یک طلای نوبرانه برای کاروان ورزشی ایران

توکیوی طلایی با شلیک‌های رابین‌هودی!

با اینکه از صبح دیروز خیلی از نگاه‌ها به سالن شمشیربازی و تکواندو بود، تیرانداز ایرانی با آرامش خودش را به فینال ماده ۱۰ متر تپانچه رساند. جواد فروغی 41 ساله که در ماه‌های اخیر به اوج رسیده بود و دو مدال طلای جام جهانی هند و کرواسی را کسب کرده بود، در فینال عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت و از همان ابتدا با تیرهای دقیق و دقتی بالا اختلافش را با رقبا زیاد کرد. هرچه مسابقه پیش رفت، جواد فروغی توانست اختلافش را بیشتر و بیشتر کند.

یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

رقبا یک به یک از مسابقه هشت‌نفره فینال بیرون می‌رفتند و جواد فروغی با آرامش خاصی کارش را دنبال می‌کرد. در نهایت این عملکرد فوق‌العاده با کسب 244 امتیاز برای این قهرمان تیراندازی ایران همراه شد تا یک اتفاق تاریخی برای ورزش ایران در دومین روز المپیک توکیو رخ دهد. جواد فروغی با کسب مدال طلای المپیک در رشته تیراندازی، اولین مدال تاریخ این رشته را به ارمغان آورد و توانست رشته تیراندازی را به جمع چهار رشته قبلی مدال آور ایران در تاریخ المپیک تبدیل کند.
ملی‌پوش 41 ساله تیراندازی ایران که نخستین مدال کاروان ایران را به رنگ طلایی رقم زد، شاید یکی از غیرقابل پیش‌بینی‌ترین مدال‌های تاریخ ورزش ایران را کسب کرده باشد.
این اولین مدال تاریخ تیراندازی ایران در بازی‌های المپیک است. ضمن این‌که با کسب مدال در رشته تیراندازی ورزش ایران صاحب یک رشته مدال‌آور دیگر شد.
در دوره‌های گذشته المپیک، ورزش ایران در رشته‌های کشتی، تکواندو، وزنه‌برداری و دوومیدانی صاحب مدال شده بود که با موفقیتی که جواد فروغی کسب کرد، یک رشته دیگر به جمع رشته‌های مدال‌آور ایران در المپیک اضافه شد.
جواد فروغی که خیلی دیر خودش را وارد تیراندازی کرد، یک پرستار بیمارستان و جزو کادر درمان است. تیرانداز المپیکی ایران پیش از این گفته بود: «تیراندازی را در طبقه منفی دو بیمارستان به صورت کاملا اتفاقی شروع کردم. برای اولین بار سال ۸۹ یا ۹۰ بود که تپانچه بادی را به من نشان دادند تا تیراندازی کنم. در همان تجربه اول حدود امتیاز ۸۵ زدم و کسی که مسئول بود از من خواست تا پیگیر باشم. تشویق او باعث شد تا سراغ تیراندازی بروم و با مربیگری آقای خدابنده‌لو کارم را شروع کردم.» حالا در دوران سخت کرونایی یک پرستار از ایران توانست یک اتفاق تاریخی را در المپیک توکیو رقم بزند و صاحب مدال طلای المپیک شود.

شکستن رکورد مرحوم نامجو

 جواد فروغی با کنار زدن محمود نامجو مسن‌ترین مدال‌آور ورزش ایران در تاریخ المپیک شد. او علاوه بر ثبت رکورد المپیک و کسب مدال طلای تپانچه ۱۰ متر بادی المپیک ۲۰۲۰ توکیو، توانست مسن‌ترین ورزشکار ایران در تاریخ این رقابت‌ها با ۴۱ سال سن تبدیل شود که مدال المپیک به دست می‌آورد. پیش از او مرحوم محمود نامجو در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن با ۳۸ سال سن به مدال برنز رسیده بود تا مسن‌ترین مدال‌آور ورزش ایران باشد.
فروغی با امتیاز ۲۴۴,۸ رکورد المپیک را در این بخش ثبت کرد.
علی دادگر، رئیس فدراسیون تیراندازی سه‌هزار یورو نیز به عنوان پاداش کسب مدال طلا به این تیرانداز اعطا کرد تا در مجموع میزان پاداش فروغی به پنج‌هزار یورو برسد. دادگر بلافاصله پس از اهدای مدال این پاداش را پرداخت کرد.

آرامش از جنس پرستار

جواد فروغی پس از کسب مدال طلای المپیک توکیو بیان کرد: در ابتدا از همه تشکر می‌کنم، این مدال به خاطر لطف خداست، دوم هم لطف خداست و سوم هم لطف اوست. خانواده من و خودم خیلی وقت گذاشتیم و علی‌رغم شرایطی که کرونا بر ورزش کشور به ویژه تیراندازی وارد کرده بود و بسیاری از مراکز تعطیل شده بود و نمی‌توانستیم تمرین کنیم، تمرینات را به صورت خشک در منزل انجام دادم.
او ادامه داد: بعد از آن در چند مسابقه آنلاین در قزاقستان و مصر شرکت کردیم و توانستیم آمادگی خود را حفظ کنیم و در سطحی که برای مسابقات بین المللی نیاز بود، نگه داریم. در مسابقات هند و قهرمانی اروپا و جام جهانی کرواسی شرکت کردیم و همه این موارد کمک کرد که به هدفی که از پیش تعیین کرده بودیم برسیم و خدا را شکر منجر به بهترین نتیجه شد. او در پاسخ به این سؤال که آیا پیش‌بینی کسب مدال طلا را داشتید، گفت: من عکس مدال طلا را پروفایل خودم قرار داده بودم و حتی ساخت مدال را با دقت نگاه می‌کنم و می‌دانم که حتی وزن آن 538 گرم و جنس آن از نقره با روکش طلاست و در نهایت هم به آن رسیدم.
فروغی در مورد آرامش خود در مر حله فینال تأکید کرد: مرحله مقدماتی را با آرامش شروع کردم؛ اما در راند پنجم نمره‌ام کاهش پیدا کرد و استرس شدیدی پیدا کردم. واقعا خدا در مرحله فینال به من آرامش داد. وقتی هم که با نفرات قبلی اختلاف امتیاز پیدا کردم آرامشم بیشتر شد. البته ناگفته نماند که درصدی از این آرام‌بودن هم به شخصیت خودم برمی‌گردد.او در پاسخ به این پرسش که وقتی پرستار بود، آیا به این فکر می‌کرد روزی قهرمان المپیک شود، تأکید کرد: خیر، به هیچ وجه. جالب این است بگویم من از نوجوانی مشکل دریچه میترال دارم و این مسئله باعث می‌شود برخی از اوقات روز تپش قلب داشته باشم. به همین خاطر به هر رشته ورزشی فکر می‌کردم که شرکت کنم، اما اصلا این تصور را نداشتم در رشته‌ای مثل تیراندازی که نیاز به ثبات دست دارد، فعالیت کنم و مدال المپیک بگیرم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.