ده‌میلیاردی‌های تیرماه

عرضه آپارتمان‌های لوکس به بازار مسکن افزایش یافت

«10 روز ابتدایی تیرماه عرضه آپارتمان‌هایی با قیمت بالاتر از 10 میلیارد تومان افزایش یافته است.» جامعه آماری موردبررسی در بازار مسکن اصفهان نشان می‌دهد تعداد آپارتمان‌های فروشی شهر با قیمت بالاتر از 10میلیارد تومان در طول فروردین و اردیبهشت زیاد نبود؛ ولی خردادماه افزایش یافت؛ تا اینکه دهه اول تیرماه آگهی‌های فروش آپارتمان با قیمت بالاتر از 10 میلیارد تومان اوج گرفت. این بازه قیمتی شامل لوکس‌ترین املاک مسکونی شهر می‌شود؛ ولی به دلیل قیمت بالا، هم متقاضیان آن‌ها اقشار خاصی هستند و هم به‌ندرت معامله می‌شوند؛ بااین‌حال تعداد زیاد این آپارتمان‌ها در طول تیرماه باعث شده است برای خریداران با این بودجه، بازار بزرگی آماده شود.

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

گفت‌وگو با فروشندگان آپارتمان‌های بالاتر از 10میلیارد تومان اصفهان نشان می‌دهد بسیاری از آن‌ها این آپارتمان‌ها را با قیمتی کمتر از دومیلیارد تومان خریده‌اند و هرگز تصور نمی‌کردند روزی خانه آن‌ها به رنج قیمتی بیشتر از 10میلیارد تومان برسد. آن‌ها زیر دومیلیارد تومان خریده‌اند و امروز بالاتر از 10میلیارد تومان فروشنده‌اند.

خیز  10میلیاردی‌ها برای سهم  10درصدی

آپارتمان با قیمت بالاتر از 10میلیارد تومان پدیده جدیدی در بازار مسکن اصفهان است. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که سهم این قبیل آپارتمان‌ها در سال 96 کمتر از 1درصد از بازار بود؛ ولی با نوسان‌های ارزی، تعداد آن‌ها افزایش پیدا کرد؛ تا اینکه تابستان گذشته به اوج رسید؛ سپس عرضه این آپارتمان‌ها کاهش یافت و 10 روز اول تیرماه، آپارتمان‌های گران‌تــر از 10میلیاردتــومــانــی شهر اصفهان 10درصد از کل آگهی‌های فروش این ماه را شامل می‌شدند؛ اگرچه فعالان بازار عقیده دارند شاید 1درصد از خریداران نیز توان خرید آپارتمان با قیمتی بالاتر از 10 میلیارد تومان را نداشته باشند.

کف قیمت 10میلیاردی

10میلیارد تومان مجموع درآمد 198 سال یک کارگر ساده با حداقل حقوق اداره کار است؛ ولی در بسیاری از محله‌های شهر کف قیمت آپارتمان از 10میلیارد تومان آغاز می‌شود؛  ضمن اینکه در محله‌های لوکس شهر آپارتمان‌های زیر 15 میلیارد تومان در بیشتر مشاهده‌ها متراژ بزرگی ندارند. آپارتمانی 180 مترمربعی و دو سال ساخت در محله مهرآباد با قیمت 11 میلیارد و 800 میلیون تومان، آپارتمانی 180 مترمربعی و نوساز در محله مشتاق با قیمت 11 میلیارد و 700 میلیون تومان و آپارتمانی 175 مترمربعی و نوساز در محله مرداویج با قیمت 13 میلیارد تومان ازجمله آپارتمان‌های نقلی در مناطق لوکس شهر هستند.
 اگرچه 180 مترمربع در بسیاری از محله‌های شهر اصفهان برای آپارتمان بسیار بزرگ است، ولی در محله‌های هم‌جوار با زاینده‌رود آپارتمان‌های نقلی کمتر از 200 مترمربعی هستند، آپارتمان‌های معمولی بین 200 تا 350 مترمربعی‌اند و آپارتمان‌های سوپر لاکچری بالاتر از 350 مترمربع دارند.
آپارتمان‌های کوچک‌تر از 200 مترمربع در این بازه قیمتی دو یا سه خواب دارند؛ ولی آپارتمان‌های بزرگ‌تر از 200 مترمربع با قیمتی بالاتر از 10میلیارد تومان بین سه تا پنج‌خوابه هستند، هر اتاق‌خواب گاهی به حمام جداگانه مجهز شده است و دو آشپزخانه سرو و پخت دارند؛ برای مثال، سوم تیرماه در محله مرداویج آپارتمانی 230 مترمربعی و نوساز با قیمت 18میلیارد تومان آگهی شد. این آپارتمان سه‌خوابه است. چهارم تیرماه نیز آپارتمانی 270مترمربعی در محله سعادت‌آباد با قیمت 22میلیارد تومان آگهی شد. این آپارتمان چهار خواب دارد و فروشنده آن را سال 96 به قیمت یک میلیارد و 600 میلیون تومان پیش‌خرید کرده بود.
دسته سوم از آپارتمان‌های بالاتر از 10 میلیارد تومان متراژی بزرگ‌تر از 350 مترمربع دارند. تعداد آن‌ها در آگهی‌های فروش 10 روز ابتدایی تیرماه زیاد نبود. این آپارتمان‌ها به دلیل قیمت بالا، تقاضا و عرضه پایینی دارند؛ ضمن اینکه فقط واسطه‌های بزرگ شهر قدرت معامله آن‌ها را دارند؛ برای مثال، هشتم تیرماه آپارتمانی 575 مترمربعی در محله مشتاق با قیمت 55 میلیارد تومان آگهی شد. این آپارتمان چهار اتاق‌خواب دارد، هر اتاق‌خواب به سرویس دستشویی و حمام جداگانه مجهز است و یکی از اتاق‌ها جکوزی دارد! در بخشی از واحد نیز یک سوییت جداگانه در نظر گرفته‌اند تا خدمتکار آنجا زندگی کند. نه مالک و نه واسطه این ملک اطلاعاتی از قیمت خرید آن بروز نمی‌دهند.
واسطه‌ها این آپارتمان 55میلیاردی را به همه متقاضیان نشان نمی‌دهند؛ بلکه باید مدارک ارائه کنید تا واسطه اجازه بازدید از ملک را بدهد. در هنگام بازدید نیز اجازه استفاده از موبایل هوشمند و عکس‌برداری از فضای داخلی آپارتمان را ندارید. آپارتمانی با شرایط شبیه با این مورد 55 میلیارد تومانی، در شهر اصفهان زیاد است؛ ولی در طول تیرماه تعداد زیادی نداشت.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.