آینده‌سازان خبری

قدم‌های نوجوانان برای خبرنگارشدن

خــردادمــاه ۱۳۹۸ بــرای دریافت عــضــویــت کتابخانه سلمان فارسی  مراجعه کردم تا بتوانم ازآنجا کتاب بگیرم و سطح مطالعات خود را بهتر کنم. کمی بعد، مدیر آموزش و مسئول کتابخانه از بچه‌ها برای کار خبرنگاری دعوت کرد. با مشورت خانواده و توافق آن‌ها در کلاس‌های رایگان آموزش خبرنگاری که در کتابخانه گذاشته ‌شده بود، شرکت کردم. مدیر آموزش، سرکار خانم مهندس‌نژاد بعد از طی یک دوره کوتاه‌مسیرهای اولیه و روش خبرنگاری از ما درخواست تهیه اولین نشریه دیواری را کردند. واقعا در آن مقطع، حس بسیار خوبی داشتیم؛ چون باور نمی‌کردیم که می‌توانیم خبرنگار شویم.

چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰

 مشغول تهیه گزارش از خانواده‌ها، محله و مشکلات روز بودیم. آن‌ها را در نشریه خود جای دادیم. طی جلسات بسیار و مشورت با بچه‌ها (در مرحله اول دو نفر، ولی در مراحل بعدی تا شش نفر رسیدیم) تهیه نشریه را به پایان رساندیم. البته درخواست‌کنندگان برای خبرنگاری بین بچه‌ها بسیار زیاد بود؛ ولی مدیر آموزش ما چند نفر را بعد از نمونه فعالیت‌ها که از ما دیده بود و مطالبی که تهیه‌کرده بودیم، انتخاب کرد. در آن مقطع، نشریه را به چند بخش تقسیم کردیم: قسمتی را به حوادث، گران‌شدن قیمت مرغ، طلا و غیره اختصاص دادیم. نظارت و راهنمایی مدیر آموزش نقطه بسیار مهم در ادامه این راه بود. تشویق ایشان برای همه بچه‌ها نقش مؤثری داشت.
 بعد از تهیه نشریه دیواری با حمایت مدیر آموزش، کار خبرنگاری را در محل شروع کردیم. یکی از زیباترین لحظه‌های ارزشمند و مهم برای بچه‌ها، صادر شدن کارت خبرنگاری کتابخانه بود. به‌عنوان خبرنگار محل به کار خود ادامه دادیم. با توجه به حساسیت بعضی افراد و اینکه ما نوجوان هستیم و شاید نمی‌توانیم، برخوردهای جالبی ندیدیم؛ ولی با پشتکار و کوشش به همه آن‌ها ثابت کردیم درست است که نوجوان هستیم؛ ولی این جلوی آرزوهای بزرگ ما را نمی‌گیرد. به‌قول‌معروف «کی می‌گه آدم کوچیکا نباید تلاش کنن.» ولی با تشویق افراد، همان کسانی که یک زمان حاضر به همکاری نبودند، به‌راحتی مطالب خود را بیان کردند. یکی از مراسم بسیار مهم در بین اهالی محل، مراسم روز خبرنگار بود. با یک روش کاملا تخصصی و نمادین از ورودی کتابخانه به‌صورت ویژه و انجام مصاحبه با مردم که از طرف مدیر آموزش و یک موسسه فرهنگی ترتیب داده شده بود، این روز را به اطلاع مردم رساندیم و مورد تشویق مردم محل قرار گرفتیم.
برای ما بچه‌ها بسیار جالب و مهم بود که مردم به خبرنگار و خبرنگاری احترام می‌گذارند. البته برنامه‌های ویژه برای تهیه نشریه محل و اخبار جزو برنامه‌های مسئولان کتابخانه بود؛ ولی با کمال تأسف به حادثه تلخ کرونا برخورد کردیم و تمام فعالیت‌ها به دلیل تعطیلی‌های مکرر و حساسیت خانواده‌ها در خصوص فرزندان خود، متوقف شد.
 یکی از نکته‌های بسیار مهم این‌که، مرکز فــرهنــگی‌ورزشــی و کتابخانه سلمان فارسی که در محله ابر خوراسگان واقع شده است، می‌تواند محلی تأثیرگذار برای ما بچه‌ها برای آموزش‌های مختلف باشد. در این مدت، با توجه به موقعیت‌های حساس کرونا و مشکلات سخت اقتصادی مدیریت مرکز، خصوصا مدیریت آموزش برگزاری کلاس قرآنی، زبان انگلیسی، نقاشی، خطاطی، کتاب‌خوانی، مسابقات علمی و آموزشی، ورزشی‌ها: کاراته، بوکس، ایروبیک، موسیقی، آموزش و کارگاه برای نونهالان و کودکان، خلاقیت و... نقش بسیار مهمی در ارتقای عمومی محل و محله‌های اطراف داشتند.
ما خبرنگاران نوجوان قصد داشتیم از این مسیر (حضور افراد در کتابخانه) نکات بسیار مهم علمی، اقتصادی، خانوادگی، فرهنگی و حوادث را به‌عنوان یک پایگاه مردمی به اطلاع مسئولان برسانیم؛ ولی حادثه کرونا ما را با مشکل روبه‌رو کرد.
در اینجا به‌عنوان خبرنگار نوجوان کتابخانه سلمان فارسی از مدیریت کتابخانه و مدیر آموزش که مشوق و راهنمای ما در این زمینه بودند تشکر می‌کنم. نوجوانان و جوانان عزیز، شما هم می‌توانید با مطالعه و آموزش و راهنمایی‌گرفتن از افراد مطلع، خبرنگار شوید. البته در طول این زمان برای ما مشخص شد که اگر جوانان علاقه و مطالعه را در این راه الگوی خود قرار دهند، در آینده می‌توانند یک خبرنگار خوب باشند. از خانواده‌های عزیز درخواست می‌کنم بگذارند فرزندانشان مسیرها را انتخاب کنند و بهترین‌ها را به آن‌ها معرفی کنند.
 در کار خبرنگاری، درج واقعیت‌ها هنر یک خبرنگار است. برای همه بچه‌های محله ابر و کشور آرزوی موفقیت و پیروزی دارم.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.