فوتبال ما دست فوتبالی‌ها نیست!

چرخابی: این ره که ذوب‌آهن می‌رود به ترکستان است

صراحت لهجه حسین چرخابی در فوتبال اصفهان زبانزد است، ابایی ندارد نظرات فنی‌اش را بیان کند، حتی اگر به مذاق دیگران خوش نیاید و البته تأکید دارد ممکن است نظرات او اشتباه باشد؛ اما دلیلی ندارد برای رد نظرات او توهین کنند. در آستانه نیم‌فصل دوم لیگ بیستم و هم‌زمان با شروع فصل نقل و انتقالات زمستانی فوتبال ایران، به سراغ حسین چرخابی رفتیم تا با این کارشناس فوتبال درباره شرایط دو تیم اصفهانی به گفت‌وگو بنشینیم. با ما در این گفت‌وگوی جذاب همراه شوید.

سه شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹

سپاهان برای نیم‌فصل دوم باید چه اقداماتی برای ترمیم تیمش انجام دهد؟

شخصا  این موضوع را که نقاط قوت و ضعف تیم‌ها را بر مبنای دیدگاه شخـصـی عـنـوان کـنـیـم، درست نمی‌دانم و با اصول حرفه‌ای‌گری نیز جور درنمی‌آید. در فوتبال روز دنیا، مهم‌ترین دپارتمان یک تیم، دپارتمان آنالیز است که از رئیس و اعضای دپارتمان تشکیل شده است. این دپارتمان وظیفه دارد در پایان هر نیم‌فصل یا یک‌فصل، با بررسی جزء به‌جزء عملکرد بازیکنان، نقاط قوت و ضعف آن‌ها را استخراج کند که این کار مکمل نت‌برداری در طول لیگ و حین برگزاری مسابقات است.

تیم‌های اصفهانی دپارتمان آنالیز دارند؟

اصلا  در فوتبال ایران چنین چیزی نـداریـــم کـــه تـیـم‌هـای اصفهانی هم بخواهند داشته باشند یا نه. متأسفانه مشاهده می‌کنیم که برخی از کارشنـاسان در فضای مجازی و رسانه‌های نـوشتاری و تصویری، به اساس کـار رسیدگی نمی‌کنند. مثلا  من کارشناس وقتی به یک برنامه تلویزیونی دعوت می‌شوم، به‌جای تیم، رئیس آن کارخانه را آنالیز می‌کنم.

با این حساب به نظر شما سپاهان با چه رویکردی باید وارد فضای نقل و انتقالات نیم‌فصل شود؟

اگر تیم‌های ما دپارتمان آنالیز داشتند، بر اساس بررسی فنی، به این نتیجه می‌رسیدند که چه بازیکنی باید از تیم کم یا به آن اضافه شود و سپس بر مبنای قدرت خرید و مسائل حرفه‌ای اقدام می‌کردند. به نـظـر مـن در تـیـم سپاهان، در منطقه چپ دفاعی اگر از امید نورافکن استفاده نکرده و او را یک پله جلوتر بیاورند، بهتر است و به جای او یک دفاع چپ حرفه‌ای خوب داشته باشند. سپاهان در طرف چپ بخش دفاعی لنگ می‌زند.

در سایر خطوط چه؟

 در بحث هافبک دفاعی هم، محمد کریمی انصافا  خوب کار می‌کند. یکی از برنامه‌های رادیو در بخش بهترین هافبک دفاعی نیم‌فصل نظرسنجی گذاشته بود که نامی از کریمی نبود و با سردبیر این برنامه تماس گرفتم و به او گفتم، کریمی یک سر و گردن از دیگر هافبک‌های دفاعی بالاتر است. می‌دانید که رسانه‌های تهرانی چه دیدگاهی دارند و اگر یحیی گل‌محمدی هم بازی می‌کرد، او را در نظرسنجی جای می‌دادند. احتمالا  برنامه سپاهان برای استفاده از دو هافبک دفاعی بوده و روی کریمی و مهدی کیانی حساب کرده بودند؛ اما گویا کیانی نمی‌خواهد برای این تیم بازی کند؛ اما یک مشکل سپاهان از همه بارزتر است که باید برای آن فکری کنند.

چه مشکلی است؟

من اگر به نقاط ضعف سپاهان اشاره می‌کنم، به این خاطر است که بازی‌های هر دو تیم اصفهانی را با دقت تماشا می‌کنم و جزئیات کامل آن‌ها را مدنظر دارم؛ زیرا می‌خواهم در مــصــاحــبـه‌هـــای مطبوعــاتــــــی یا رادیوتلویزیونی، دســتـــم بــرای نظردادن باز باشد. ســپـاهــانـی‌هـــا به یک دروازه‌بــان به‌نام پیام نیازمند امید بسته‌اند که کار درستی نیست. اگر در فوتبال آماتورگونه ما رقابت بین بازیکنان نباشد، کمتر احتمال دارد بازیکنی باانگیزه بازی کند. نیازمند لیگ بیستم قابل‌مقایسه با نیازمند دو فصل قبل نیست و نمی‌دانم چرا افت کرده است. باشگاه سپاهان باید به‌طورجدی برای رقیب نیازمند فکری کند.

برسیم به تیم ذوب‌آهن. شرایط این تیم برای نیم‌فصل دوم چگونه است؟

درخصوص ذوب‌آهن به‌جای آنالیز تیم، باید باشگاه را آنالیز کرد. واقعا  نمی‌دانم درباره این تیم چه باید بگویم؛ چون هر چه بگوییم، دوستان از دست ما ناراحت می‌شوند؛ ولی واقعیت این است این ره که ذوب‌آهن می‌رود، به ترکستان است. باشگاه ذوب‌آهن باید خودش را آنالیز کند که در این چند سال، چند مربی عوض کرده‌اند، چند مدیرعامل تغییر کرده و چند بار اعضای هیئت‌مدیره این باشگاه جابه‌جا شده‌اند. پرسش من این است آیا باشگاه ذوب‌آهن کمیته فنی دارد؟

جواب منفی است. هیچ‌کدام از باشگاه‌های اصفهانی کمیته فنی ندارند؟

وجود کمیته فنی در دنیا یک شیوه پذیرفته‌شده است؛ اما در فوتبال ما هنوز هم جدی گرفته نمی‌شود. مثلا  تیم رئال مادرید بخواهد زین‌الدین زیدان را عوض کند، نفر آخری که برگه تغییر او را امضا می‌کند، رئیس باشگاه است و کمیته فنی باشگاه تشخیص داده‌اند این مربی باید تغییر کند.
کمیته فنی در این تیم‌ها در اختیار افرادی است که فوتبال را می‌فهمند؛ اما فوتبال ما دســت فوتبالی‌ها نیست. در هـیـئـت‌مـدیـره بـاشگـاه ذوب‌آهن به‌جز کربکندی که برایش احترام زیادی قائل هستم و البته او هم دست تنهاست، فوتبالی دیگـری در هیئت‌مدیره نیست. بـاشــگــــاه ذوب‌آهن باید از پیش‌کسوتان این باشگاه در کمیته فنی استفاده کند. آن‌ها این‌همه هزینه می‌کنند، این هزینه نیز روی هزینه‌های دیگر، یا اگر نمی‌خواهند قرارداد ببندند، با اعضای کمیته فنی حق‌الجلسه‌ای حساب کنند. منی که این حرف را می‌زنم، نه پیش‌کسوت ذوب‌آهن هستم و نه بازیکن و مربی این تیم بوده‌ام که فکر کنند برای خودم می‌گویم؛ اما اگر اتاق فکری تشکیل دهند، مدیران باشگاه می‌توانند از نتایج آن استفاده کنند.

درباره شرایط فنی ذوب‌آهن چه نظری دارید؟

ذوب‌آهن ازلحاظ دفاع انفرادی، دفاع خطی و دفاع تیمی جزو ضعیف‌ترین تیم‌های چند فصل اخیر فوتبال ایران است. من برای حسینی در تیم ذوب‌آهن آرزوی موفقیت دارم؛ اما مربی یک‌طرف ماجراست و بازیکن هم ابزار است. فاصله خطوط تیم ذوب‌آهن بسیار زیاد است و شاید در مواقعی به 70، 60 متر نیز برسد که مسلما  این فاصله، میدان عملیات برای تیم‌های حریف است. در تیم ذوب‌آهن نقاط ضعف زیادی وجود دارد و من می‌توانم یک کتاب درباره نیم‌فصل این تیم بنویسم. ما اگر حرص می‌خوریم و حرفی می‌زنیم، به خاطر این است که نگران تیم‌های شهرمان
هستیم. در جلساتی که با مربیان سایر شهرها شرکت می‌کنیم، مربیان تهرانی پدر ما را درمی‌آورند که این‌قدر هزینه می‌کنید، چرا نتیجه نمی‌گیرید. من وقتی نظر فنی می‌دهم، مشخص است که نظر شخصی من است و ممکن هم هست، اشتباه کنم؛ اما دلیل نمی‌شود که در جواب توهین کنند.
باید از حاشیه‌ها دوری کنیم، اگر بنا به صحبت برخی مربیان باشد که تمام امتیاز نگرفتن‌های تیمشان را به داوری مرتبط می‌دانند، در لیگ ما 6 تیم با 90 امتیاز و برحسب تفاضل گل اول تا ششم می‌شوند و دو تیم هم با 75 امتیاز از جدول خارج می‌شوند. مربیان ما حرف‌های حاشیه‌ای را دور بریزند؛ زیرا در فوتبال روزی داوری به سود یک تیم است و روزی به سود تیم دیگر.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.