تعلیق دلتایی معلمان و دانش‌آموزان!

معلمان و خانواده‌ها از دغدغه‌های بازگشایی مدارس در سال تحصیلی پیش رو می‌گویند

دومــیـن ســال تـحصـیـلـی در شــرایــط کرونایی نیز به سر آمد و حالا و با آغاز واکسیناسیون معلمان زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشایی مدارس در مهر سال جاری از گوشه‌و‌کنار شنیده می‌شود. همین چند روز پیش بود که محسن حاجی‌میرزایی، وزیــــر آمــوزش‌وپــــرورش، لابــــه‌لای حرف‌هایش نوید بازگشایی مدارس را به دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان داد؛ آنجا که به پایگاه اطلاع‌رسانی دولت گفت: «۹۰درصد دانش‌آموزان دل‌تنگ فضای مدرسه شده‌اند و اشتیاق بازگشت به مدرسه را دارند. بسیار خوشحال هستیم که در روزهای پایانی مأموریت این دولت، آماده افتتاح باشکوه و با آرامش سال تحصیلی جدید، همراه با کاستن نگرانی خانواده‌ها در سال جدید شده‌ایم.»

دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت نیز به «ایسنا» گفته است: «برای تأمین واکسن معلمان، محدودیتی نداریم و تأییدیه اسامی معلمان از سوی آموزش‌وپرورش به وزارت بهداشت ارائه می‌شود؛ همچنین رانندگان سرویس، سرایداران و سایر کادر مدرسه هم با تأییدیه وزارت آموزش‌وپرورش می‌توانند واکسینه شوند. دوز دوم واکسیناسیون معلمان نیز حدود چهار هفته بعد تزریق می‌شود که دو هفته مانده به مهر دوز دوم تمام خواهد شد.»

خوب وبد بازگشایی مدارس

گمانه‌زنی‌ها در رابطه با بازگشایی مدارس، پنجاه روز مانده به آغاز سال تحصیلی جدید درحالی شدت گرفته که سویه جدید کرونا به نام «دلتا» آمار مبتلایان به بیماری کووید19 را به‌ویژه در میان کودکان به طور چشمگیری افزایش داده است و مسئولان وزارت بهداشت و کادر درمان در خصوص روند روبه‌رشد آمار مبتلایان و مرگ‌و‌میر روزانه ناشی از کووید19 مدام هشدار و اخطار می‌دهند؛ به ویژه اینکه سویه جدید کرونا این بار به کودکان نیز رحم نکرده و تعداد زیادی از آن‌ها را هم مبتلا کرده است؛ همین موضوع هم باعث شده تا بسیاری از خانواده‌ها نگران بازگشایی و اجبار حضور فرزندانشان حتی با واکسینه‌شدن کادر مدرسه شوند. فاطمه که فرزندش امسال به کلاس چهارم می‌رود، می‌گوید: «سال تحصیلی بسیار سختی بود. به دلیل مجازی‌شدن آموزش‌ها نه تنها دانش‌آموزان و معلمان دردسرها و مشکلات زیادی را تحمل کردند، بلکه مادرها نیز ماه‌های طاقت‌فرسایی را پشت سر گذاشتند؛ چرا که بسیاری از بار آموزش روی دوش مادرها بود و آن‌ها باید پابه‌پای معلمان و دانش‌آموزان حرکت می‌کردند. محدودیت‌های آموزش مجازی باعث شد تا فرزندم از بسیاری دروس عقب بماند و نتواند مثل سال‌های قبلی که در کلاس درس حاضر می‌شد مباحث درسی را فراگیرد. آموزش آنلاین، همچنین دانش‌آموزان را از کلاس‌هایی مثل ورزش دور کرد و باعث شد بچه‌ها یک سال تمام را به دور از دوستان و هم‌کلاسی‌های خود به سر ببرند و از هرگونه فعالیت گروهی محروم شوند. به همین خاطر آرزوی من و پسرم بازگشایی هر چه زودتر مدارس است.» البته این موضوع باعث نمی‌شود که در شرایط کنونی پدر و مادرها راضی به بازگشایی مدارس حتی با وجود واکسینه‌شدن معلمان شوند. فاطمه می‌گوید: «خبرها حاکی از این است که در پیک پنجم کرونا کودکان هم به راحتی به این ویروس مبتلا می‌شوند. همچنین آن‌ها در سنی قرار دارند که نمی‌توانند واکسن دریافت کنند. با این شرایط حتی اگر تمام کادر مدرسه واکسینه شوند و مدارس را بازگشایی کنند، هرگز اجازه نخواهم داد فرزندم به مدرسه برود؛ چرا که کودکان قادر به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیستند. مدارس هم بسیار شلوغ است و تعداد زیادی دانش‌آموز در آن‌ها تحصیل می‌کنند. به هرحال دانش‌آموزان در مدرسه و خانه تردد دارند و ممکن است به راحتی ویروس را به دیگران منتقل کنند.» مریم مادر دیگری که فرزند دبیرستانی دارد، می‌گوید: «حداقل کار ممکن این است که کلاس‌های درس را برای دانش‌آموزان شیفتی و نوبتی کنند و آموزش حضوری در کنار آموزش مجازی قرار گیرد. حفظ جان فرزندانمان نسبت به آموزش از اولویت مهم‌تری برخوردار است. با وضعیت کنونی گمان نمی‌کنم بازگشایی مدارس و فرستادن دانش‌آموزان به کلاس درس تصمیم عاقلانه‌ای باشد؛ زیرا این اقدام خطرناک است و می‌تواند باعث افزایش تعداد مبتلایان به کووید19 شود؛ هر چند هم خود دانش‌آموزان، هم معلمان و هم خانواده‌های آن‌ها از وضعیت کنونی خسته شده‌اند و مشتاق بازگشایی مدارس هستند.»

راه‌حل بدون خسران وجود ندارد

این تنها خانواده‌ها نیستند که نگران بازگشایی مدارس هستند، بلکه بسیاری از معلمان نیز این تصمیم را عجولانه می‌دانند. معلمی در این‌باره می‌گوید: «هنوز واکسن نزده‌ام؛ اما فکر می‌کنم حتی اگر تمام کادر مدرسه هم واکسینه شوند، بازگشایی مدارس می‌تواند خطرناک باشد؛ چراکه می‌گویند حتی واکسینه‌شدن هم نمی‌تواند از ابتلای افراد به کرونا جلوگیری کند. حالا تصور کنید در مدارس (به‌ویژه مدارس دولتی) تعداد زیادی انسان چندین ساعت را کنار همدیگر به سر ببرند؛ آدم‌هایی که واکسینه نشده‌اند و توان مواظبت از خود و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را ندارند. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مسلما با این شرایط مدرسه جای امنی نخواهد بود، همچنین زنجیره انتقال به بیرون از آن نیز کشیده می‌شود.»
معلم دیگری نیز می‌گوید: «شرایط بحرانی پیش روست و همین موضوع هم تصمیم‌گیری برای بازگشایی مدارس را سخت می‌کند. از یک طرف با توجه به وضعیت کنونی کرونا بازگشایی مدارس میسر نیست و از سوی دیگر هم ادامه روند آموزش به‌صورت مجازی امکان‌پذیر نیست؛ زیرا در صورت استمرار این وضع، جامعه با خیل عظیمی از دانش‌آموزان کم‌سوادی مواجه می‌شود که به دلیل دوری از فضای مدرسه دچار اختلال‌های روحی و روانی هم شده‌اند؛ بنابراین راهکار بدون خسران و ضرر دراین‌باره وجود ندارد.» این معلم در لابه‌لای حرف‌هایش به نحوه بازگشایی مدارس در کشورهای توسعه‌یافته اشاره می‌کند و انگلیس و فنلاند را مثال می‌زند: «در این کشورها از دانش‌آموزان در دوران پاندمی کرونا حمایت‌های همه‌جانبه شد؛ برای مثال، در انگلیس درمانگاه سیار در کنار مدارس احداث شد تا صبح‌ها دانش‌آموزان قبلا از ورود به کلاس معاینه شوند. در صورتی که فرد دارای علائم مشکوک مشاهده می‌شد او را به درمانگاه می‌فرستادند تا از او تست گرفته شود. در فنلاند نیز دانش‌آموزانی را که در رده بالا تحصیل می‌کردند، تعطیل کردند تا دبستانی‌ها را در مدارس تقسیم کنند. پزشک و پرستار و روان‌شناس و مشاور نیز در مدارس حضور مستمر داشتند. اما پرسش اساسی این است آیا آموزش‌وپرورش کشور قادر به انجام چنین اقداماتی است؟ هم دانش‌آموزان و هم معلمان تمایل زیادی برای بازگشایی مدارس دارند؛ اما نمی‌شود صرف واکسیناسیون معلمان مدارس را باز کرد. مسلما در چنین وضعیتی دانش‌آموزان در مدارس حاضر نخواهند شد؛ مثل یکی‌دوباری که در سال گذشته مدارس باز شدند و معلمان در آن حضور یافتند؛ اما دانش‌آموزان ماندن در خانه و دنبال‌کردن آموزش مجازی را ترجیح دادند.»
این موضوع را هادی یزدانی، پزشک نیز در گـفــت‌وگـــو با «اصفهان‌زیبا» می‌گوید: «واکـسـیناسیون عــمــومــــی (واکسینه‌شدن تمام افراد بالای 18 سال) در کشور هنوز انجام نشده است و در صورت واکسینه‌کردن معلمان، دانش‌آموزان و برخی از اعضای خانواده‌های آن‌ها واکسینه نشده‌اند. همچنین واکسن‌هایی که اکنون تزریق می‌شود ایمن‌زایی بالایی ندارند و به همین دلیل نیز نمی‌توانند از ابتلای افراد به سویه‌های جدید کرونا جلوگیری کنند و شواهد نشان می‌دهد واکسن صرفا از مرگ و ابتلای شدید افراد به کووید جلوگیری می‌کند. از بچه‌ها هم که نمی‌توان انتظار رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داشت؛ بنابراین در چنین شرایطی با افزایش چشمگیر بیماران حداقل در بخش سرپایی مواجه خواهیم شد.» یزدانی معتقد است عدم بازگشایی مدارس نیز مشکلات خود را دارد: «راه‌حل بدون ضرر و زیانی وجود ندارد. به هر حال، بازگشایی و عدم بازگشایی مدارس هر دو با پیامدهایی مواجه است. اکنون بسیاری از خانواده‌ها به مراکز پزشکی و روان‌شناسی مراجعه می‌کنند و می‌گویند نگران وضعیت تحصیل فرزندانشان در شرایط کرونایی هستند؛ چراکه آموزش آن‌ها به تعویق افتاده و آموزش مجازی نیز با کیفیت بسیار پایینی انجام شده است. این اختلال‌ها ممکن است در آینده شدیدتر شود و پیامدهای بیشتری را به دنبال داشته باشد.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.