایط بهتری در پایان لیگ بیستم پیدا کند. اینکه هواداران سپاهان تیم ذوب‌آهن را تیم دوم خودشان بدانند و ذوب‌آهنی‌ها هم نسبت به موفقیت سپاهان خوشحال باشند موضوعی است که در آن هیچ شک و تردیدی وجود ندارد اما زمانی که پای منافع تیم محبوب در میان است دیگر فرصتی برای مهر و محبت خانگی نخواهد بود و در نتیجه دو تیم نسبت به یکدیگر رحمی نخواهند داشت. جالب اینجاست که هرچقدر شرایط تفاضلی ذوب‌آهن در بین تیم‌های انتهای جدول لیگ برای این تیم مهم است در مقابل سپاهان هم تلاش خواهد کرد تا در صورت امکان بتواند فاصله گل خودش با پرسپولیس را در این مسابقه جبران کند و این یعنی هر دو تیم اصفهانی علاوه بر چشم داشتن به سه امتیاز حواسشان به تعداد گل‌های زده و خورده هم خواهد بود.

 جایی برای گله نیست

این یک سناریوی بسیار تلخ برای فوتبال اصفهان است که برتری سپاهان در مقابل ذوب‌آهن خدای‌ناکرده منجر به سقوط سبز‌پوشان اصفهانی شود یا امتیازگرفتن ذوب‌آهن از طلایی‌پوشان سپاهان در پایان لیگ فرصت را برای قهرمانی شاگردان محرم نویدکیا از بین ببرد؛ ولی این جزو خاصیت فوتبال است و هر اتفاقی که در این مسابقه رقم بخورد در پایان مسابقات لیگ هواداران دو تیم نمی‌توانند نسبت به تیم همشهری گله و شکایتی داشته باشند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.