تابستان سرنوشت‌ساز سپاهان

تیم نایب‌قهرمان چگونه برای لیگ بیست‌ویکم آماده می‌شود؟

عملکرد سپاهان در لیگ بیستم قابل‌قبول و عالی بود، گرچه در نیم‌فصل اول در دفاع کمی متزلزل ظاهر شدند و این موضوع باعث دریافت گل‌های متعدد و ازدست‌رفتن امتیازات ارزشمندی شد، اما در نیم‌فصل دوم این مورد جبران شد تا در کنار خط هافبک خلاق و مثلث آتشین حمله آن‌ها عنوان نایب‌قهرمانی را کسب کنند و سهمیه لیگ قهرمانان را کسب کنند. حال اما در زمان باقی مانده تا فصل بیست و یکم تیم محرم نویدکیا چه باید کند؟ چه اتفاقاتی پیش روی اوست؟

شنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۰

جانشین نیازمند چه کسی است؟

پیام نیازمند با پایان‌یافتن لیگ از سپاهان جدا شد و به جمع لژیونرهای کشورمان پیوست. جدی‌ترین گزینه‌های جانشینی او، رشید مظاهری دروازه‌بان استقلال و محمدرضا اخباری دروازه‌بان تراکتور هستند.
گرچه چند گزینه خارجی و داخلی دیگر هم مطرح شده است، اما هیچ‌کدام به جدیت این دو نام و آمادگی این دو نیستند. اما اخباری و یا مظاهری؟ کدام یک مناسب‌تر هستند؟
اکثرا با حواشی دو فصل اخیر لیگ برتر آشنا هستیم. رشید مظاهری یکی از جنجالی‌ترین دروازه‌بانان لیگ برتر بوده و همچنان است و در زمان جدایی از ذوب‌آهن و تراکتور بسیار غیر حرفه‌ای عمل کرد. علاوه بر این نباید جنجال‌های او در زمان نیمکت‌نشینی و یا ناآماده‌بودنش در استقلال را نادیده بگیریم که چگونه جوّ تیم را به‌هم می‌ریخت و حاشیه ایجاد می‌کرد.
تیم محرم نویدکیا سعی کرده تا حد امکان از حاشیه دوری کند و جوّ آرامی داشته باشد. به غیر از دلایل فنی شاید همین مورد کافی باشد تا بتوانیم مظاهری را گزینه دوم جانشینی نیازمند بدانیم و بی دلیل دنبال حاشیه و دردسر نرویم.
اما محمدرضــــــا اخباری، در فصل بیستم بااینکه تراکتور ثبات خوبی نداشت و 29گل دریافت کرد، نمره قبولی را می‌تواند بگیرد. شاید اگر او نبود در بسیاری از دیدارها تراکتور شکست می‌خورد و با نتایج بدی از زمین خارج می‌شد.  دیدار رفت مقابل پرسپولیس در یادگار امام و همینطور دیدار برگشت این دو تیم در کنار دیگر بازی‌های او گواه این قضیه است. البته که نباید فراموش کرد با توجه به اینکه در این فصل به خصوص در نیم فصل اول، شاهد ضد حملات خطرناک تیم‌های حریف با اشتباهات دفاعی سپاهان بودیم، دروازه‌بانی چون اخباری می‌تواند در تقابل‌های یک در یک، حرفه‌ای‌تر و  بهتر عمل کند.

دفاع چه خواهد شد؟

در پست دفاع با سیستم 4-3-3 محرم نویدکیا، دو بازیکن کناری بسیار رونده و هجومی‌هستند؛ امید نور افکن که علاوه بر دفاع چپ می‌تواند در پست‌هافبک نیز بازی کند و علاوه بر نفوذ از کناره و تشکیل کارهای تیمی، قابلیت نفوذ به میانه میدان و فضا سازی برای وینگرها را نیز دارد.
در سمت راست هم دانیال اسماعیلی‌فر، با ثبت، آمار بسیار خوبی در فاز تهاجمی‌دارد و نفوذهای خوب در کنار موقعیت‌یابی بسیار هوشمندانه‌اش از او فولبکی تهاجمی‌ساخته است. با وجود این دو بازیکن وزن تهاجمی‌تیم سپاهان بسیار افزایش می‌یابد، همچنین توانایی کارهای ترکیبی با این بازیکنان به مراتب قوی‌تر است.
اما نقطه تاریک داستان در عملکرد دفاعی این دو بازیکن است. میانگین عملکرد دفاعی 5 برای دانیال اسماعیلی فر و 5.2 برای نورافکن باعث شده است که ‌ این سؤال پیش آید که می‌توان فقط روی توانایی تهاجمی‌آنان متکی بود.
البته ناگفته نماند هر دو آنان در زمانی که به اصطلاح تیم در فاز دفاع در زمین خودی قرار دارد بسیار خوب هستند و جای‌گیری بسیار خوبی دارند و مشکل اصلی در زمان حمله است که هنوز نتوانستند با سیستم جدید کامل منطبق شوند و از جنبه‌های مختلف به حد کمال برسند.
نکته مثبت دیگر برای نورافکن پیروزی 64 درصدی او در نبردها و دوئل‌هاست که برای پست او و نحوه بازی‌اش قابل قبول است.
در این دو پست، خبر جذب بازیکن جدیدی شنیده نشده است و چندان هم شاید به دید محرم نوید کیا لازم نباشد و مورد مهم‌تر سعی و تلاش برای بهبود کیفیت این دو بازیکن و تطبیق بیشتر با فلسفه است.
اما در دفاع میانی که بحث اصلی در این منطقه است. تیم سپاهان زوج‌های مختلفی را در نیم فصل اول امتحان کرد که عموما هیچ‌کدام چندان قابل قبول کار نکردند و با عملکرد بدهافبک‌های دفاعی این تیم که گاهی حتی بدون بازیکن شماره 6 تخصصی بازی می‌کرد، عملکرد چندان خوبی ثبت نشد. زوج پورقاز و ولسیانی که در نیم فصل دوم بسیار خوب درخشیدند و آمار شش گل خورده را ثبت کردند در تثبیت رتبه دوم طلایی پوشان بسیار مؤثر بودند.
سپاهان دو ضعف مهم در دفاع داشت که عبارت است از ناتوانی در کنترل ضدحملات حریف و ناتوانی در پوشش منطقه 14 زمین خود.
زوج پورقاز و ولسیانی می‌توانند با تمرینات بیشتر چه در زمینه بدنسازی و چه در زمینه تمرینات تاکتیکی بهتر و قدرتمندتر در دفاع شوند.
این دو بازیکن در برابر اکثر تیم‌های لیگ توانایی سر زنی بسیار خوبی دارند که این از نکات مثبت آن‌هاست.
در پست مدافع یکی از گزینه‌هایی که چند روز پیش به طور جدی نامش شنیده شده است، سیاوش یزدانی مدافع استقلال است.
 عارف آقاسی، بازیکن فولاد خوزستان نیز از بازیکنانی است که به چند باشگاه بزرگ لیگ برتری نزدیک است و شایعات متعددی در این باره شنیده می‌شود.
در هر صورت یکی از این دو بازیکن در کنار پورقاز و ولسیانی می‌توانند زوج خوبی را تشکیل دهند.
 با توجه به دیگر مدافعانی که در ترکیب سپاهان است جذب هر دو آن‌ها یا اصلا به‌عبارتی جذب دو مدافع میانی بسیار بعید است و تا زمان خروجی نداشتن در این پست دو مدافع میانی جذب نمی‌شـــــود و تنها یک مدافــــــع اضافه می‌شود.
از لحاظ فنی نیز جذب چنین بازیکنانی ضروری است بازیکنانی بلند قد با سرعت و آمادگی بدنی عالی، زیرا در اکثر جنبه‌های دفاعی بسیار مؤثر است و می‌تواند سپاهان را در فاز دفاعی بهبود ببخشد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.