قطب آپارتمان‌های خالی اصفهان

24هزار واحد آپارتمان خالی در دو محله شهر قرار گرفته‌اند

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان می‌گوید مجموعه کشوری و ولیعصر 70درصد از واحدهای مسکونی خالی در کلان‌شهر اصفهان را به خود اختصاص داده‌اند. علیرضا قاری‌قرآن تعداد واحدهای خالی کلان‌شهر اصفهان را حدود 40 هزار مورد اعلام کرد، درنتیجه 24 هزار واحد خالی شهر اصفهان در دو محله ولیعصر و شهید کشوری قرارگرفته‌اند. بررسی‌های میدانی و آماری اصفهان‌زیبا از بازار مسکن اصفهان صحت این ادعا را تأیید می‌کند. امروز واحدهای خالی در مجموعه شهید کشوری چند برابر بیشتر از واحدهای پرِ آنجاست؛ ضمن اینکه روزبه‌روز به واحدهای خالی این محله افزوده می‌شود. در محله ولیعصر نیز با وجود تعداد بالای واحدهای خالی، قیمت‌ها همچنان در حال افزایش است.

دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰

ولیعصر یک منطقه لوکس نیست ولی با وجود تعداد زیاد واحدهای خالی، قیمت آپارتمان در این محله از محله‌های هم‌جوار بالاتر است؛ از طرفی محله شهید کشوری نیز که قرار بود یکی از ارزان‌ترین محله‌های شهر باشد، امروز یک محله میلیاردی است.

ولیعصر

200 تا 400 میلیون تومان بازه قیمتی بسیاری از آپارتمان‌های فروشی شهرک ولیعصر در زمستان 96 بود و امروز باوجوداینکه واحدهای خالی ولیعصر در اصفهان رکورددار هستند، قیمت آن‌ها به بازه دو تا چهار میلیارد تومان رسیده است. با این حساب، قیمت آپارتمان در شهرک ولیعصر در طول سه سال نزدیک به 10 برابر شد. زمستان 96 بسیاری از واحدهای خالی در این محله برای هر مترمربع دو تا سه میلیون تومان قیمت داشت و امروز درصد بالایی از آپارتمان‌های خالی ولیعصر قیمتی بالاتر از هر مترمربع 20 میلیون تومان دارند.
پژوهش میدانی و آماری در بازار مسکن این محله نشان می‌دهد آپارتمان‌های خالی و فروشی ولیعصر در طول تیر ازنظر تعداد بالاست و به همین دلیل از تنوع خوبی برخوردارند. در این محله با هر شرایطی در متراژهای متفاوت و طول عمرهای مختلف آپارتمان خالی وجود دارد. کف قیمت آپارتمان‌های فروشی در طول تیر نزدیک به دو میلیارد تومان بود و سقف قیمت آن‌ها به بالاتر از چهار میلیارد تومان می‌رسید. آپارتمان‌های کمتر از دو میلیارد و 500 میلیون تومان در این منطقه در بیشتر مشاهده‌ها متراژی کمتر از 100 مترمربع دارند. در این محله تعداد آپارتمان‌های خالی و فروشی با متراژ بالاتر از 120 مترمربع نیز کم نیست. گفت‌وگو با فروشندگان در محله ولیعصر نشان می‌دهد بسیاری از آن‌ها این آپارتمان‌ها را با قیمت‌های زیر 500 میلیون تومان خریده‌اند؛ ضمن اینکه بخش بزرگی از فروشندگان دلال‌ها هستند. آن‌ها طی سال‌های گذشته با خرید آپارتمان در محله ولیعصر سرمایه‌گذاری زیادی کردند و امروز با سود هزار درصدی به دنبال سیو سود هستند!

کشوری

70 تا 200 میلیون تومان قیمت بسیاری از آپارتمان‌های محله کشوری در زمستان 96 بود. تعداد زیاد آپارتمان‌های خالی این منطقه باعث شده بود همه فروشنده باشند با قیمت هر مترمربع یک‌میلیون تومان یا کمتر! فروشندگان عجول با قیمت هر مترمربع 700 هزار تومان نیز حاضر به فروش بودند؛ ولی زمستان 98 قیمت هر مترمربع آپارتمان در این محله رقم 10 میلیون تومان را پشت سر گذاشت و امروز در آگهی‌های فروش بالاتر از 13 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شوند تا آپارتمان‌های 70 تا 200 میلیون تومانی شهید کشوری، کف قیمت یک میلیارد تومانی داشته باشد. بااین‌حال همچنان شهید کشوری بورس آپارتمان‌های ارزان‌قیمت شهر اصفهان است.
بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد در هیچ‌کدام از محله‌های شهر تعداد آپارتمان‌های کمتر از دو میلیارد تومان به اندازه محله شهید کشوری نیست. آپارتمان‌های خالی این منطقه نسبت به ولیعصر به‌مراتب تعداد بیشتری دارد و با توجه به طرح‌های ساخت‌وساز در فازهای جدید شهید کشوری، احتمال افزایش آپارتمان‌های خـالـی ایـن بخش وجود دارد. در مقابل تعداد زیاد آپارتمان‌های خالی در این محله، تقاضای چندانی وجود ندارد.
فعالان بازار این محله عقیده دارند قیمت‌ها در محله شهید کشوری با حجم معاملات پایین و توسط واسطه‌ها افزایش سنگینی داشت. افزایش قیمت ساخت‌وساز باعث شد تا امروز دیگر کاهش قیمت ملک در محله شهید کشوری ممکن نباشد. بخشی از فعالان بازار مسکن این محله تأکید می‌کنند: «اکنون تقاضا در کشوری نسبت به زمستان 96 ثابت یا کاهشی بوده است.» اگر این ادعا صحت داشته باشد یعنی تقاضا در این محله وجود ندارد، با این تفاوت که سال 96 مردم با قیمت زیر 200 میلیون تومان نمی‌خریدند و حالا واحدهای این منطقه با قیمت بالاتر از یک میلیارد تومان مشتری ندارند.
بررسی‌های میدانی و آماری در کشوری نشان می‌دهد کف قیمت ملک در این محله از یک میلیارد تومان آغاز می‌شود و در مواردی نادر به بالاتر از دو میلیارد تومان می‌رسد.
آپارتمان‌های کمتر از یک میلیارد و 500 میلیون تومان این محله در بسیاری از مشاهده‌ها کمتر از 100 مترمربعی‌اند. درکل تنوع آپارتمان در این محله به اندازه ولیعصر نیست. آپارتمان‌های شهید کشوری براساس چند الگوی یکسان و شبیه به هم ساخته شده‌اند و به همین خاطر متراژ آپارتمان در این محله تنوع زیادی ندارد. ازنظر عمر بنا نیز تعداد آپارتمان‌های نوساز شهید کشوری زیاد است. در بهار 1400 بیش از نصف آپارتمان‌های فروشی این منطقه به‌اصطلاح «کلیدنخورده» بودند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.