از بَرِ زاینده‌رود تا ساحل مدیترانه

مقایسه قیمت ملک در اصفهان و ترکیه

رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می‌گوید در طول یک ماه 134 هزار واحد مسکونی در ترکیه به فروش رسیده است و از این تعداد 683 واحد سهم ایرانی‌هاست. سرمایه‌گذاری و اقامت در ترکیه تنها با خرید ملک ممکن است؛ به همین دلیل آمارهای رسمی و غیررسمی حکایت از افزایش تقاضا برای خرید ملک در ترکیه دارد.

شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰

 امروز صفحات اصفهانی در فضای مجازی نیز برای خرید ملک در ترکیه تبلیغ می‌کنند و بررسی آگهی‌های فروش خانه و آپارتمان در ترکیه نشان می‌دهد قیمت ملک در شهرهای مختلف این کشور به‌مراتب کمتر از محله‌های اصفهان است. مؤسسات مهاجرتی مدعی‌اند با پول فروش خانه خود در شهر اصفهان می‌توانید یک واحد آپارتمان در ترکیه بخرید و اقامت دریافت کنید.

از بر زاینده‌رود تا ساحل مدیترانه

گران‌ترین آپارتمان‌های ترکیه در شهر استانبول قرار دارند و بررسی املاک فروشی این شهر نشان می‌دهد قیمت هر مترمربع بین چهار تا شش هزار لیر است؛یعنی بیشتر املاک مسکونی استانبول بین هر مترمربع 11 میلیون و 920 هزار تا 17 میلیون و 880 هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شوند. یک آپارتمان نیمه‌لوکس 100 مترمربعی یک میلیارد و 192 میلیون تا یک‌میلیارد و 788 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. در بخش‌هایی از شهر استانبول قیمت آپارتمان به‌صورت نجومی بالا می‌رود؛ ولی در آن بافت، مهاجران کمتر  خانه می‌خرند. اکنون با بودجه‌ای کمتر از دومیلیارد تومان آپارتمان‌های مسکونی زیادی در استانبول معامله می‌شوند. با پول این آپارتمان‌ها می‌توانید یک آپارتمان 100 مترمربعی در محله خانه اصفهان، دکتر حسابی یا برازنده بخرید.
آنتالیا پس از استانبول دومین شهر گران‌قیمت ترکیه است. در این شهر قیمت آپارتمان‌ها تفاوت چندانی با استانبول ندارد؛ ولی در ازمیر و بدروم آپـــارتمـــان‌هـــای ارزان‌تـــری عــرضــه می‌شود. قیمت هر مترمربع آپارتمان در این دو شهر نسبت به استانبول و آنتالیا دست‌کم 500 لیر معادل یک میلیون و 500 هزار تومان کمتر از استانبول و آنتالیا است. امروز پیدا کردن یک آپارتمان با قیمتی کمتر از هر مترمربع 10میلیون تومان در شهر اصفهان کار ساده‌ای نیست؛ ولی در بدروم هر مترمربع آپارتمان گاهی کمتر از 9 میلیون تومان نیز قیمت‌گذاری می‌شود.
آنکارا و سپس دنیزلی نیز در میان ارزان‌ترین شهرهای ترکیه قرار می‌گیرند. در آنکارا آپارتمان‌های زیادی با قیمت هر مترمربع کمتر از 9 میلیون تومان آگهی شده است و در دنیزلی گاهی آپارتمان با قیمت هر مترمربع کمتر از پنج میلیون تومان نیز معامله می‌شود. دنیزلی شهر پرتقاضایی در ترکیه نیست؛ ولی ایرانیان زیادی در آنکارا ملک خریده‌اند. با بودجه‌ای کمتر از یک‌میلیارد تومان امکان خرید آپارتمان در آنکارا و دنیزلی وجود دارد. مؤسسات مهاجرتی گاهی تبلیغ می‌کنند با پول یک واحد مسکونی در محله شهید کشوری می‌توانید در شهر آنکارا یک واحد آپارتمان بخرید.
با‌وجوداین، فــعــالان بــازار مــسکــن اصفهان عقیده دارند خرید ملک در ترکیه منطقی نیست؛ زیرا ارزش پول ملی این کشور همچنان در حال سقوط است و با دید بلندمدت بازدهی بازار مسکن اصفهان به‌مراتب بالاتر از ترکیه خواهد بود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.