گره ترافیکی منطقه یک باز شد

افتتاح پارکینگ زیرسطحی اردیبهشت و خیابان شهید کلاهدوزان

در ادامه اجرای طرح «عید تا عید» در منطقه یک شهرداری اصفهان ۱۶۰ میلیارد تومان پروژه با حضور خانواده معظم سردار شهید مجتبی کلاهدوزان، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، شهردار و مدیران ارشد شهری افتتاح و کلنگ‌زنی شد. خیابان‌سازی اردیبهشت، حدفاصل خیابان طالقانی تا خیابان میرداماد، با طول مسیر ۵۰۰ متر و عرض سواره‌رو دوطرفه ۱۱ متر، عرض خط بدنه ۱۸ونیم متر، با عرض پیاده‌رو مناسب و عرض فضای سبزی ۱,۵ متر  از هر طرف احداث شد و به بهره‌برداری رسید. خیابان که به نام سردار شهید کلاهدوزان نام‌گذاری شده است با هزینه عمرانی یک ‌میلیارد و ۶۶۰میلیون تومان و هزینه آزادسازی ۳۸میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان احداث شده است؛ همچنین احداث پارکینگ اردیبهشت به مساحت ۳۰۵۷ مترمربع و گنجایش ۱۰۳ دستگاه خودرو با تعداد دو رمپ به طول ۳۰ متر و عرض سه‌ونیم متر از دیگر پروژه‌های افتتاح‌شده در این منطقه است.

یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

این پارکینگ دارای سیستم اطفای حریق و سیستم هوشمند اعلام تعداد پارک با هزینه‌های عمرانی (شامل ابنیه مکانیک و برق) است که با ۱۳میلیارد و ۵۳۱ میلیون تومان و هزینه آزادسازی ۹میلیارد تومان احداث شده است؛ همچنین کلنگ احداث پارک شاداب در محله لنبان به زمین زده شد.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در این آیین گفت: خوشحالیم که این روزها شاهد بهره‌برداری از پروژه‌های شهرداری اصفهان هستیم. این اتفاق، برگ زرینی برای افتخارات شهر اصفهان است. علیرضا نصر اصفهانی افزود: شهرداری اصفهان از دو سال پیش برنامه‌ای با عنوان «هر یکشنبه، یک افتتاح» آغاز کرد که در این برنامه پروژه‌های مناطق و سازمان‌ها افتتاح می‌شد؛ اما اکنون با توجه به فشرده‌شدن برنامه‌های افتتاحیه، هرروز در مناطق مختلف شاهد افتتاح پروژه‌های مختلف هستیم.
 او ادامه داد: با توجه به اینکه اصفهان جایگاه ملی و بین‌المللی دارد، همیشه نیازمند کار و تلاش هستیم تا درنتیجه آن شاهد اتفاق‌های بزرگی باشیم. اصفهان امانتی است که از نتیجه تلاش گذشتگان به ما رسیده است؛ به همین دلیل مدیران شهری باید تلاش کنند تا ارزش‌افزوده این امانت را افزایش دهند؛ زیرا شهر اصفهان سرمایه‌ای مهم برای کل جهان است. اصفهان تنها دارایی شهروندان اصفهانی‌ها نیست؛ بلکه سرمایه‌ای برای کشور و جهان است و ما به همین دلیل باید دلسوز و نگران آن باشیم.

 نمی‌توان شهر را با شرایط کنونی برای نسل جوان مدیریت کرد

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: نمی‌توان شهر را با توجه به شرایط کنونی و با ظرفیت‌ها و امکانات گذشته برای نسل جوان مدیریت کرد؛ ما به‌عنوان مسئول باید با برنامه و شیوه‌ای جدید کار را دنبال کنیم. همه یقین داریم که هیچ نهاد و سازمانی مانند شهرداری سرمایه در اختیار ندارد؛ اما شهرداری علاوه بر سرمایه‌های مالی خوبی که در اختیار دارد، مردم شهر را که ارزشمندترین سهم هستند، نیز در اختیار دارد.
نصر اصفهانی با بیان اینکه شهر اصفهان بیش از دومیلیون نفر زن و مرد را در خود جای داده است، خاطرنشان کرد: شهروندانی که در شهر زندگی می‌کنند، دارای رده سنی متفاوت و سلایق گوناگون هستند و ما باید به تمام نیازهای آن‌ها توجه کرده و شهر را به‌گونه‌ای مدیریت کنیم که خواسته تمامی شهروندان را برآورده کنیم. البته ازنظر من این کار، اقدامی سخت و دشوار است.
 او اضافه کرد: در حال حاضر مردم به مدیریت شهری توجه ویژه‌ای دارند و اقدامات شهرداری، دولت، نهادها و سازمان‌های مختلف را به یک روش نگاه می‌کنند و به‌نوعی همه خدمات را در یک صفحه می‌بینند.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه با توجه به شرایط کنونی هر ارگانی که خدمتی ارائه کند، پای همه ارگان‌ها نوشته و چنانچه کم‌کاری وجود داشته باشد نیز به پای همه ارگان‌ها نوشته می‌شود، اضافه کرد: همه باید برای خدمت‌رسانی بهتر به مردم اهتمام داشته باشند تا شهر مملو از شادابی، امیدواری و نشاط شود. اگر این اتفاق رخ دهد، شاهد افزایش اعتماد مردم به مدیریت شهری خواهیم بود. ما باید در اداره شهر فراجناحی، فراجنسیتی، فرامنطقه‌ای و فراسنی اقدام کنیم که در همین راستا بارها گفته‌شده فعالیت در مدیریت شهری جای دویدن است.
نصر اصفهانی با اشاره به اینکه مدیران شهری دوره پنجم به‌صورت شبانه‌روزی در میدان عمل فعالیت داشتند و با دغدغه زیادی کار خود را پیش بردند، اظهار کرد: من به‌جرئت می‌توانم بگویم این افراد لحظه‌ای آرام نبودند و این موضوع قابل قدردانی و تشکر است. اگر مدیریت نتواند خوب نقش‌آفرینی کند، بعد از آسیب به خود، به جامعه نیز آسیب می‌زند. او گفت: در این دوره مدیریت شهری از پتانسیل بانوان استفاده شد و مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان به‌عنوان یک زن، به‌خوبی وظیفه خود را انجام داد و نقش مفیدی ایفا کرد و نماینده شایسته‌ای از جامعه زنان در مدیریت شهری بود.

ظرفیت و پتانسیل شهرداری منطقه یک زیاد است

در ادامه این برنامه، شهردار اصفهان ضمن تبریک عید غدیر گفت: طی چند روز گذشته در مناطق مختلف حضور پیدا کردیم و شاهد افتتاح میدان شهدای هسته‌ای در شرق اصفهان بودیم. این میدان آرزوی دیرینه مدیریت شهری و خواسته مردم اصفهان بود. این پروژه و خیابان‌سازی اطراف آن با هزینه‌ای بالغ‌بر ۸۰۰ میلیارد تومان به بار نشست و این میدان افتتاح شد. در همان روز علاوه بر افتتاح میدان شهدای هسته‌ای، کلنگ تقاطع غیرهمسطح شهید فخری‌زاده که برای آزادسازی آن ۲۰۰میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است، به زمین زده شد.
قدرت‌اله نوروزی با اشاره به افتتاح پروژه‌های 400میلیاردتومانی منطقه 5 در روزهای گذشته، تصریح کرد: در ایامی که تعداد افتتاحیه‌های شهرداری زیاد شده بود، طرحی با عنوان «عید تا عید» تدوین شد که ۷۰ پروژه به ارزش دوهزارمیلیارد تومان در شهر اصفهان افتتاح می‌شود.
او با بیان اینکه امروز پروژه سالن اجلاس با صرف هزینه‌ای بالغ‌بر یک‌هزار و 200 میلیارد تومان افتتاح می‌شود، گفت: تا پیش از آغاز فعالیت این دوره مدیریت شهری بیش از ۲۰۰میلیارد تومان برای این پروژه سنگین هزینه شده بود و در این دوره نیز 1000میلیارد تومان اعتبار برای این سالن هزینه شد که با این کارها اکنون ۶۰درصد اقدامات باقی‌مانده به پایان رسیده است؛ اما بخشی از پروژه باقی می‌ماند که مربوط به اجلاس نیست و به‌مرورزمان آن‌ها نیز به بهره‌برداری می‌رسد.
شهردار اصفهان با اشاره به اینکه ظرفیت و پتانسیل منطقه یک شهرداری بسیار زیاد است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این منطقه در مرکزیت شهر واقع شده است، امکان تأمین درآمد در آن سخت است. وجود هشت بیمارستان و مطب پزشکان، این منطقه را با ترافیک و شلوغی مواجه کرده است؛ همچنین بیشترین مراکز فرهنگی و تفریحی شهر ازجمله چهارباغ، میدان امام‌حسین(ع)، سینماها و خیابان‌های متعدد تجاری و اداری در منطقه یک قرارگرفته و حتی در ساخت‌وساز نیز با موانعی روبه‌روست که البته این منطقه جای توسعه دارد.

منطقه یک ۸۰ مسجد با ۷۸ هیئت مذهبی دارد

نوروزی با بیان اینکه ۲۳درصد بافت فرسوده شهر و ۱۵درصد بافت تاریخی ۵۰۰هکتاری شهر اصفهان و ۸۱هزار نفر جمعیت در منطقه یک زندگی می‌کنند، خاطرنشان کرد: این منطقه ۸۰ مسجد با ۷۸ هیئت مذهبی دارد. درواقع این منطقه کانون خدمت به دومیلیون و ۲۵۰ هزار نفر در شهر است. سه ایستگاه خط دوم مترو در منطقه یک در حال احداث است که بخشی از هزینه‌های آن به منطقه تحمیل می‌شود. او گفت: در منطقه یک به لحاظ بافت تاریخی امکان کد ارتفاعی مناسب برای ساخت‌وساز وجود ندارد؛ اما بخشی از هویت شهر، یعنی بیشترین درختان چنار در این منطقه قرار دارد؛ همچنین مادی‌های متعدد در محدوده این منطقه است؛ اما نباید به این منطقه نگاه درآمدی داشت؛ بلکه باید درآمدها را صرف حفظ دستاوردهای شهر در این منطقه کرد. شهردار اصفهان با بیان اینکه بیشترین بافت تاریخی شهر اصفهان در منطقه 6 واقع شده است، گفت: وجود تخت‌فولاد در منطقه یک به‌عنوان دومین قبرستان جهان اسلام که دارای تکایای مختلف از شخصیت‌های مذهبی است، همچنین در منطقه 5 نیز کلیسای وانک در محدوده تاریخی قرار دارد و این مناطق ترکیبی از هزینه و درآمد هستند؛ به همین دلیل بخشی از هزینه‌های اتوبوس‌رانی برعهده مناطق 5 و 6 شهرداری گذاشته شده است و این اتفاق به دلیل آن رخ‌داده که ما باور داریم که امکانات شهری باید در خدمت همه مردم باشد.
او اضافه کرد: وقتی از همه شهر به دلیل برخورداری منطقه یک از امکانات ویژه، مانند درمان، فعالیت اقتصادی یا اداری خود به این محدوده مراجعه می‌کنند، در این منطقه شاهد ترافیک و آلودگی هوا نیز هستیم که قطعا این مشکلات زندگی را برای ساکنان این منطقه با چالش‌هایی مواجه می‌کند. پس برای بهترکردن این وضعیت صندوق خزانه را در شهرداری برای کمک به انجام برخی خدمات ایجاد کردیم که تا امروز کمک زیادی به شهرداری کرده است. هرگاه به لحاظ شرایط مالی به صفر نزدیک می‌شدیم، مطمئن بودیم یک پشتیبان و مخزن مناسب داریم که با تدبیری آگاهانه احداث شده است.

 شهردار منطقه یک، عملکرد خوبی داشت

شهردار اصفهان تصریح کرد: در ابتدای فعالیتم بسیاری بر این باور بودند که با توجه به شرایط خاص منطقه استفاده از یک زن برای مدیریت در آن پیشنهاد خوبی نیست؛ اما «خانم مهین شکرانی» به این سمت پا گذاشت و توانست در این منطقه، عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد. در مدیریت شهری این دوره بیش از ۳۰ مدیر خانم منصوب شدند که ارزیابی‌ها نشان از موفقیت آن‌ها دارد؛ چراکه این افراد در مراکز فرهنگی معلم یا رئیس بودند و آنجا بهتر از مردان اثبات کردند که فعالیت داشته‌اند. ما برای اینکه توانستن را به ظهور بگذاریم از توان بانوان استفاده کردیم و امروز خرسندیم که علاوه بر انگیزه و پشتکار، سلامت کار، شفافیت و اطلاع‌رسانی دقیق از همه امور را بیشتر رعایت کردند. نوروزی افزود: خدمات‌رسانی به همه شهروندان و شهر در دستور کار مدیریت شهری بوده و برای شهرداری مذهب، فرهنگ، قومیت و نژاد تفاوتی نداشته‌ است. ما برای ارائه بهتر خدمات، شبانه‌روز تلاش کرده‌ایم. در انتخاب مدیران موضوع‌های سیاسی را دخالت ندادیم و اگر منصفانه قضاوت شود، گواهی می‌شود که کمترین گرایش سیاسی در این دوره مطرح بوده است؛ زیرا ملاک انتخاب نیروها در شهرداری، شایسته‌سالاری بوده است، نه نیروهای خودی و غیرخودی؛ به همین جهت ۹۰درصد مدیران از افراد سابق بودند. مدیریت شهری پنجم آمادگی دارد به‌عنوان شهروند از روز شنبه آینده در راستای خدمت به مردم و بهزیستی شهر اصفهان مدیریت جدید را همراهی کند.
او گفت: تعداد کمی از دوره قبل مدیریت شهری رفتند که این موضوع امری منتسب به مدیریت قبلی بود. شفاف‌سازی باید در دوره‌های آینده نیز تداوم داشته باشد. امروز شرایط به‌گونه‌ای فراهم‌شده که هرکسی بخواهد، می‌تواند از سایت شهرداری بازدید کند و اطلاعات موردنظر خود را به‌دست آورد.

کاهش ترافیک منطقه با احداث پارکینگ اردیبهشت

مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان نیز در پایان این برنامه گفت: اکنون شاهد تکمیل مسیر ادامه خیابان اردیبهشت، حدفاصل خیابان‌های میرداماد تا طالقانی به طول حدود ۵۰۰ متر و عرض بدنه ۲۶ تا ۲۸ متر هستیم. با احداث این خیابان محور شمالی و جنوبی خیابان اردیبهشت کامل می‌شود. مهین شکرانی افزود: خیابان کاشانی جزو خیابان‌های یک‌طرفه است و همین موضوع سبب شده این خیابان تأثیر چشمگیری در منطقه یک داشته باشد؛ همچنین در حال حاضر پارکینگ زیرسطحی خیابان اردیبهشت با ظرفیت ۱۰۳ خودرو احداث شده است که با توجه به نزدیکی پارکینگ به بیمارستان‌های کاشانی و احمدیه به مراجعه‌کنندگان این بیمارستان‌ها کمک شایانی می‌کند.
او با بیان اینکه در سال 96 حدود 50درصد از آزادسازی خیابان اردیبهشت انجام شده بود، تصریح کرد: با توجه به مشکلات اجرایی و افــزایــش هــزینــه‌هــا تــوانستیــم آزادسازی این پروژه را در این دوره تکمیل کنیم. مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان، آزادسازی‌های زیاد و تعریض گذرها را یکی از مشکلات منطقه یک دانست و گفت: ۴۰۰هزار مترمربع آزادسازی و تعریض گذر در طرح تفصیلی منطقه یک پیش‌بینی‌شده که با افزایش هزینه‌های املاک، انجام این اقدام دشوار است و انتظار می‌رود شهروندان در راستای آزادسازی گذرها همکاری لازم را با شهرداری داشته باشند.

 کد ارتفاعی کم، انگیزه تخریب و بازسازی را کاهش داده است

شکرانی با بیان اینکه کد ارتفاعی کم در منطقه، انگیزه شهروندان برای تخریب و بازسازی را کاهش داده است، خاطرنشان کرد: فعال‌شدن سه ایستگاه مترو و آغاز عملیات اجرایی تونل مترو در محدوده این منطقه انجام ‌شده است؛ همچنین افتتاح خیابان سردار شهید کلاهدوزان، فعال‌شدن خط دوم مترو در محور طالقانی، حدفاصل میدان امام‌حسین(ع) تا خیابان صاحب روضات، از دیگر اقدامات خوب انجام‌شده در این منطقه است. او بیان کرد: 35درصد سطح منطقه را بافت فرسوده تشکیل داده که تخریب و بازسازی آن‌ها سخت است و مشکل اصلی آن تحریم‌ها و شرایط اقتصادی است. مدیر منطقه یک شهرداری اصفهان تصریح کرد: خوشحالم که چهارباغ با تلاش و همت شهردار و اعضای شورای شهر وضعیت خوبی پیداکرده و بسیار زیباشده و گذرهای منتهی به آن از سمت غرب سامان‌دهی شده است.
شــکــرانــی بــا اشاره بــه ایــنــکــه سامان‌دهی اطراف مادی نیاصرم، دیگر پروژه این منطقه است که به‌عنوان یکی از مادی‌های خاص در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: در طراحی انجام‌شده در اطراف مادی، وسایل نقلیه عبور نمی‌کند و یک گذر به‌عنوان یک محور گردشگری در اختیار عموم قرار می‌گیرد؛ همچنین بهره‌برداری از نورپردازی پل مارنان و پل آذر، پروژه آب و نور در خیابان مطهری، کف‌سازی گذر علی‌قلی‌آقا و محور بیدآبادی و بهره‌برداری از کلکتور آب‌رسانی شرق به غرب، حدفاصل میدان انقلاب تا پل وحید، انجام شده است که امیدوارم برکات آن به شهروندان برسد.

نام‌گذاری معابر به نام شهدا زنده نگه‌داشتن یاد آن‌هاست

هــمـســر ســردار شــهــیــد مــجتــبــی کلاهدوزان بیان کرد: نام شهدا باید در تمام مناطق شهر در پروژه‌های مختلف مورداستفاده قرار گیرد. فاطمه سخاوت در حاشیه افتتاح خیابان سردار شهید کلاهدوزان در گفت‌وگو با ایمنا اظهار کرد: نام‌گذاری معابر و خیابان‌ها به نام شهدا درواقع زنده نگه‌داشتن یــاد و خــاطــره آن‌ها نــزد مــردم است.
او ضــمــن قـــدردانــی از خــدمـــات و تلاش‌های شهرداری اصفهان، افزود: بسیار خرسندیم که ادامه خیابان اردیبهشت به نام سردار شهید کلاهدوزان نام‌گذاری شده است؛ البته خیابان‌های شهر در مناطق مختلف باید به نام شهدا آراسته شود. همسر سردار شهید کلاهدوزان تأکید کرد: شهرداری بــرای خــدمــت‌رســانــی به مردم تلاش‌های بسیاری انجام داده است که امیدواریم خداوند اجر آن‌ها را بدهد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.