آغاز دورانی تازه برای اصفهان

مراسم تحلیف منتخبان شورای ششم برگزار شد و هیئت‌رئیسه شورا مشخص شدند

چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته با برگزاری مراسم تحلیف اعضای دوره ششم شورای اسلامی شهر اصفهان و تعیین سرپرست برای شهرداری، روند تغییرات مدیریت شهری در نصف‌جهان به‌صورت رسمی آغاز شد. دوران گذار به‌آرامی و طبق قانون پیش می‌رود. چهارشنبه عصر و در بخشی از مراسم تحلیف، هیئت‌رئیسه انتخاب شدند و پنجشنبه با رأی‌گیری 12 عضو حاضر، شهر را برای مدت یک ماه به سرپرست سپردند. حالا یکشنبه این هفــتــه و در جلسه علنی معمول هفتگی، کمیسیون‌های تخصصی و اعضا هم تعیین‌تکلیف می‌شوند.

شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰

پس ‌از آن، روند معمول اداره شهر، البته همراه با تغییرات مدنظر، آغاز می‌شود. شورای ششم یک ماه فرصت دارد که از بین یک لیست 11نفره که در فضای مجازی منتشرشده و امکان تغییر در آن نیز وجود دارد، سی‌وششمین سکان‌دار نصف‌جهان را انتخاب کند.

پرده اول: مراسم تحلیف

آیین تـحـلیـف اعضای ششمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان شامگاه چهارشنبه هفته قبل و با حضور 12 عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در فرمانداری برگزار شد و در آن،‌همه اعضای شورای منتخب قسم یادکردند که با حفظ انصاف و مهارت خود در خدمت به مردم کوشا باشند.
در این مراسم، اعضای منتخب ششمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان در برابر قرآن کریم سوگند یاد کردند و متعهد شدند که با تکیه‌بر شرف انسانی خویش در حفظ مهارت، انجام هرچه بهتر وظایفشان و خدمت به مردم کوشا باشند. همیشه انصاف را در نظر گرفته و مادامی ‌که در شورای شهر عضو هستند، در پیشرفت امور شهر و شهرداری اهتمام بورزند.
حسین سیستانی، فرماندار اصفهان، در این مراسم گفت: مردم با رأی خود به اعضای جدید اعتماد کردند و انتظارهای خود را در نظر دارند. او با اشاره به‌ضرورت بهره‌گیری از ظــرفیــت‌هــای نخبگان فکری، پیش‌کسوتان، جوانان و بانوان، اظهار امیدواری کرد که این شورا بتواند موفق و مؤثر، برای اصفهانی زیباتر و آبادتر، زیست سالم، خوب و همراه با عدالت فراهم کند. او ادامه داد: انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهرستان اصفهان ۲۸ خرداد با آرامش و برای اولین‌بار به‌صورت الکترونیک و با همدلی هیئت اجرایی و هیئت نظارت انتخابات بسیار روان پیش رفت و نتایج آن با مشارکت مردم رقم خورد. سیستانی ادامه داد: ۳۵هزار نفر در بخش اجرایی انتخابات فعال بودند و هزینه‌های آن با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و بخشی تأمین شد. سیستانی همچنین گفت: قرار بود مراسم تحلیف با حضور امام‌جمعه اصفهان، اعضای سابق شورای اسلامی شهر، برخی نخبگان فکری و فرهنگی و شهردار اصفهان برگزار شود که به دلیل محدودیت کرونایی امکان آن وجود نداشت.
فرماندار اصفهان با اشاره به وضعیت کرونایی شهرستان اصفهان اظهار کرد: به‌رغم افزایش افراد مبتلا، مرگ‌ومیر زیاد نبوده، ولی به‌غیراز بیمارستان‌های اختصاصی سایر بیمارستان‌ها تخت خالی ندارند.
سیستانی با اشاره به پیشینه و سوابق انقلابی و اجرایی اعضای جدید شورای اسلامی شهر، افزود: نکته‌های شایسته‌ای در بیانات مقام معظم رهبری درباره شورای شهر و اهمیت آن ذکرشده که قابل‌یادآوری است. او با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب دراین‌باره افزود: اسلام با بیان احکام الهی؛ اراده، حضور انسان و آحاد مردم را در همه کارها پیش‌بینی کرده که یک نمونه آن شوراهاست. او ادامه داد: خداوند نیز دراین‌باره آیات مختلفی دارد. البته مشورت به شکل‌های مختلف انجام می‌شود که شورای شهر یک نمونه آن است.
فرماندار اصفهان با بیان اینکه کشور باید به دست خود مردم و اشخاص اداره شود، افزود: امیدوارم با تکیه‌بر تعهدات دینی و اخلاقی، آنچه وظیفه شرعی است، انجام دهیم و این شورا بتواند آنچه را شایسته این مردم و خدمت به آنان است، به بهترین شکل انجام دهد.
او اظهار امیدواری کرد که در این دوره از مدیریت شهری، از تمام اقشار و کسانی که شایسته هستند استفاده‌ شود و اصفهان شهری عدالت‌محور باشد.
سیستانی تأکید کرد: اعضای شورای ششم با سابقه درخشان انقلابی و اجرایی در جایگاه‌های مختلف، تجربه‌های خوبی دارند؛ به همین دلیل مــی‌تــوانــنــد در اداره شــهــر از روش‌های نوین بهره گیرند.
او افزود: اطمینان دارم که بعد از چهار سال اعضای شورای ششم با کارنامه‌ای درخشان مردم را خرسند خواهند کرد.

خدمت صادقانه و مخلصانه

محمدنورصالحی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، در این آیین اظهار کرد: در دوره‌های مختلف افراد متدین و باسابقه‌ای امانت‌دار این مسئولیت بودند و خدمات خوبی انجام دادند و اعضای این دوره نیز شایسته مسئولیت‌های بزرگ‌تری هستند. او افزود: امیدوارم صادقانه، مخلصانه و منصفانه در شورا انجام‌وظیفه کنم. نورصالحی تأکید کرد: برای جایگاه ریاست، اعضای دیگر از من شایسته‌تر بودند.  او ادامه داد: از مردم اصفهان سپاسگزارم که حمایت کردند و به پای صندوق رأی رفتند تا به این نقطه رسیدیم.
رئیس شورای شهر اصفهان گفت: در برابر قرآن قسم یاد کردیم که در برابر امانتی که به ما واگذار شده است، کوشا باشیم و در همه زمینه‌ها عدالت و انصاف را رعایت کنیم. امیدوارم وظایف سنگینی که با رأی مردم بر عهده ما قرار گرفته است، به‌خوبی انجام دهیم.
رئیس شورای شهر اصفهان اظهار امیدواری کرد که همدلی و اتحاد، برادری و دوستی اعضا تا پایان این دوره چهارساله در شورا حاکم باشد و در تصمیم‌های خود، خدا و مصلحت مردم را در نظر بگیرند.
عباس حاج‌رسولیها، دیگر عضو شورای اسلامی شهر اصفهان، در این جلسه اظهار داشت: هرچند در بخش‌هایی از قانون اساسی به موضوع شورا اشاره‌شده، اما هنوز قانون شوراها به‌درستی اجرا نشده است.
او تصریح کرد: اگر دولت قصد داشت از برخی مسائل رهایی یابد، می‌توانست به شوراها تکیه کند. حاج رسولیها اظهار امیدواری کرد که در دولت سیزدهم وظایف قانونی شوراها را اجرا کند.
او با اشاره به نقش خدمات دوره‌های مختلف شورای اسلامی شهر گفت: این مسئولیت‌ها هر چهار سال یک‌بار برای خدمت به گروه دیگری داده می‌شود؛ بنابراین باید فرصت را غنیمت شمرد.
رئیس سنی جلسه تحلیف افزود: ۴۲ سال خدمت به مردم از طریق مردم‌سالاری دینی انجام‌ شده است و شورا نیز در قانون اساسی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. طبق اصل هفتم قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی و شوراها از ارکان تصمیم‌گیری و اداره کشور هستند.
او با اشاره به تأخیر ۱۷ساله شوراهای اسلامی شهر گفت: دولت وظایف شوراها را انجام می‌داد. پس از آغاز کار شوراها به نظر می‌رسد دولت می‌توانست واگذاری ۲۳ وظیفه به شوراها را پیگیری کند؛ ولی هنوز این امر محقق نشده است.
حاج‌رسولیها تصریح کرد: اگر دولت بخواهد از این وضعیت نجات پیدا کند، می‌تواند ۴۰ وظیفه را به شوراها تفویض کند. امیدواریم دولت سیزدهم وظایف را در اختیار شوراها قرار دهد.
مجید نادرالاصلی، دیگر عضو شورا، نیز در این جلسه بیان کرد: هیچ انتخاباتی نیست که در آن، نظام سلطه بر او هجوم آورد؛ اما در طول مدتی که از انقلاب می‌گذرد، خداوند همچنان این نظام مقدس را همانند روز اول در برابر نظام استکبار جهانی، پویا و توفنده قرار داده است.
او افزود: بسیار تلاش شد که برای تحریم و تحقیر انتخابات کشور فعالیتی انجام شود؛ اما امروز دست عنایت خداوند به‌واسطه عظمت انقلاب و ایثار شهدا همراه ماست و می‌خواهد این انقلاب پایدار بماند.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: امروز این پرچم عدالت به ما واگذارشده تا بر فراز خطه 26هزار شهید و بیش از 50هزار جانباز و حدود هفت‌هزار آزاده بتوانیم علمدار آنان باشیم و از حقوقشان دفاع کنیم که وظیفه‌ای بس خطیر است؛ بنابراین باید همه تلاشمان را برای اصفهان صرف کنیم تا آنچه باید به منصه ظهور برسد.
علی صالحی، سخن‌گوی ششمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان، نیز در این جلسه، بیان کرد: در سایه تدبیر اعضا، افتخار دارم که به‌عنوان جوان نسل سوم انقلاب و نماینده مردم شهر اصفهان حضور یابم. امیدوارم در کنار همکاران باتجربه و با سرلوحه قرار دادن سند ارزشمند و بالادستی در کنار برنامه پنج دهه آتی شرایط بهتری را برای شهر اصفهان ایجاد کنیم.
رسول میرباقری، دیگر عضو شورای اسلامی شهر اصفهان، در این جلسه اظهار کرد: امیدواریم این جایگاه را که گفته می‌شود برای هر میز خدمت‌رسانی به مردم 70 شهید تقدیم شده  است،پاس بداریم، بر قسم خود پابرجا بمانیم و شرمنده مردم و رأی آنان نشویم.
حجت‌الاسلام منوچهر مهروی‌پور نیز در این جلسه گفت: از خداوند می‌خواهیم کمک کند تا بتوانیم به مردم شهر اصفهان خالصانه خدمت ارائه دهیم و در قیامت شرمنده مردم نشویم.
فرزانه کلاهدوزان، عضو شورای شهر اصفهان، در این جلسه بیان کرد: امیدواریم با این انتخاب شرمنده خون شهدا و رأی مردم نشویم و با همدلی بین اعضای شورا، اهداف بزرگی را محقق کنیم.

انتخاب هیئت‌رئیسه

در این مراسم، پس از اجرای برنامه سوگند، رأی‌گیری برای انتخاب اعضای هیئت‌رئیسه شورا در دوره ششم برگزار شد که محمد نورصالحی به‌اتفاق آرا به‌عنوان رئیس شورای شهر برای مدت یک سال انتخاب شد؛همچنین ابوالفضل قربانی با رأی تمام ۱۲ عضو حاضر در جلسه شورای اسلامی شهر نایب‌رئیس شورا شد. سید امیر سامع نیز با ۱۲ رأی خزانه‌دار شورای شهر در یک سال اول شد؛ درضمن با انتخاب فرزانه کلاهدوزان به‌عنوان منشی اول و علی صالحی به‌عنوان سخن‌گو و منشی دوم، ترکیب هیئت‌رئیسه سال اول شورای ششم شهر اصفهان تکمیل شد.

 پرده دوم: جلسه علنی

 پنجشنبه گذشته، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در دومین جلسه علنی و در نطق پیش از دستور خود گفت: اصفهان همیشه شهر مؤمنی بوده است؛ اما باید برای استقرار فرهنگ دینی در این شهر بیش‌ازپیش تلاش کرد و در این راستا همه موارد ضروری را ایجاد کرد.
محمد نورصالحی ادامه داد: با توکل به خداوند متعال و سرلوحه قرار دادن منش اولیا و انبیا، بدون هیچ قصد و غرضی جز رضای خدا و خدمت به مردم خود، شورای اسلامی در دوره جدید را آغاز می‌کنیم.
او افزود: ما از امروز عضو شورای شهر اصفهان، شهر شهیدان، شهر شیخ بهایی و علامه مجلسی و دیگر عالمان و دانشمندان برجسته، شهر ارادتمندان به ائمه معصومین، شهر ایثارگران و شهر زندگی، شهر زنده‌رود و بی زاینده‌رود هستیم.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: به فرموده مقام معظم رهبری، اصفهان مرکز نورافشانی جهان اسلام بوده است و این مسیر باید ادامه پیدا کند. باید بدانیم که در چنین شهری، خدمت خواهیم کرد و تلاش کنیم به شعارهایی که در زمان انتخابات مطرح کردیم، عمل کنیم.
او افزود: این وعده‌ها برای جبران مواردی بوده که اعتقاد داشتیم جایش در شهر خالی است.
نورصالحی ادامه داد: از مردمی که امیدوارانه و مطالبه‌گرانه پای صندوق‌های رأی حضور یافتند و از اعضای شورا که در انتخاب هیئت‌رئیسه نماد وحدت، همدلی و هم‌سویی شدند، تشکر می‌کنم.
او تأکید کرد: همه اعضا را شایسته‌تر از خود برای منصب ریاست می‌دانم؛ اما با توجه به نظر جمع، این مسئولیت را پذیرفتم. امیدوارم در کنار اعضای هیئت‌رئیسه بتوانیم پاسخ‌گوی اعتماد اعضای شورا باشیم و تا پایان دوره با همدلی فعالیت کنیم.
نورصالحی همچنین ابراز امیدواری کرد که اعضای شورا بتوانند در انتخاب شهردار با وفاق و همدلی، فردی شایسته و منطبق با دیدگاه‌های شورای اسلامی شهر را انتخاب کنند.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان به‌عنوان یک شهروند از زحمات شهردار و اعضای شورای شهر در مدیریت پنجم که دغدغه زیادی برای شهر داشتند و در راستای آن فعالیت کردند، تشکر کرد.

انتخاب سرپرست

انتخاب سرپرست شهرداری اصفهان دستور کار جلسه پنجشنبه بود. اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان با رأی کاغذی، علیرضا بوژمهرانی را به‌عنوان سرپرست شهرداری اصفهان انتخاب کردند. او مدیرکل حسابرسی و مدیر واحد خزانه‌داری شهرداری اصفهان است و قبلا مدیر امور مالی شهرداری بوده است. سرپرست شهرداری اصفهان درباره سوابق کاری خود گفت: از ۱۳۷۱ در شهرداری اصفهان حضور دارم. پیش از آن در سپاه پاسداران و وزارت کشور اقدامات مالی انجام می‌دادم. بوژمهرانی افزود: انتخاب اعضای جدید شورا توسط مردم را تبریک می‌گویم و امیدوارم این انتخاب منشأ خیروبرکت برای مردم شهر شهیدان باشد و شهروندان اصفهان بتوانند آنچه را استحقاق دارند، کسب کنند.
او ادامه داد: سرپرست شهرداری تا زمان انتخاب و تأیید نهایی شهردار آینده، اداره امور جاری شهرداری و تهیه اطلاعات اولیه برای شروع کار شهردار جدید را بر عهده خواهد داشت.
بوژمهرانی گفت: در اولین اقدام به‌عنوان سرپرست شهرداری، باید شهر را برای استقبال باشکوه از ایام محرم آماده کنیم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.