نماینده زنان شهر در شورای شهر هستم

فرزانه کلاهدوزان، منتخب شورای ششم در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا

فرزانه کلاهدوزان، فرزند سردار شهید مجتبی کلاهدوزان و کارشناس ارشد مهندسی برق و تنها بانوی راه‌یافته به شورای ششم شهر اصفهان است. او بیش از ۲۰ سال سابقه کارشناسی و مدیریتی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را دارد و هم‌اکنون رئیس مرکز مهارت‌های بالینی تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است. او چهار سال به‌عنوان عضو و دبیر کمیته فنی بازرگانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان فعالیت کرده و مدتی هم عضو شورای پژوهشی یکی از مراکز تحقیقاتی دانشگاه بوده است. عضویت در شورای بسیج کارکنان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مجمع نیروهای انقلاب اصفهان و شورای مجمع بانوان انقلاب اسلامی، از جمله دیگر سوابق او هستند. کلاهدوزان همچنین در هیئت مؤسس یک مرکز نیکوکاری و انجمن صنفی متخصصان تجهیزات پزشکی عضویت دارد.

شنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۰

شما تنها نماینده زنان اصفهان در شورای ششم هستید. حتما با مسائل و چالش‌های زنان شهر به‌عنوان یک شهروند و عضو شورای شهر آشنایی دارید. در حال حاضر بانوان شهـــــــر در حوزه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با چه مشکلاتی مواجه هستند و شما چه برنامه‌ای دارید که بتوان بخشی از مشکلات آن‌ها را حل کرد؟

اینکه که من تنها زن شورای ششم و نماینده زنان شهرم هستم، مسئولیت مضاعفی را بر دوش من قرار می‌دهد. مشکلاتی که زنان شهر دارند به علت بی‌توجهی به مسائل بانوان ایجاد شده و این موضوع نشان می‌دهد که در جامعه ما به مقوله زنان و خانواده اهمیت کمتری داده شده است. هرچه بتوانیم نگاه‌ها را تغییر دهیم و توجه‌ها را بر خانواده، زنان و مشکلات آن‌ها متمرکز کنیم، می‌توانیم به نتیجه‌های بهتری برسیم. به عنوان یک شهروند به‌خوبی با مشکلات زنان شهر آشنایی دارم و یکی از اولویت‌های من برای حضور در شورا هم همین موضوع بود. درواقع اولین اولویت من این بود که نماینده زنان شهرم در شورای شهر باشم. زنان شهر مشکلات زیادی دارند و همه هم از این موارد اطلاع دارند و برای بهبود این وضعیت تلاش هم شده ولی باید کارهای بیشتری انجام شود. به عنوان مثال، نشاط و شادی در زنان مهم است و به همین دلیل ارتقای فرهنگ ورزش و نشاط برای زنان و خانواده اهمیت دارد. درمورد زیرساخت‌های شهر باید گفت حتی این امکان وجود ندارد که یک مادر بتواند با کالسکه فرزندش در شهر پیاده روی کند یا از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کند. امیدوارم در آینده بتوانیم برای حل مشکلات زنان در شهر اقداماتی را انجام دهیم.
مسئله مهمی که در حوزه زنان وجود دارد، این است که باید خودباوری عمیقی در زنان ایجاد شود چون این مورد در زنان ما کم‌رنگ شده. زمان انقلاب و در دهه 60 زنان خودباوری عجیبی داشتند و در همه زمینه‌ها در خط مقدم فعال بودند و به همین دلیل بیشترین سهم را در حل مشکلات داشتند. آن‌ها امروز هم خودباوری دارند، ولی این موضوع کم‌رنگ‌تر شده که باید آن را ارتقا داد. ارتقای این خودباوری در رشد زنان تأثیر زیادی دارد. هرچقدر خودباوری در زنان افزایش یابد رشد و تعالی آنان هم در جامعه بیشتر می‌شود. به نظر من باید بر توانمندسازی زنان هم تأکید داشته باشیم. باید سطح مشارکت اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی زنان در جامعه افزایش یابد.

به وضعیت شادی و نشاط زنان اشاره کردید. امروز بخشی از جامعه زنان به خصوص در دوسال اخیر که به‌علت کرونا در خانه‌ها محبوس شده‌اند، وضعیت روحی مناسبی ندارند. ضمن اینکه اصفهان حساسیت‌های خاص خود را هم دارد و بنابراین باید مقوله شادی و نشاط بانوان باز تعریف شود. برای افزایش نشاط زنان به‌خصوص جوانان و نوجوانان شهر چه برنامه‌ها و سیاست‌هایی باید مدنظر قرار گیرد تا آمار آسیب‌های این بخش از جامعه هم افزایش نیابد؟

 نشاط در مقوله کلان مشکل همه خانواده‌هاست. با توجه‌به شرایط کرونا در دو سال اخیر، همه سطوح جامعه به نشاط احتیاج دارد و آستانه تحمل همه پایین آمده است. به نظرم در شرایط فعلی، کاری که می‌توان انجام داد توسعه ورزش است. ورزش مقوله‌ای است که نشاط را افزایش می‌دهد. البته برای افزایش نشاط باید مباحث کوتاه‌مدت و بلندمدت را در نظر بگیریم. با توجه به شرایط سخت و پیچیده که کرونا بر جامعه حاکم کرده، سلامت خانواده‌ها مهم است و بی‌توجهی به پروتکل‌ها باعث رشد آمار ابتلا به کرونا می‌شود. ابتلای به کرونا باعث کاهش نشاط و افزایش افسردگی فرد و اطرافیان او می‌شود. بنابراین باید سیاست‌ها به نحوی باشد که هم سلامت جامعه حفظ شود و هم نشاط افزایش یابد و این کار دشواری است. ورزش نشاط را افزایش می‌دهد. باید به ورزش در فضای باز توجه بیشتری شود و بتوان این مورد را در کوتاه‌مدت و بلندمدت ارتقا داد. در کوتاه‌مدت ورزش در پارک‌ها بهترین فرصت است که البته باید فضا و محدوده آن مشخص شود. ما باید از این فضاها برای ارتقای شادی و نشاط استفاده کنیم، چون جامعه به نشاط نیاز دارد.

اصفهان با معضل کاهش نرخ ازدواج و افزایش نرخ طلاق در میان جوانان مواجه است. آمار جوانان مجرد و مطلقه به خصوص در میان زنان جوان رشد داشته که آسیب‌های خاص خود را دارد. شورای شهر در حیطه اختیارات قانونی خود چگونه می‌تواند این وضعیت را بهبود دهد؟

به حیطه اختیارات اشاره کردید، وظایف شورا در این مقوله خاص می‌تواند تسهیلگری باشد. به لحاظ جایگاهی که شورا دارد می‌تواند مطالبه‌گری هم بکند.  مواردی که مطرح کردید، مباحثی است که در شرح وظایف تعدادی از نهادها و سازمان‌ها ازجمله اداره‌کل ورزش وجوانان، ارشاد اسلامی و... وجود دارد که باید وظایف خود را انجام دهند. اما شورا می‌تواند به عنوان مطالبه‌گر، نقش هم افزایی را هم بین نهادهای متولی ایفا کرده و در جایگاه تسهیلگر همه متولیان را دور یک میز جمع کند. شورا نهاد نظارتی و مشورتی است و اجرایی نیست. مهم‌ترین وظیفه‌اش هم انتخاب شهردار است اما بعد از آن با توجه به زیرساخت‌های فرهنگی که در اختیار شهرداری‌هاست، می‌تواند از لحاظ فرهنگی و آموزشی در این موارد کمک کند.

شهرداری معاونت فرهنگی دارد و شاید بتوان از این طریق اقداماتی را انجام داد.

بله، درخصوص فرهنگ‌سازی قطعا می‌توان کارهایی را انجام داد. می‌توان از ظرفیت فرهنگ‌سراهایی که در شهر هست برای ارتقای فرهنگ خانواده‌ها استفاده کرد. اما از نظر اقتصادی باید سایر روش‌ها را بررسی کرد. از ظرفیت نخبگانی که وجود دارد باید استفاده شود. به نظرم هر مسئله‌ای که در شهر وجود دارد با استفاده از ظرفیت نخبگان دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و مراکز تحقیقاتی شهر می‌توان برطرف کرد.

اگر اجازه دهید وارد حوزه کاری شما شویم. ما در شهر مشکل پسماند داریم. هرچند شهرداری در این سال‌ها کارهای خوبی را در حوزه بازیافت و پسماندانجام داده ولی مشکل پسماند پزشکی هنوز وجود دارد. سایت‌هایی که برای دفن این پسماند در نظر گرفته شده پر شده و می‌توان گفت که با دفن بیشتر این پسماندها فقط آلودگی را افزایش داده‌ایم. راهکارهای زیادی هم توسط شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی ارائه شده که نتوانسته مشکل را کامل حل کند. شورای ششم در این خصوص راهکاری دارد؟

به نکته خوبی اشاره کردید. بیش از 20سال است پروتکل‌های عفونی برای دفن پسماند پزشکی مورد توجه واقع شده و گام‌های بزرگی هم برداشته شده. همه بیمارستان‌ها زباله‌های عفونی را بی‌خطرسازی می‌کنند و باید این دستگاه را داشته باشند. تفکیک زباله‌ها هم به‌خوبی در بیمارستان‌ها انجام می‌شود. این مورد وظیفه دانشگاه علوم پزشکی بوده که آن را انجام داده وتعامل خوبی هم با شهرداری و شورا داشته است.
 در کمیسیون خدمات و سلامت در کنار سایر همکارانی که این دغدغه را دارند توجه ویژه‌ای به این مورد داریم. ما می‌توانیم در این مورد هم از ظرفیت نخبگان استفاده کرده و راهکارهای جدید آن‌ها را در این مورد بررسی کنیم. روش‌های جدیدی هست که به سرمایه‌گذاری نیاز دارد. سلامت مقوله مهمی است که باید به آن توجه کرد؛ اگر بی‌توجهی شود خواسته یا ناخواسته به همه جامعه آسیب وارد می‌شود. همه با هم باید اولویت سلامت را بالا ببریم که در این صورت نتایجی حاصل می‌شود که همه از آن بهره می‌برند. شورا و شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی باید کمک کنند و این مورد خاص را حل کنند.

بی خطرسازی و تفکیک زباله‌های عفونی در مطب‌ها و کلینیک‌ها هم اتفاق می‌افتد؟

مطب‌ها زیر نظر نظام پزشکی هستند. البته معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی نظارت می‌کنند، ولی به لحاظ وسعت و تعداد زیاد مطب‌ها نظارت خیلی سخت است. چون مقوله سلامت برای پزشکان مهم است و آن‌ها جزء جامعه‌ای هستند که می‌دانند مشکلات بی‌توجهی به سلامت چقدر آسیب‌زاست و بنابراین رعایت می‌کنند. در این مورد آماری ندارم، اما می‌دانم که این مورد برای نظام پزشکی خیلی مهم است و نماینده آن در همه جلسات شرکت می‌کند و موارد را پیگیری می‌کنند.

گفتید طرح‌های زیادی وجود دارد که برای حل مشکل پسماند می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، ولی به سرمایه‌گذار نیاز دارد. شما سال‌ها در این حوزه فعالیت کرده‌اید. امکان دارد که بتوانید سرمایه‌گذاری را برای اجرای طرح‌های حوزه پسماند پزشکی جذب کنید؟

یکی از مهم‌ترین وظایف شورا همین است. در سؤال‌های قبل به حیطه اختیارات شورا اشاره کردید. یکی از نقش‌های مهمی که شورا و اعضای شورا می‌توانند انجام دهند همین است. آن‌ها مشکلات را می‌دانند، سرمایه‌گذار را هم شناسایی می‌کنند و می‌توانند با استفاده از ظرفیت نخبگان مشکلات را حل کنند. این مسئله خیلی مهم است. من تسهیلگری را جزو وظایف شورا می‌دانم. البته طبق قانون وظایف شورا زیاد نیست و محدودش هم کرده‌اند. اما شورا ظرفیتی است که می‌توان از آن استفاده‌های زیادی کرد.

تفکیک زباله از مبدأ در شهر انجام می‌شود، اما همه این کار را انجام نمی‌دهند و به همین دلیل در دوران کرونا شاهد افزایش کودکان کار و جمع‌آوری بازیافت‌ها در سطح شهر توسط آن‌ها بوده‌ایم. شورای شهر برای فرهنگ‌سازی تفکیک پسماند و تحویل آن به شهرداری و جلوگیری از رشد کوکان کار چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

شما دو بحث را مطرح کردید. در مورد تفکیک زباله‌ها فرهنگ سازی مهم است و اتفاقا اصفهان در این حوزه پیشرو بود. خاطرم هست در گذشته که به مسافرت می‌رفتیم در هیچ شهری تفکیک زباله و بازیافت نبود، ولی اصفهان بازیافت داشت و فرهنگ‌سازی هم کرده بودیم. اصفهان در این زمینه پیشروست، ولی شاید سطح آن رشد نداشته است. به نظرم باید روی فرهنگ‌سازی کار کرد و با توجه به ظرفیت فضای مجازی این معضل را حل کرد. فعالان محیط‌زیست سازمان‌های مردم‌نهادی را تأسیس کرده‌اند و در فضای مجازی به‌خوبی در این زمینه‌ها فرهنگ‌سازی می‌کنند. اگر روی این فرهنگ‌سازی‌ها سرمایه‌گذاری معنوی کرده و حمایتشان کنیم می‌توان بخشی از مشکلات را حل کرد. باید این موضوع برای همه اهمیت پیدا کند. وقتی این اتفاق افتاد مردم اصفهان فهیم هستند و حتما به آن عمل می‌کنند.
 زباله‌گردی کودکان هم یک بحث اجتماعی است و باید از نهادهای اجتماعی کمک بگیریم. سازمان‌های متولی و شهرداری باید متحد شوند و مسئله اجتماعی آن را حل کنند.

شعار این دوره شورای شهر، «اصفهان شهر زندگی» هست. اولویت‌های شورای ششم برای افزایش زیست پذیری شهر کدام‌ها هستند؟

 شورای ششم از یک ائتلاف هستند که این پتانسیل محسوب می‌شود. قبل از انتخابات هم یک گروه اندیشه‌ورز روی اولویت‌های این شورا کار کرد و این شعار را احصا کرد و برمبنای آن اولویت‌ها نوشته شد. در شورا چند جلسه بحث شده که اولویت‌های اعضا را هم برای شهر بررسی کنیم تا با اولویت‌هایی که نوشته شده یکی شود و منشور شورای ششم تهیه شود. ما درصدد هستیم با کمک هیئت اندیشه‌ورز منشور این شورا را تهیه کنیم.
در اولویت اول مشکلاتی که مردم با شهرداری‌ها دارند مطرح شده که مبارزه با فساد هست. اعضای شورای ششم این مورد خیلی برایشان اهمیت دارد و جزء اولویت‌های اولیه آن‌ها قرار دارد. مبارزه با فساد را با حرکت به سمت هوشمندسازی دنبال می‌کنیم. ظرفیت‌های خوبی هم ایجاد شده است. گزارش‌هایی که توسط معاونت‌های مختلف ارائه شد، نشان داد که ظرفیت‌های خوبی برای شهر هوشمند و الکترونیکی کردن فرایندها انجام شده. این مسیر باید ادامه یابد تا مشکلاتی که مردم با آن دست وپنجه نرم می‌کنند، کاهش یابد و نارضایتی‌ها هم کمتر شود.
درخصوص محیط‌زیست، آلودگی هوا جزء مهم‌ترین اولویت‌ها قراردارد. در این رابطه توسعه حمل‌ونقل پاک و کاهش تقاضای سفر با الکترونیکی شدن کارها مد نظر است. زاینده‌رود به‌عنوان مطالبه اصفهـــــانی‌ها و شورای ششم هست و با توجه به نقش مطالبه‌گری شورا این موضوع را پیش می‌بریم. این موضوع آن‌قدر برای شورای ششم اهمیت دارد که کمیسیون ویژه آب در شورا ایجاد شد.

سخن آخر؟

مشارکت سرمایه اجتماعی مهمی است. به همین دلیل از مردم شهر تقاضا دارم ما را با نظرهایشان در اداره شهر کمک و حمایت کنند. دوست داریم مشارکت اجتماعی و مردمی در مدیریت شهری وجود داشته باشد.  مشارکت اجتماعی که افزایش یابد همه خود را موظف می‌دانند که در راستای پیشبرد اهداف کمک کنند و نتایج هم بهتر می‌شود.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.