خوش‌شانس‌های بازار مسکن اصفهان

سال 96 تا 99 بازار مسکن کشور و به دنبال آن اصفهان درگیر هیجان‌های قیمتی شد و نتیجه آن افزایش چشم‌گیر قیمت‌ها بود. آپارتمان 200 میلیون تومانی در مدت سه سال به بالاتر از دو میلیارد تومان رسید تا بخش اعظمی از مالکان بدون اینکه کاری کرده باشند سود زیادی ببرند. در این میان بخشی از سرمایه‌گذاران و مالکان بازار مسکن اصفهان سودهای نجومی و عجیب‌غریبی بردند. سرمایه آن‌ها در این مدت رشد سنگینی داشت تا به‌یک‌باره از یک مالک ساده به یک میلیاردر تمام‌عیار تبدیل شوند.

دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰

 اگـرچــه در ایـن مــدت مستأجران و افرادی غیرمالک زیر فشار سنگینی قرار گرفتند و شاید در طول زندگی، دیگر موفق به خرید ملک نشوند. بازار مسکن در این مدت افراد زیادی را میلیاردر کرد. تعداد این افراد در اصفهان کم نیست ولی با یک گزارش میدانی سه نفر از خوش‌شانس‌های بازار مسکن اصفهان پیدا شدند.

میلیاردری از مسکن مهر

یکی از خوش‌شانس‌ترین‌های بازار مسکن اصفهان یک پیمانکاراست، با یک اتومبیل پژو 405 خاکستری و 40 واحد نوساز و کلیدنخورده در مسکن مهر فولادشهر. این مرد چهل‌وسه‌ساله دراین‌باره می‌گوید: «سال 89 تا 92 برای یک شرکت کار کردم، انتهای قرارداد وضعیت مالی شرکت به هم خورد. به من پیشنهاد دادند پول 20 واحد مسکن مهر را به آن‌ها بدهم تا 40 واحد به من تحویل دهند، در غیر این صورت چک هشت‌ساله بگیرم.» این پیمانکار اصفهانی می‌گوید شش ماهی رفت‌وآمد کرده تا پول بگیرد ولی موفق نشده و در انتها: «شایعه شد شرکت به‌زودی اعلام ورشکستگی می‌کند، من هم سریع خانه‌ام را فروختم و چهل واحد مسکن مهر را از شرکت خریدم. هر واحد برای من 17 میلیون تومان تمام شد و امروز 400 میلیون تومان مشتری دارد؛ یعنی 16 میلیارد تومان.» بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد واسطه‌های زیادی در مسکن مهر فولادشهر روی قیمت 20 تا 25 میلیون تومان از 10 تا 100 واحد خریدند و بین 300 تا 400 میلیون تومان فروختند. واحدهای این پروژه سال 96 با قیمتی کمتر از 25 میلیون تومان مشتری نداشت.

میلیاردری از خاقانی

خانمی 37 ساله و صاحب یک فرزند دختر از خوش‌شانس‌های بازار مسکن اصفهان است. او می‌گوید: «سال 95 پدرم فوت کرد و به من ارث رسید. با همان پول ارث یک آپارتمان با قیمت هر مترمربع پنج میلیون تومان در محله خاقانی پیش‌خرید کردم.» این خانم می‌گوید پس از پیش‌خرید آپارتمان اقوامش به او انتقاد کرده‌اند: «خواهرم می‌گفت قیمت این آپارتمان سنگین است، کسی متری چهار میلیون تومان هم نمی‌خرد، برای همین چند مرتبه خواستم قرارداد را فسخ کنم ولی سازنده قبول نکرد.» به دلیل نوسان‌های قیمتی این پروژه با یک سال و نیم تأخیر تحویل خریدار شد و او پس از تحویل با قیمت هر مترمربع 75 میلیون تومان واحد را فروخت.

میلیاردری از کشوری

یک بختیاری یکی از خوش‌شانس‌های بازار مسکن اصفهان است. این آقا چهار فرزند پسر با سنی کمتر از 15 سال دارد، به‌صورت پروژه‌ای در عسلویه کار می‌کند و پنج واحد کلیدنخورده در محله شهید کشوری دارد. او دراین‌باره می‌گوید: «با یک مهندسی کار می‌کردیم، یک روز به او گفتم خیلی دوست دارم برای هرکدام از پسرهایم یک خانه بخرم، او به من پیشنهاد داد به جای بخشی از دستمزدم در طرح مشارکت ساخت در محله کشوری شریک شوم.» این آقای بختیاری می‌گوید در ابتدا قصد پذیرفتن این پیشنهاد را نداشت؛ اما: «همه می‌گفتند یک‌طرف این محله بیابان است، ولی من خریدم و چون پیش‌خرید کردم برای من متری 330 هزار تومان تمام شد، الان شنیدم پنج واحد 10 میلیارد تومان مشتری دارد.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.