برق تقاضا در مدار فروش محافظ برق

خاموشی‌ها به بازار محافظ لوازم برقی جان دوباره بخشید

خاموشی در سال جاری قبل از شروع تابستان گریبانگیر مردم شد و از همان زمان نگرانی بابت آسیب دیدن لوازم برقی، رشد تقاضا برای محافظ برق را به دنبال داشت. بازار محافظ‌های برق به گفته رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان قطعات الکتریک و الکترونیک اصفهان از خردادماه رونق خوبی پیدا کرد و با وجود افزایش تقاضا تاکنون قیمت انواع محافظ برق تغییر نکرده است. در حال حاضر انواع محافظ در رنج قیمت 50 هزار تا بیش از یک میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود. ولی به گفته مقامات صنفی حداقل قیمت یک محافظ برق معمولی تولید داخل ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان است.

یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

خرید لوازم برقی یا حتی تعمیر آن‌ها میلیون‌ها تومان هزینه دارد. درمقابل با صرف هزینه چند ده هزار تومانی می‌توان یک محافظ برق مناسب خریداری کرد تا از آسیب‌های احتمالی واردشده به لوازم برقی در این بحبوحه خاموشی‌ها جلوگیری کرد. قطع‌شدن برق در سال جاری منجر به رشد تقاضا برای انواع محافظ برق شده است. به گزارش ایسنا، عماد افهام، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان قطعات الکتریک و الکترونیک اصفهان از افزایش میزان خریدوفروش انواع محافظ لوازم برقی در اصفهان خبر داد. مردم به دلیل نگرانی نسبت به خرابی لوازم برقی خود، بیشتر از گذشته محافظ خریداری می‌کنند. درحال حاضر انواع محافظ برق برای یخچال‌فریزر، ماشین لباسشویی، ظرفشویی و سیستم‌های کامپیوتری در بازار عرضه می‌شود و به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان قطعات الکترونیک، نزدیک به ۴۰ درصد وسایل موجود در بازار تولید داخل و مابقی از چین وارد می‌شود. قیمت محافظ برق با وجود رشد تقاضا تا به امروز افزایشی نداشته است. طبق توضیحات حسن جابر انصاری، نایب‌رئیس اتحادیه صنف الکتریک تهران، جهت تأمین محافظ‌های صــوتی‌تــصویری مــشــکلی وجــود ندارد؛ ولی در انواع دیگر محافظ‌ها کمبودهایی وجود دارد؛ زیرا قیمت قطعات وارداتی از چین حدود ۷۰درصد در این کشور افزایش یافته و حدود بیست شرکت تولیدکننده محافظ در ایران با مشکل کمبود قطعه مواجه هستند.
 علاوه بر گرانی‌ها، این مقام صنفی به تعلل وزارت صمت در صدور مجوز واردات قطعه اشاره کرد؛ تا جایی که تعدادی از شرکت‌ها هنوز سفارش‌های دو تا سه ماه اخیر خود را به دلیل کمبود قطعه تحویل نداده‌اند.
علاوه بر این تأمین ارز نیمایی در بانک مرکزی زمان زیادی می‌برد. بنابراین بازار محافظ برق تاکنون با مشکلی مواجه نشده است؛ ولی در یک ماه آینده با تداوم شرایط فعلی انواع محافظ با قیمت بالا و به صورت محدود عرضه خواهد شد.

قیمت محافظ برق چقدر است؟

به گزارش ایسنا نایب‌رئیس اتحادیه صنف الکتریک تهران، حداقل قیمت محافظ را ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان اعلام کرد که این قیمت برای دستگاه‌هایی مانند کولر گازی به ۲۵۰هزار تومان می‌رسد. بررسی میدانی از بازار لوازم الکترونیکی در اصفهان نشان می‌دهد محافظ‌های معمولی با یک تا سه ورودی ارزان‌ترین مدل با بهای 50 تا 90 هزار تومان است. قیمت محافظ‌های چهار تا شش پریزه نیز بسته به برند به 65 تا 190هزار تومان می‌رسد. برای نمونه محافظ کامپیوتر باران مدل LFI حدود 75 هزار تومان، محافظ اورجینال مدل or006 به قیمت 95 هزار تومان، محافظ ماشین ظرفشویی و لباسشویی تیراژه مدل S7000 در محدوده 126 هزار و 500 تومان، محافظ باخ الکترونیک مدل G6 به قیمت 130هزار تومان، محافظ ولتاژ کاوه مدل KCP26352J حدود 149هزار تومان و محافظ سیماران مدل SM-525-1.8  نیز 180 هزار تومان قیمت دارد.
 درمجموع محافظ‌های برق تولید داخل، قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای دارند و جهت خرید محافظ‌های وارداتی باید چند برابر بیشتر از قیمت یک کالای تولید داخل هزینه کرد.
درحال حاضر یک محافظ برق چینی باتوجه به تعداد و نوع ورودی و بسته به برند 220 تا 550‌هزار تومان قیمت دارد؛ از جمله آن‌ها باید به محافظ برق الدینیو مدل SC4408 با چهار پورت خروجی و چهار پورت USB با قیمت 440 هزار تومان و محافظ برق فیلیپس مدل 5044 با چهار ورودی و قیمت 530 هزار تومان اشاره کرد. همچنین عرضه محافظ برق چینی درمقایسه با ایرانی در بازار پایین است.

محافظ‌های هوشمند!

محافظ برق هوشمند نیز محصول جدید بازار به شمار می‌رود. قیمت این دسته محافظ‌ها از 200 هزار تومان شروع می‌شود و بعضی مدل‌ها بیش از یک‌میلیون تومان قیمت دارد. محافظ برق معمولی به صورت اختصاصی برای هر دستگاه مانند یخچال، تلویزیون و... طراحی می‌شود. ولی محافظ هوشمند قابلیت استفاده برای تمامی لوازم برقی را دارد و علاوه بر محافظ برق، نوعی مبدل تایمردار است.
تعداد محافظ‌های برقی هوشمند در بازار اصفهان زیاد نیست و طبق مشاهدات میدانی از فروشگاه‌های الکترونیکی محافظ دیجیتالی هوشمند هادرون با یک ورودی ارزان‌ترین مدل است و برای خرید آن باید 200‌هزار تومان هزینه کرد. محافظ برق هوشمند چهار پریزه برادلینک با بهای یک‌میلیون‌و‌50‌هزار تومان نیز جدیدترین مدل در بازار اصفهان محسوب می‌شــود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.